Domů Zdraví Časté škytání

Časté škytání

od jezzina

Škytavka  jsou opakované prudké nádechy způsobené mimovolnými stahy hlavního dýchacího svalu, a tím je bránice. Příčiny zejména silného a dlouhodobého neovladatelného škytání bývají vyvolány jakýmkoliv druhem dráždění kdekoliv v oblasti bránice či v jejím bezprostředním okolí. Trvá-li škytavka déle než jeden den nebo má nezvykle rychlou frekvenci, může být její příčina podstatně vážnější. V tom případě je nezbytná konzultace s lékařem a případně i hospitalizace.

Škytavka je stah bránice

Když se při dobrém obědě hodně najíme, vypijeme naráz příliš studený nápoj anebo je nám třeba delší dobu zima, častokrát začneme škytat. Podíl na tomto neestetickém zvuku má nerv bránice.

Škytavka (latinsky singultus) je vlastně mimovolný stah bránice s nádechem, který doprovází sevření hlasivek. To zcela přeruší proud vdechovaného vzduchu a následuje typické škytnutí. Je to nepříjemné, protože prudké stažení bránice je zpravidla doprovázeno také sevřením hlasivek. To způsobí, že začneme opakovaně vydávat neartikulované zvuky, které nelze ani při nejlepší vůli ztlumit či potlačit.

Preventivně platí: jezme pomalu, po malých dávkách. To platí i v pití.

Častá škytavka

Nejčastěji škytání způsobuje náhlé přeplnění žaludku, tenkého střeva nebo záněty v oblasti dolní části jícnu, horní části žaludku, patologické procesy v oblasti osrdečníku, v oblasti poplicnice, metastázy zasahující bránici a podobně.

Odborníci připomínají, že škytavku trvající déle než jeden den nebo vyčerpávající jakákoliv škytavku, eventuálně i tu, která se vrací, musí vždy zhodnotit odborný lékař, stanovit správnou diagnózu, a tudíž i léčbu.

Jak zastavit škytavku

Léčba škytavky je často dosti svízelná.

  • Jestliže jde o škytavku, která je krátkodobá a nevyčerpává jedince, pak je vhodné se zhluboka nadechnout, silně zadržet dech a přitom v duchu počítat do deseti až dvaceti, co nejdéle vydržíme. Takto působíme protikřečově na brániční sval.
  • Jinému dobře pomůže kloktat ještě před cítěným vznikem škytání osolenou vodu, podle libosti buď teplou nebo studenou.
  • Někdy může být škytání psychogenního původu, potom pomůže náhlé plácnutí do zad, nejlépe do dolní oblasti mezi lopatky.
  • Jindy pomůže dát kostku ledu za límec.
  • Některým lidem pomohla až aplikace klasické akupunktury.
  • Proti škytavce působí mátový či meduňkový čaj.
  • Lékaři doporučují inhalovat vyšší koncentraci oxidu uhličitého, v praxi to znamená dýchat několik minut do papírového sáčku.
  • Lékař předepisuje v zoufalých případech trankvilizéry (chlorpromazin) či určité homeopatické léky (Cumprum metallicum).
  • Pomáhá také pití vychlazené Magnesie, která podráždí zakončení bloudivého nervu (vagu) ve sliznici zažívacího ústrojí a současně podpoří trávení.
  • Další rada zní vypít bez nadechnutí větší množství vody, rychle a zároveň hluboce dýchat (doporučuje se až 50 vdechů a výdechů za minutu), případně si na chvíli lehnout na břicho.
  • Pokud ani potom škytavka nepoleví, můžete vyzkoušet ještě studený obklad na podbřišek.
  • Rychlou pomoc může přinést akupresura. Při sedění, když máme kolena ohnuta v 90stupňovém úhlu, třeme prsty podkolenní jamky směrem ven po dobu, než škytání vymizí.

Související

1 komentář

Josef 26.9.2021 - 19.28

Skytam az vydavam ruzne zvuky,uz 2 dny. co s tim mam delat. dekuji

Reply

Váš názor