Domů Racionální výživa Brusinky: nejen na močové cesty

Brusinky: nejen na močové cesty

od jezzina

Brusinka, plod, který na přelomu tisíciletí zažil obrovský nárůst popularity, je plod někdy nízkého a poléhavého, jindy až tři metry vysokého keříku brusnice. Brusinka patřila od pradávna k rostlinám využívaným v přírodním léčitelství a v kuchyni.

Existuje mnoho odrůd (druhů) brusnice, ale jejich plody – brusinky – mají přibližně stejné zdravotní účinky. V Čechách roste chráněná brusnice brusinka, v obchodech bvykle kupujeme plody klikve velkoplodé, jednoho z druhů brusnice.

Brusinka známá – neznámá

V dřívějších dobách se plody užívaly spíše jen jako pikantní ovoce vhodné pro výrobu ostře chutnajících kompotů, želé, džemů a sirupů. Listy brusinky bývaly součástí čajových směsí s močopudným a dezinfekčním účinkem, pomáhají při průjmech, některých chorobách žlučníku a cukrovky.

Léčivé účinky brusinek byly dlouho vysvětlovány tak, že brusinky vytvářejí kyselou moč, která působí proti bakteriím vyvolávajícím záněty močového měchýře (ničí je). V roce 1991 objevili izraelští vědci z Weizmannova vědeckého institutu v brusinkách i borůvkách novou látku, která znemožňuje zárodkům bakterií způsobujícím záněty močového měchýře přichytit se na sliznicích. Nastala nová éra zájmu o plody brusnic – o brusinky.

Léčivé účinky brusinky

Brusinky jsou podle odborníků vynikající preparát proti recidivujícím zánětům močových cest. Samotné brusinky zvyšují obranyschopnost a působí protizánětlivě v oblasti močových cest. Při chronických zánětech se doporučuje dlouhodobé podávání – denně po dobu několika měsíců.

V Česku netrhat

V českých podmínkách brusinky rostou v lesích s kyselejší půdou od nížin až po podhorské oblasti. Tvoří nízké poléhavé porosty s temně zelenými tuhými lístky. Kvetou růžově, květenství vytváří hrozny. Drobné plody (menší než borůvka) na hroznu postupně dozrávají od konce sprna, úplně dozrálá česká brusinka má karmínovou barvu a sladce trpkou chuť. Brusnice brusinka je ovšem v naší republice chráněná, takže je její sběr zakázán.

Kupujeme klikve, ale to nevadí

Na trh se dostávají zahraniční produkty prodávané pod obecným označením jako „brusinkové“. Jedná se o kultivary velkoplodých druhů brusnic, které je možno sklízet i dvakrát do roka. Někdy je možno setkat se i s označením klikva velkoplodá, což je správný botanický název pro keř z brusnicovitých, který bývá pěstován ve velkém a jehož plody jsou průmyslově zpracovávány v potravinářství a farmacii. Účinky brusinek ze všech odrůd brusnic jsou stejné.

Brusinka léčí i chutná

  • Čaj při podpůrné léčbě diabetu
    Do směsi se smíchá 20 g listů borůvky , stejné množství brusnice brusinky, nati pupavy a doplní je 40 g nati jestřabiny . Dvě lžíce této směsi se spaří šálkem horké vody a pije se jeden šálek před jídlem.
  • Zelný salát s brusinkami
    400 g bílého hlávkového zelí, 200 g brusinkového nebo klikvového kompotu, špetka soli, trošku vody Zelí co nejjemněji nakrájíme a smícháme s ostatními přísadami. Podáváme po odležení. Můžeme rovněž použít zelí pekingské.

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

Váš názor