Domů ZahradaKvětiny Černooká Zuzana: Pěstování

Černooká Zuzana: Pěstování

od jezzina

Mnoho radostí přináší i méně zkušeným pěstitelům Černooká Zuzana. Takovou domácí přezdívku si z anglosaských zemí přivezla  smatovka křídlatá (Thunbergia alata).

Lidovému pojmenování vděčí za tmavá očka uprostřed jasně barevných až zářivých květů. Tato popínavá rostlina, jež patří mezi paznehtníkové (Acanthaceae), se ve středoevropských podmínkách pěstuje jako letnička. Její hlavní předností je rychlý růst, příjemný vzhled pro zářivé barvy jejích květů. Černooká Zuzana je vhodná na balkony, terasy, do zasklených lodžií nebo na podesty venkovních schodišť.

Černooká Zuzana: Popínavá a nenáročná

Thunbergia alata nese podle české binomické nomenklatury název smatovka křídlatá. Mezi domácími pěstiteli je v současné době známější pod označením černooká Zuzana. Tak se smatovce lidové říká v anglosaských zemích.

Smatovky jsou nenáročné popínavé a ve své domovině víceleté rostliny, vhodné pro skleník, balkon, terasu, lodžii, besídku nebo zimní zahradu. Jejich dlouhé a tenké stonky brzy prorostou ozdobné konstrukce, na nichž vynikají nádherné barevné květy. Lze je pěstovat i jako převislé pokojové květiny, jen je třeba jim vytvořit vhodné podmínky.

Pěstování smatovek

Pro pěstování se nejlépe hodí nejrozšířenější druh, thunbergie křídlatá (Thunbergia alata) jihoafrického původu, která se snadno pěstuje ze semen. Její vinoucí se stonky dokážou ve velmi krátké době pokrýt značně velké plochy. Dorůstá až do délky tří metrů.

Celé léto a značnou část podzimu je obalena květy se žlutě oranžovými korunními plátky a černohnědým „okem“, jemuž také vděčí za označení černooká Zuzana.

S touto rostlinou se obvykle zachází jako s letničkou. Po odkvětu se prostě zlikviduje a následující rok se ze semen vypěstuje nová. Při správné péči je ovšem možné nechat thunbergii bez obtíží přečkat zimu.

Nároky černooké Zuzany

  • Thunbegie se sázejí nebo přesazují obvykle na jaře. Předpěstování ze semen trvá něco přes dva měsíce. Pak ji lze vysadit na stanoviště chráněné před větrem, jelikož černooká smatovka je křehká a vítr či prudký déšť ji poškodí.
  • Pro lepší odtok vody vyplníme dno květináče vrstvou střepů z pálené hlíny.
  • Substrát má být kvalitní, s velkou zásobou živin.
  • Při sázení rostliny do závěsného košíku je třeba nejprve vystlat jeho drátěnou konstrukci mechem rašeliníkem a teprve potom jej naplnit substrátem.
  • Nové výhony pravidelně zaštipujeme, aby rostlina získala rozvětvený, keřovitý tvar.
  • Přes léto rostlinám dopřáváme vydatnou zálivku, substrát musí být stále vlhký.
  • Každé dva týdny přidáme do zálivkové vody kapalné hnojivo v polovičním množství, než se běžně doporučuje.
  • Pokud chceme prodloužit dobu kvetení, začínáme brzy s odstraňováním odkvetlých květů.

Smatovka v bytě

Thunbergiím se daří i v bytě, a to při normální pokojové teplotě. Vyžadují světlé stanoviště, nesmějí však na ně dopadat přímé sluneční paprsky. Zajistíme jim dobré větrání, zejména v období květu. V létě jim prospívá i pobyt ve volné přírodě.

Teplota v zimě by se měla pohybovat kolem 16 stupňů Celsia, nikdy nesmí klesnout pod 10 stupňů Celsia, jinak rostlina začne shazovat listy. Pokud se tak stane, seřízneme celou rostlinu na délku 30 centimetrů.

V zimě zaléváme méně, substrát má být jen lehce vlhký.

Oblíbené druhy smatovek

  • Velice podobným druhem je smatovka Řehořova (Thunbergia gregorii), která pochází z jižní a východní Afriky.
  • Ze severních oblastí Indie pochází vzrůstná smatovka velkokvětá (Thunbergia grandiflora)  s květy dlouhými pět až osm centimetrů v levandulově modré barvě s bělavým hrdlem.
  • Původem rovněž z Indie je smatovka vonná (Thunbergia fragrans) se srdčitými, lesklými listy a voňavými, čistě bílými květy o průměru asi tři centimetry.

 

Foto: Pixabay.com

Související

Váš názor