Domů Recepty Co je tarhoňa a jak tarhoňu vařit

Co je tarhoňa a jak tarhoňu vařit

od jezzina

Tarhoňa je druh vaječné těstoviny. Vzhledem a strukturou se podobá našemu „strouhání“ do polévky. Tarhoňa se ovšem nevaří jako jiné těstoviny – tedy uvařit ve větším množství vody a pak zcedit. Způsob úpravy tarhoni je specifický. Tím se z „obyčejné“ těstoviny stává pochoutka. Tarhoňa je typická pro maďarskou a slovenskou kuchyni, ale setkáme se s ní i v jiných východních kuchyních. Tarhoňu můžeme v místech častého používání koupit v obchodech, ale není  nic obtížného si její základ udělat doma.

Co je tarhoňa

Tarhoňa, maďarsky se píše tarhonya, je oblíbenou přílohou především k pokrmům z dušeného masa (perkelt).

Tarhoňa není nic jiného, než naše klasické polévkové „strouhání“ z tuhého těsta připraveného z vajec a mouky. Frakci mouky nelze přesně uvést, aniž by se kolem toho svedla debata. Záleží na rodinných zvyklostech. Používá se hladká, polohrubá i hrubá.

Z vajec a mouky vypracuje co nejtužší („nudlové“) těsto. Poměr je asi na jedno vejce 100 g mouky, ale záleží na velikosti vajec, spotřeba může být i větší. Těsto mačkáme rukama proti válu. Když je kompaktní a co nejvíc tuhé, můžeme pokračovat dvěma způsoby.

  1. Někdo radí rozdělit těsto na víc menších kousků, nechat je oschnut a pak nastrouhat na struhadle s velkými oky.
  2. Nebo lze pokračovat hned, bez čekání. Z tuhého bochánku dokola „odstrouháme“ vrchní vrstvu. Ostrouhaný bochánek znovu důkladně zpracujeme na pomoučeném vále (tím měkčí ostrouhaný povrch zase ztuhne).

Nastrouhané částečky hned odebíráme a rozprostíráme je na tácu (plechu), aby se neslepovaly. Pak necháme uschnout. Tarhoni si můžeme takto nadělat do zásoby kolik chceme. Když je tarhoňa suchá, promneme ji rukama, aby se oddělily kousky, které se přece jenom slepily. Tím se i přesvědčíme o tom, že je tarhoňa dobře suchá.

V oblastech, kde je tarhoňa „doma“, jsou rodiny vybaveny speciálním nástrojem na výrobu tarhoni (typ síta).

Tarhoňa se nevaří, ale dusí

Pro tarhoňu platí stejný poměr váhy jako pro jiné těstoviny, a tak přílohovou tarhoňu začneme připravovat z takového množství, kolik porcí chceme dělat.

  • Na sádle nebo na oleji orestujeme cibuli do zlaté barvy,
  • přidáme suchou tarhoňu a za stálého míchání je opražíme do narůžovělé barvy. Jde to velmi rychle, a tak není radno od sporáku odcházet.
  • Ke konci restování můžeme přidat mletou papriku, ale nedělá se to vždy.
  • Zalijeme vařící se vodou – asi jako bychom zalévali rýži, tedy „na dva prsty“ nad tarhoňu.
  • Přisolíme, prudce uvedeme k varu.
  • Pak stáhneme teplotu na minimum, kastrol s tarhoňou přiklopíme a necháme dusit do měkka, což je asi 15 minut.
  • Během nich tarhoňu zkontrolujeme, zda není třeba přidat trochu vřelé vody. Těstovina vodu, ale zůstane sypká.

Tarhoňa patří k maďarským specialitám

Tarhoňa připravujeme jednak k masovým pokrmům na „maďarský způsob“ – perkelty, paprikáše. Tarhoňa ale také patří do fazolové polévky, jestliže ji připravujeme na maďarský způsob.

Tarhoňa: Pozůstatek nomádského života

Dnešní maďarská kuchyně se nepodobá té, se kterou přišli Hunové před tisíciletím ze středoasijských stepí do Karpatské nížiny. Přesto se v ní dosud objevují vlivy z dávných dob stěhování národů, kdy předchůdci dnešních Maďarů žili jako nomádské kmeny. Ačkoliv neexistují žádné písemné doklady, předpokládá se, že tito svérázní cestovatelé si pro svá putování připravovali jakési „konzervy“ na cestu. Byly to různé druhy sušených potravin. Například současná tarhoňa (tarhonya) – sušená těstovina z mouky a vody, která se po osmažení na sádle a cibuli přidává jako příloha k masu – je běžnou lahůdkou nejen v maďarské kuchyni, ale znají ji i kavkazské národy, Mongolové, někdejší Peršané a obyvatelé Balkánu. V některých místech má i podobný název – tarana nebo tarkhana.

Foto: (jez)

Související

1 komentář

Mirec 17.6.2018 - 10.47

Ten kdo ten článok napísal ešte asi tarhoňu nevidel a už vôbec sa neprpravuje tak ako piše.

Reply

Váš názor