Domů Zahrada Choroby ořešáku

Choroby ořešáku

od jezzina

Ořešák na pozemku, to je „srdeční“ záležitost nejednoho majitele nemovitosti. Ať se mu pěstitelé odborně věnují, anebo ořešáku žádnou speciální péči nevěnují, zasáhne-li ořešák nějaká choroba, je to alarmující. Pěstování ořešáků je samostatní pomologické odvětví. A o ořešácích se tak zvaně mluví. Jaké jsou předávané zkušenosti a rady o možných chorobách ořešáku?

Nejlepší ochrana ořešáků je prevence

Zkušení pěstitelé, odborníci, radí, chránit ořešáky již preventivně, a to tak zvanou integrovanou ochranou všech dřevin na pozemku rostoucích. Ta spočívá ve výběru vhodných přípravků a v jejich včasném nasazení.

Choroby ořešáků: Antraknóza

Ořešáky nejčastěji trpí tak zvanou antraknózou (hnědnutím listů). Její příčinou je houba Gnomonia leptostylla. Ořešáku se začnou na listech tvořit rezavé, hnědé až černé skvrny, které se zvětšují, až postupně splývají. Houba napadá listy, stopky i slupky ořechů. Při silném napadení listy žloutnou, deformují se, sesychají a předčasně opadávají.

Houba se množí výtrusy, které přečkají zimu na opadaných listech. Proto se doporučuje listí důkladně shrabovat a ukládat ve speciálně založeném kompostu. Listí ořešáku by mělo být dobře překryto jiným materiálem, aby se nemohly spóry na jaře uvolňovat. Doporučuje se listí do kompostu ukládat v poměru:

  •  jeden díl ořešákového listí
  • na tři díly jiného na podzim shrabaného materiálu.

Bezpečná použitelnost takového kompostu je za rok. Pálit napadené listí se v tomto případě nedoporučuje.

Některé ořešáky trpí antraknózou pravidelně, některé vůbec. Záleží na odrůdě. Chemická ochrana proti antraknóze jsou měďnaté preparáty Kuprikol 50 či Champion 50 WP. Lze jimi ovšem ošetřit jen místa, kam lze dosáhnout, takže u vysokých stromů to je neproveditelné. Aplikuje se v době rašení, ještě než nasadí jehnědy a blizny.

Skvrnitost ořešáků

Poměrně častou chorobou ořešáků je také skvrnitost (Xanthomonas juglandis). Ta postihuje listy, jehnědy, pestíkové květy, mladé plody a letorosty. Projevuje se hnědočernými skvrnami, které pokryjí části listu i řapíku.

Přes pestíky květu proniká bakterie do plodu v raném stádiu. Poškozený ořech opadne. Na zdřevnatělých mladých výhonech, větvích a větévek zůstávají viditelné „jizvy“ v podobě trhlin a zduřenin. U plodů s tvrdou skořápkou poškozuje bakterie pouze rubinu (vrchní a střední zelený dužnatý obal plodu ).

Stejně jako v případě antraknózy je nejlepší ochranou včasné a důkladné shrabávání spadlých listů a jejich likvidace. Mladé a ještě ne příliš vysoké stromky lze ošetřit chemicky (doporučuje se Kuprikol 50 nebo Champion 50 WP). Vzrostlé vysoké stromy už stříkat nejde. Postřik se opakuje dva týdny po odkvětu.

Spála ořešáku

Stejná ochrana se doporučuje také v případě bakteriální spály ořešáku (Erwinia juglandi). Používají se stejné měďnaté prostředky a stejný způsob ošetření (pokud se lze k větvím dostat, když ořešák ještě není vysoký). Pak už jen důkladná likvidace listí.

Vlnovníci, škůdci ořešáků

Co se týká škůdců, napadá někdy ořešáky vlnovník ořešákový (Aceria erineus) a vlnovník puchýřovitý (Aceria  ristriatus). Jsou to roztoči způsobující  na listech a plodech žlutavéhnědočervené, plstnaté a vypouklé zduřeniny nebo hrotnatou bradavičnatost na listech a na rubině mladých plodů. Napadené a předčasně opadané listy se doporučuje  spálit.

  • V době rašení lze použít přípravek Oleokol. Někdo doporučuje rovněž organofosfát Dursban H80 EC, účinný proti dravým roztočům,
  • nebo prostředek Perfekthion.
  • Proti vlnovníkům je také možno nasadit biologický přípravek obsahující dravé roztoče Typhlodromus pyri.

Zkušený pěstitel poradí nejrozumněji

Zkušení pěstitelé jsou názoru, že chemické ošetřování ořešáků nemá smysl (přípravky nejsou levné a účinnost u vrostlých stromů není prakticky žádná). V rámci péče o strom doporučují řádné prosvětlení stromu (ořešák lze řezat jen v míze), oklepávat ořechy co nejdřív, důkladně likvidovat listí.

Na internetu je nalezení mnoho rad pěstitelů, které mají naučně informativní charakter. Není na škodu číst i diskuse pod články s problematikou chorob ořešáků – nejsou jen akademické, vycházejí přímo z praxe (namátkou zahrada.cz/forum/oresaky/, kde probírá o ořešácích skoro všechno).

Foto: pixabay.com

Související

Váš názor