Domů Historie Bitva na Bílé hoře

Bitva na Bílé hoře

od jezzina

Bitva na Bílé hoře, svedená dne 8. listopadu 1620, je v historii českého národa uváděna jako jedna z největších tragédií. Na dlouhých tři sta let zastavila vývoj české kultury. V dějepise bývá doba po bitvě na Bílé hoře nazývána „dobou temna“.

Protestantské Čechy, katolický král

V 17. století nebyla v Čechách jednoduchá situace. V Čechách převládalo protestantské náboženství, které bylo do jisté míry „oficiální“ díky přiznání náboženských svobod formou tak zvané České konfese a Rudolfovým majestátem. Také Augspurský náboženský mír z roku 1555 zklidnil války mezi katolíky a protestanty.  Na druhou stranu – vládnoucí Habsburkové byli katolíci a řídili se mottem Cuius regio, eius religio, Koho vláda, toho náboženství. Snahou vládnoucího rodu bylo, aby jejich poddaní vyznávali katolickou víru.

Další příčinou nespokojenost v Čechách byla ztráta stavovských svobod. Od doby Jagellonců měla v Čechách moc především šlechta (pohříchu nekatolická). Habsburkové usilovali o absolutistickou monarchii.

České řešení: Vyhodit z okna

S panovnickou správou se čeští stavové (šlechta) chtěli vypořádat již jednou praktikovaným způsobem – vyhozením z okna. Dne 23. května 1618 „defenestrovali“ z okna Pražského hradu dva místodržící a jejich sekretáře. Začalo české stavovské povstání, které na dva roky zachvátilo Čechy, Moravu, Slezsko a Lužici.

Čeští stavové odmítli Ferdinanda II. coby českého krále českým králem zvolili Fridricha Falckého (v jistém očekávání, že jim pomůže otec jeho manželky, anglický král). Pomoc ale nepřišla, a to ani od protestantské Unie. Jen Nizozemsko podpořilo povstáním financemi na postavení žoldnéřské armády.

Stavovská armáda měla zpočátku úspěch, ale situace se začala obracet. Císařskou armádu přišla podpořit vojska katolické Ligy.

Bitva na Bílé hoře trvala dve hodiny

  • Stavovská armáda a posílené císařské a katolické vojsko proti sobě stanuly 8. listopadu 1620 na Bílé hoře.
  • Bitva trvala asi jen dvě hodiny, čeští stavové byli poraženi.
  • Vlivem dalších událostí uprchl ze země král Fridrich Falcký.
  • V Čechách nastalo potírání a popravy nekatolické šlechty.
  • Do země se vrátili jezuité, nastala striktní rekatolizace, katolická reformace či katolická renesance, germanizace jazyka.
  • A pro český národ nastalo období temna.
  • Samostatnost český národ získal až v roce 1918.

Bílá hora se stala českým synonymem pro situaci totální prohry a následné poroby.

Související

Váš názor