Domů ZahradaKvětiny Čechrava: Pěstování

Čechrava: Pěstování

od jezzina

Druhem kvetoucím v květnu až červenci, je čechrava japonská (Astilbe japonica) a její odrůdy. Je to košatá vysoká trvalka se slonovinově bílými květy, uspořádanými v jemných, dosti velkých latách. Má ale mnoho odrůd s různě zbarvenými květy a středním až vysokým růstem. Čechravy vydrží na jednom místě několik let bez přesazení, ale vyžadují občasné pohnojení vyzrálým kompostem. Čechravy vyžadují lehkou, humózní, kyselou půdu, optimálně s přídavkem rašeliny; vápnité půdy čechravám škodí. Hodí se i do vázy, je však třeba počkat, až se otevřou všechny květy.

Čechrava: Stínomilná trvalka

Četné stínomilné trvalky se stále více uplatňují jak ve starších zahrádkách u rodinných domků a vil, tak u chalup a chat umístěných do rámce okolní přírody. Ostatně i v běžné zahrádce existují partie stvořené pro trvalky, jimž stín, popřípadě polostín vyhovuje, nebo jej dobře nášejí. Čechrava je jejich typickou představitelkou.

Čechrava (Astilbe) své jméno získala pro vzdušnou, jakoby načechranou stavbu četných květů v různých barvách. Čechravy jsou většinou statné, 60 až 100 centimetrů vysoké, bohatě olistěné rostliny. Květenství tvoří  laty nápadně vyčnívající nad olistění. Podle druhů a odrůd kvetou čechravy od června do září.

Čechrava patří k nejvděčnějším kvetoucím keřům. Uprostřed léta vytváří na vysokých stoncích nádherné péřité, 20 až 30 centimetrů dlouhé laty, složené z tisíců drobných kvítků. Zpeřené listy tvoří 30 až 50 cm velké koberce.

Čechrava původně pochází z východní Asie. Uvádí se, že i když byla do Evropy přivezena už v 18. století, příliš velký zájem nevzbudila. Ve své původní botanické podobě se smetanovými květy není příliš atraktivní. Postupem lety byly vyšlechtěny odrůdy čechravy, které doslova hýří bohatstvím různě vybarvených květenství. Na stanovišti je můžeme ponechat několik let, rozrůstají se a stále více kvetou.

Pěstování čechravy

Čechravám vyhovuje vlhká humózní zemina, nevadí přechodně zamokřené stanoviště. V dostatečně vlhké půdě zejména za vegetace prospívají i na výsluní, kde rozkvétají o trochu dříve. Vyhovuje jim občasné pohnojení vyzrálým kompostem. Naopak nemají rády sousedství mělce kořenících dřevin.

  • Vyžaduje vlhkou půdu a mírný stín, protože slunce ji příliš vysouší. Horko, sucho a především suchý vzduch způsobuje u čechrav předčasné zasychání listů. Oslabená rostlina pak příští rok méně kvete.
  • Vzdálenost mezi rostlinami se má pohybovat mezi 40 a 50 centimetrů. Jakmile se rozrostou, listy zastíní půdu a udusí plevele.

Čechrava se velmi rychle rozmnožuje a okolní půdu vyčerpává tak, že brzy tvoří jen málo květů. Rostlinu je proto třeba každé dva až tři roky vyjmout ze země a rozdělit.

Užití čechravy:

  • Rabata,
  • záhony,
  • trvalkové skupiny,
  • volné skupiny pouze z čechrav mezi stromy,
  • přírodní partie zahrad, nejlépe v blízkosti vodních nádrží nebo toků.
  • Čechravy jsou vhodné také k řezu, je nutné ihned po uříznutí dát do vody.

Související

Váš názor