Chalva

od jezzina

Vynikající pochoutkou, která se připravuje ze sezamových semínek, je makedonská chalva, jejíž historie sahá až do byzantských dob, kdy patřila k významným zdrojům výživy. Její popularita, především v oblasti Středomoří a Blízkého východu, s sebou přinesla také různé výrobní postupy. Zatímco v Bulharsku se výchozí surovinou pro přípravu chalvy stala slunečnicová semena, v Řecku se dodnes používají rozemletá semena sezamu.

Chalva je velice výživná a lze ji dobře použít jako pohotový zdroj energie při vysoké námaze, obdobně jako například čokoládu. Z chalvy lze dále připravovat různé sladkosti. Nabízíme několik receptů. 

Chalva: Výroba má svá tajemství

Chalva (někdy se můžeme setkat i s názvem halva a jinými názvy) patří k jedněm z nejstarších orientálních pochoutek.

Původní receptura byla velmi jednoduchá. Podstatou výrobku byl výluh z rostlin obsahujících saponiny (látky s velkou povrchovou aktivitou), smíchaný s obyčejným cukerným roztokem a ochucený sezamovou pastou. Mezi rostliny obsahující saponiny patří například mydlice lékařská (Saponaria officinalis). Výluh se připravuje z jejího kořene.

Postupem času se výroba chalvy trochu pozměnila. Dnes se chalvy vyrábějí z pražených olejnatých jader a kandytové hmoty, což je cukerná hmota s nízkým obsahem vody. Používá se při výrobě tvrdých bonbónů. Pro zlepšení chuti se do ní přidává i škrobový sirup.

Z olejnatých semen se v současné době pro pražení používají semena sezamu, ale někdy se nahrazují slunečnicí nebo různými druhy ořechů.

  • Před pražením se semena zbaví slupek.
  • Rozemletím pražených jader se připraví tzv. bílkovinná hmota.
  • Ta se pak smíchá s našlehanou kandytovou hmotou.
  • Protože u nás není pro výrobu povolená mydlice lékařská, nahrazuje se výluh z jejího kořene odpovídajícím množstvím vajec. Orientálští výrobci však tvrdí, že se používáním vajec kvalita chalvy snižuje.
  • Někdy se pro dochucení přidává i kakao, vanilka, čokoláda, sušené mléko, popřípadě různé, u nás zatím nezvyklé orientální esence, například růžová nebo pomerančová.

Směs bílkovinné a kandytové hmoty vypadá trochu jako těsto, které se dále upravuje protahováním, aby získalo nitkovitou konzistenci. Směs se naplní do misek nebo kelímků – a chalva je na světě.

  • Chalvě vyrobené s původní recepturou pouze ze semínek sezamu se říká tachan-chalva.

Chalva – příjemný zdroj živin

V době velkého čtyřicetidenního velikonočního půstu křesťané často jedí jenom chalvu. Je příjemně sladká a chutná. Jako pochoutku ji milují děti, sportovci ji konzumují pro lepší kondici a všichni ostatní prostě pro zdraví.

Z chalvy se dají připravovat nejrůznější výživné pokrmy a chutná jídla pro zpestření jídelníčku.

Makedonská chalva, obsažené látky

Makedonská chalva se připravuje z přírodních komponentů. Základní surovinou jsou rozemletá sezamová semena, proto je vydatným zdrojem proteinů, vitamínů a stopových prvků. Ve 100 g chalvy je obsaženo:

  • 110 mg hořčíku,
  • 2,5 mg železa,
  • 250 mg draslíku.

Pro děti a sportovce je chalva výborným doplňkem výživné stravy.

Chalva: recepty na sladkosti z chalvy

Jablečný dort s chalvou

  • Těsto na dortový základ: 300 g hladké mouky, 100 g másla nebo Hery, 100 g cukru, 1 vejce, kůra z 1 citrónu, lžička soli, mléko povrch dortu: 200 – 400 g chalvy, 2 velká jablka, 2 citróny, máslo, skořice.
    Příprava: Z přísad zpracujeme na vále těsto, které by nemělo být příliš tuhé (přidáme raději několik lžiček mléka), propracované zabalíme do celofánu a necháme v chladu asi půl hodiny odpočinout. V máslem vytřené dortové formě je pak pečeme 25 minut v troubě vyhřáté na 180 °Celsia.
    Upečenou spodní část dortu necháme vychladnout, poklademe ji silnějšími plátky chalvy a oloupaných jablek, na které položíme 2 tenké plátky másla; posypeme skořicí a zakapeme citrónovou šťávou.
    Zapečeme v troubě 10 minut a podáváme podle chuti teplé nebo studené.

Chalvovec

  • 200 g chalvy, 4 vejce, 4 lžíce sherry brandy, 1 lžíce rozinek, 1 lžíce kokosu, 1/2 lžičky kypřícího prášku do pečiva, máslo, cukr, skořice.
    Příprava: Rozinky namočíme do likéru. V mixeru dobře rozšlehané žloutky s chalvou dáme do misky, přidáme rozinky i s likérem a kokos, dobře promícháme. Z bílků ušleháme sníh s práškem do pečiva a lehce vmícháme do hmoty v misce. Naplníme jí máslem vymazané a moukou nebo mletým cukrem vysypané menší formy a pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C. Jakmile těsto „vyskočí“, troubu ztlumíme a jen dosušíme.
    Chalvovce servírujeme okamžitě, sypané skořicí, kakaem, event. cukrem.
    Chalvu nakrájenou na kostičky můžeme také použít jako doplněk do zmrzlinových nebo ovocných poháru v kombinaci s čokoládou (tekutou nebo strouhanou) a pudinkovým krémem a šlehačkou. Nejlépe však chutná v původním stavu jako příloha ke kávě nebo čaji, event. posypaná skořicí nebo zakapaná citronem.

Makedonská chalva s čerstvým ovocem

  • Do poháru dáme rozdrobenou makedonskou chalvu a čerstvé nebo kompotované jahody. Ovoce ozdobíme šlehačkou nebo cukrářským krémem, přidáme ovocný sirup nebo likér dle chuti a můžeme servírovat.

Makedonská chalva se zmrzlinou

  • Do poháru postupně vložíme zmrzlinu, cukrářský krém a čokoládu. Přidáme na krychličky nakrájenou chalvu a zakryjeme ji další vrstvou zmrzliny. Nakonec obsah poháru polijeme čokoládou a ozdobíme šlehačkou. Pochutnají si děti i dospělí.

Chutná svačina podle Marthy Elefteriadu

  • Nakrájené kousky chalvy s pistáciovými oříšky smícháme s jogurtem, rozmixovaným ovocem dle vlastního výběru a zalijeme mlékem. Svačinu můžeme dětem podávat samostatně, nebo s pečivem.

Foto: Sezamová semínka, (pixabay.com)

Související

Váš názor