Domů Bydlení Blechy v domácnosti

Blechy v domácnosti

od jezzina

O tom, že mít blechy v domácnosti je – jak se říká – dřív než na nový kabát, vědí své chovatelé domácích zvířat, zejména koček psů. I když se snažíme, aby bylo naše zvíře čisté a bez parazitů, stačí krátké setkání se zablešených zvířecím kolegou, a než se nadějeme, máme blech plný byt. Zbavit se blešího nadělení není jednoduché.

Jak poznat blechu

Stavbou těla je blecha dokonale přizpůsobena k pohybu v srsti: miniaturní, ze stran zploštělé tělo je na první pohled podobné drobným „moštovým“ muškám. Výrazný rozdíl však bývá v tom, že zatímco muška při doteku obvykle pomalu odletí, blecha se zprudka vymrští a zmizí kdesi v dáli. Díky silně vyvinutému třetímu páru končetin doskočí až na vzdálenost jednoho a půl metru, proto nemá problémy střídat zdroje potravy. Je to ovšem pouze jeden ze způsobů, jakým se šíří.

Živí se krví. Pokud není zrovna žádná oběť v dohledu, dovedou na ni trpělivě čekat až osm měsíců, aniž by jim nedobrovolný půst nějak ublížil.

Blechám se daří na konci léta

Blechy bývají nezvanými návštěvníky psí a kočičí srsti po celý rok. Léto, především pak srpen a září, svědčí však těmto parazitům nejvíce. Jejich počet v této době nabývá hrozivých čísel, a zvířata i jejich pánové tak bývají vystaveni nemalému trápení.

Objevit bleší líheň

Po zjištění blech v bytě je nutné najít místo, kde k jejich vývoji dochází. Jde zejména o prostory, v nichž přespávají kočky nebo psi. U nich jsou neklamným znamením jejich přítomnosti červenavé zbytky krve s bělavými vajíčky blech. Potom je nutné prohlédnout srst napadených zvířat.

Také chování zvířat naznačuje přítomnost blech, zvířata se drbou a třeba kočky častěji běhají po nábytku, vyhýbají se totiž kobercům na podlaze. Prvním preventivním opatřením je zjistit druh blech, což prokáže příslušná hygienická stanice. Chovatelé psů a koček musejí pravidelně a důkladněji čistit místa, kde zvířata spí. Znamená to častěji vysávat, používat insekticidy a prát různé dečky, které zvířata používají.

„To jsou blechy psí…“

Ve střední Evropě žije okolo 80 druhů blech, v našich podmínkách se setkáváme asi s deseti druhy.

  1. V posledních desetiletích, kdy se rozrostl počet chovatelů psů a koček, je v nejrozšířenější blecha kočičí. Zvlášť dobře se jí daří tam, kde jsou zvířata chována v ústředně vytápěných bytech, vybavených střiženými koberci. Kočičím blechám se dobře daří ve starých bytech. Vyskytují se nejen na kočkách, ale i na psech, zejména na městských zvířatech. Na člověku sají také ochotně, stejně tak jako na celé řadě hostitelů.
  2. Naproti tomu se blechy psí vyskytují v domácnosti řidčeji. Ovšem i tento druh je schopen sát na člověku krev. Častěji se vyskytuje na psech chovaných mimo obydlí.

Nezablešit své zvíře

V případě blechy lidské bývá obyčejně zablešena jen ložnice. Jen velmi malou část dokáží lidé odstranit vysavačem. Blecha lidská vzdor svému názvu žije nejen na člověku, ale cizopasí i na některých domácích zvířatech, jako jsou psi, kočky nebo vepři. Kromě toho se vyskytuje i na divoce žijících šelmách.

Pro člověka jsou však nebezpečné i blechy slepičí, které se mohou z hnízd ptáků žijících uvnitř budovy rozlézt i do bytů a napadat lidi. Náhodně mohou sát na lidech také blechy hlodavců, blechy ježčí, veverčí nebo ptačí.

Šampon nestačí

Zvířatům hrozí více než pouhé kousnutí, a tak by se s likvidací blech nemělo čekat dlouho. Blechy mohou způsobit množství nemocí. Největším problémem bývá alergická kožní reakce na určité látky obsažené v bleších slinách. V srsti se pak objevují červená ložiska se stroupky, jež silně svědí. Rozmnoží-li se blechy příliš, začnou být pes nebo kočka malátní a chudokrevní. Výjimkou není ani hnisavý zánět kůže.

Vytáhnout do boje je proto třeba hned, jakmile člověk dostane první podezření. Likvidace blech však nebývá jednoduchá: nestačí zlikvidovat pouze parazity, kteří jsou zrovna v srsti.

Blecha má několik stadií života a jen deset procent stráví spolu se svým hostitelem. Vajíčka, která samička naklade, spadnou na zem, kde se uchytí ve škvírách a nerovnostech okolo pelechu. Posléze se z nich vyklubou larvy, ty se zakuklí – a další dospělé blechy jsou na světě. Tento proces trvá přitom pouhé tři týdny. Kdo tedy chce blechy skutečně zlikvidovat na delší dobu, musí si koupit speciální šampon či pudr, ale ještě předtím důkladně vygruntovat místo, kam si zvíře lehá, včetně jeho okolí.

Související

Váš názor