Domů Zahrada Ačokča: pěstování

Ačokča: pěstování

od jezzina

Ačokča (korila) je exotická zelenina vyšlechtěná jako hybrid okurky a papriky. Pochází z Jižní Ameriky. Připomíná chlupatou okurku a konzumuje se v syrovém, vařeném i konzervovaném stavu. Roste velmi rychle a výhony dosahují délky deseti metrů. O tuto plodinu mají zahrádkáři stále se zvyšující zájem, protože se jí dobře daří i v českých podmínkách. Pro kuchyňské účely se používají plody i listy ačokči.

Ačokča: Zahrádkářský hit

Malým zahrádkářským hitem se posledních letech stala cyklantera (Cyclanthera pedata) nazývaná ačokča, korila, česky lidově také paprikookurka. Tato teplomilná liána z čeledi tykvovitých skutečně vznikla křížením okurky a papriky.

Cyklantera, ačokča, je schopna za krátkou dobu vytvořit kompaktní zelenou stěnu. Má dekorativní dlanitosečné listy a nenápadné květy. Z nich se vyvíjejí žlutozelené papričky připomínající plody. Lze je nakládat podobně jako okurky, ovšem podle ortodoxních milovníků okurek pravou nakládačku chutí nepředčí. Rostliny ačokči vyžadují oporu, okolo které se ovíjejí nebo přichycují úponky.

Ačokča: Pěstování

Je to rostlina velmi dekorativní, má hvězdicovité listy a podlouhlé, zašpičatělé plody. Roste velmi rychle, bohatě kvete a je pastvou pro včely. Obrovskou výhodou je její absolutní netečnost vůči plísni okurkové. Při dobré péči dává bohatou úrodu. Plody je nejlépe ke konzumaci sbírat tři až čtyři centimetry veliké. Jíst se dají syrové, naložené jako běžné okurky, nebo dušené s ostatní zeleninou.

Přerostlý deseticentimetrový až dvanácticentimetrový plod se dá rovněž využít, ale musíme z něj odstranit tvrdá semínka. Vyzrálý plod obsahuje šest až dvanáct semen.

Vegetační doba je až do zámrazu a po celou dobu rodí. Rostlinu můžeme vyvazovat jako rajče, nebo ji táhneme podélně – šlahouny dosahují až osmi metrů délky. Potřebuje ovšem opěrnou konstrukci, například ze svisle zaražených kůlů, mezi nimiž jsou natažena lanka.  Mezery mezi lanky (horizontální) by měly být asi půl metru.

Tyto nenáročné rychle rostoucí rostliny pěstujeme na slunném stanovišti. Vyžadují dostatečnou zálivku a vzhledem k rychlému růstu také pravidelné přihnojení.

Kuchyňské využití ačokči

  • Naložená ve sladkokyselém nálevu stejně jako okurky
  • Plněná zelím a sterilovaná
  • Nakrájená na tenké plátky a dušená s ostatní zeleninou
  • Syrové zeleninové saláty, například s rajčaty nebo ředkvičkami, případně s mrkví, cibulí, s octem, olejem, vodou, solí a pepřem
  • Plněná mletým masem nebo nádivkou a upečená (jako paprikový lusk)
  • Přídavek do ragú, gulášů

Související

Váš názor