Domů Zahrada Clematis, Plamének, Klematis: Pěstování

Clematis, Plamének, Klematis: Pěstování

od jezzina

Snad k nejkrásnějším a nejobdivovanějším popínavým dřevinám patří kromě růží velkokvěté plaménky. Vyznačují se nejen krásnými barvami a ladnými tvary květů, ale také dlouhou dobou kvetení. Nejlépe se vyjímají na pergolách, plotech, zdích, zahradních altáncích, brankách. Plaménky patří do čeledi rostlin pryskyřníkovitých, jejich latinský název Clematis byl odvozen od řeckého slova clema, což znamená úponek. Plaménky jsou staré kulturní rostliny, které byly vypěstovány a zušlechťovány již ve staré Číně a Japonsku.

Pěstování clematisu – plaménku

V přírodě jsou plaménky rozšířené ve více než 250 druzích, rostoucích ponejvíce ve vyšších polohách téměř na celém světě, snad jen s výjimkou tropů.

Výsadba clematisu

Nejvhodnější období pro výsadbu clematisu je jaro. V květináčích vypěstované rostliny můžeme vysazovat od jara do podzimu. Sázíme je tak, aby nad kořenovým krčkem bylo pět až osm centimetrů kypré zeminy, přidáme oporu.

Péče o rostlinu

  • Po výsadbě mladé rostliny podle potřeby zaléváme, každoročně přihnojujeme kompostem a odstraňujeme suché a zahušťující výhony.
  • Všem plaménkům nejlépe vyhovuje slunná, v poledne však trochu zastíněná poloha a hlubší, výživná, dobře propustná zahradní půda s obsahem vápníku.

Půdu nad kořeny plaménků můžeme zastínit předsadbou rozmanitých trvalek či nízkých dřevin. U plaménků je nesmírně důležité znát jejich zařazení do jednotlivých skupin, podle nichž se pak řídí způsob ošetřování, hlavně řez, jímž se reguluje správný růst a zejména bohatství květů.

Řez plaménku

  • Raně kvetoucí velkokvěté kultivary, které pocházejí z druhů Clematis patens a Clematis florida, nesmíme stříhat v předjaří, neboť kvetou výhradně na starém dřevě.
  • Zato později kvetoucí (od léta do podzimu) plaménky – Clematis jackmanii a kultivar Ville de Lyon – řežeme každoročně záhy v předjaří, ještě než začnou rostliny rašit, vždy až téměř u země, přičemž odspodu ponecháváme jen několik málo pater oček, neboť právě z mladého dřeva přinášejí nejkrásnější květy.
  • Totéž platí pro plaménky odvozené od druhu Clematis lanuginosa, plaménku čínského původu, a plaménky vyšlechtěné z druhu Clematis viticella, které patří k nejznámějším.

Plaménky množíme buď roubováním (únor až březen), semeny, případně řízkováním. Velkokvěté kultivary množíme roubováním na kořenový krček Clematis vitalba nebo Clematis viticella.

Víte, že…

… první plamének druhu Clematis viticella byl do Evropy dovezen již v roce 1569?  Značné úspěchy s šlechtěním měl v 19. století Angličan George Jackman, po jeho smrti v pokusech pokračoval i jeho syn. Kromě nich se šlechtěním plaménků zabývalo mnoho vynikajících francouzských, belgických a německých zahradníků a také pan Anderson-Henry, pravděpodobně první amatér mezi šlechtiteli velkokvětých plaménků.

Související

1 komentář

Marie 9.8.2021 - 7.31

Prima, ale ještě bych ocenila přímo tisk komentářů, jsem milovnice všech květin, ale nezvládán tolik nové aplikace v PC. Děkuji a zdravím.

Reply

Váš názor