Domů Osobní rozvoj Altruismus: Význam

Altruismus: Význam

od jezzina

„Byl to projev čirého altruismu,“ slýcháme někdy. A nebo se naopak setkáme s hodnocením: „Neudělal to žádného altruismu.“ Co znamená výraz altruismus, jaký jeho význam? Co označit za projev altruismu? Je altruismus něco kladného, a nebo špatného?

Altruismus: Význam

Altruismem jsou nazývány počiny, které jsou vykonány v prospěch někoho jiného. I když se jedná výraz používaný až  v moderní době, s projevy altruismu se setkáváme v celé šíři kulturních dějin lidstva. Jen se pro ně používalo jiných označení: lidumilnost, obětavost, humanita, dobročinnost, mecenášství.

Altruismus: Pohled do dějin

S projevem altruismu se setkáváme ve všech obdobích kulturní lidské společnosti.

  • Například Prométheův počin, kdy nasadil vlastní život, aby mohl ukrást (řeckým) bohům oheň pro všechny lidi.
  • Buddhismus je (velice laicky řečeno) postaven na velkém soucitu a touze po blahu pro ostatní bytosti, dnešním slovníkem by se dalo říct, že na altruismu.
  • Altruisté byli i mnozí křesťanští svatí, kteří vykonávali dobré skutky mnohdy pro větší slávu boží, ale z čirého spicitu, lásky k člověku (svatý Martin, který dal plášť a podobně).
  • Jako altruismus bychom dnes označili činnost přečetných kořenářek či léčitelů, kteří za svou pomoc nechtěli žádné odměny.
  • Altruismem můžeme nazvat i počiny některých panovníků, nebo regionálních šlechticů, když zřizovali špitály, chorobince, školy, veřejné parky (mimo mnohé jiné například hrabě Špork, František Antonín Kolovrat a další).
  • Mecenáši, kteří bez nějakých dalších osobních záměrů podporovali studium chudých talentů, chudých umělců, podporovali vědu a výzkum. V moderních dějinách byl naprosto nezištným – altruistickým mecenášem například Josef Hlávka (bezplatná Hlávkova kolej pro chudé studenty, uhradil kompletní překlad Shakespeara a další počiny, lékař Rudolf Jedlička).
  • Projevy altruismu jsou různé nadace, ať  už založené soukromými osobami (Alfred Nobel, u nás naposled například Václav  Havel), nebo společnostmi (například Charta77 a jiné).
  • Altruismus je společným rysem humanitárních a charitativních organizací či nevládních neziskových organizací, které zřizují například azylové domy, sociální šatníky, komunitní centra, bezprahová zařízení pro děti a mládež a podobně.

„Nedělal to z altruismu“

„Nedělal to z nějakého altruismu, “ slyšíme někdy hodnotit něčí skutek, který se na první pohled jeví jako bohulibý,, ale tušíme v něm nějaký postranní úmysl, prospěch toho, kdo skutek vykonal. Taková kritika se snáší například:

  • na činnost misionářů, jejichž dobré skutky byly motivovány získáním nových křesťanů,
  • investorů některých veřejných staveb (zaplatil kostel, aby „splatil“ své hříchy, postavil divadlo, protože sám měl rád operu a chtěl přilákat dobré pěvce),
  • stavitelé dělnických čtvrtí v blízkosti svých továren (zdravý dělník podá lepší výkon a jeho prosperovat budeme všichni),
  • některé investice do veřejně prospěšných záměrů, které mají „oklamat“ veřejnost (například továrna znečisťující ovzduší postaví ve městě koupaliště)
  • a jiné podobné.
  • Někdy se můžeme setkat s termínem „reciproční altruismu“. Označuje jednání, kdy učiníme nějaký dobrý skutek v očekávání, že nám bude v budoucnu druhou stranou opětován.

Altruismus: Téma pro filosofy

Altruismus je častým předmětem filozofických disputací, kdy jsou vedeny úvahy o tak zvaném čistém altruismu případně o tom, zda altruismus není tajená forma egoismu a podobně. Ale to je docela „jiný level“ výkladu či hodnocení altruismu.

Související

Váš názor