Dámské kabáty jsou v podstatě v šatníku žen nováčkem. Poptávka po nich se zvýšila až v době, kdy se dámské šaty staly méně objemnými, což bylo až v průběhu 19. století. Vzhledem k tomu, že dle módního diktátu se oblečení mění v závislosti na příležitosti, vyvinula se také široká škála různých modelů. Dámské kabáty jsou oděvy, které jsou určeny na zimní období, a poměrně často jde o větší investici.

Na začátku 20. století byly nutné kabáty v délce ke kotníkům, ale postupně došlo k jejich úpravám dle rostoucích a měnících se požadavků. Vzhledem k tomu, že se dámský kabát vyvinul poměrně pozdě, nebyl schopen se vrátit k tradičním příkladům, čerpali módní návrháři inspiraci v pánské módě. Dámský šatník proto obsahuje řadu dobře známých variant, počínaje Chesterfield kabátem se sametovým límečkem a sportovním polo-pláštěm s kapsami. Na druhé straně vznikly velmi ženské siluety pro večerní modely.

Délka kabátu má ideálně odrážet délku šatů nebo sukní, což vedlo k tomu, že se v šedesátých letech 20. století kabáty velmi zkrátily.

Dámský kabát

Dámské kabáty – pro který se rozhodnout?

Dámské kabáty jsou oděvy, které jsou určeny na zimní období, a poměrně často jde o větší investici, proto je důležité dobře správně se rozhodnout. Podstatným faktorem pro výběr kabátu je jednak příležitost, pro kterou je určen, a pak také materiál.

Typickým materiálem pro dámské kabáty je vlna, která je teplá a odolná a hůře absorbuje vlhkost. K dispozici jsou pochopitelně mnohé barevné varianty, ale ideální je zvolit neutrální odstín, který se bude hodit k většině vašeho oblečení. Vlněné kabáty vypadají vždy elegantně a v délce nad kolena vypadají k šatům skvěle. Mnohdy bývá vlna smíchaná s kašmírem, což dodává kabátu více lesku.

Moderní variantou jsou pak kožené kabáty. Pro elegantní look je více než vhodný dlouhý a přiléhavý kabát. Sáhnout však můžete i po kratším a volnějším koženém kabátu typu pončo, který může být doplněn dalšími detaily, jako například kapucí.

Ležérnější obdobou kůže je pak semiš. Není ovšem voděodolný a je spíše variantou pro víkendové nošení. Semišové kabáty jsou dostupné v různých délkách a dobře budou vypadat i v kombinaci s kalhotami, a to i džínsy.

Klasickým kabátovým materiálem býval vždy trenčkot a zůstalo to tak do dnešních dnů. Jeho charakteristickou vlastností je mechanická odolnost, nepromokavost, v důsledku impregnace vláken, a také paropropustnost. Trenčkotové kabáty jsou obvykle střiženy tak, aby lichotily ženské postavě, a navíc jsou často doplněny opaskem. Vyrábí se nejen v tlumených barvách, ale na trhu je dostupná i celá řada pastelových barev a velmi oblíbené jsou také například různě velké kostky. Existuje nepřeberné množství variant, přičemž se liší například způsobem zapínání, tvarem a velikostí límce nebo dalšími detaily, jako jsou kupříkladu manžety. Mohou být také kombinovány s jinými materiály, například kůží nebo kožešinou.

Večerní kabáty jsou velmi často doplněny kožešinovým límcem nebo se přímo jedná o kožešiny, pravé či umělé. Večerním dámským šatům dodávají luxusní vzhled, jaký si slavnostní přiležitosti zaslouží.

Styl a elegance – co chtít víc?

Pro spíše příležitostné nošení je vhodnější zvolit spíše neutrální barvu kabátu, který lze pak doplňovat dle aktuální situace výraznější šálou či módním šátkem. Elegantní outfit doladí i správně vybraný klobouk a apartní rukavice.

Dámské kabáty udržují zkrátka krok s módou, a to jak v oblasti střihů, tak i v oblasti materiálů. Splňují současně dvě funkce, udržují ženy v teple a vypadají dobře. A to je důvod, proč si našly stabilní místo v dámských šatnících. A zdaleka není nutné obléknout je pouze k šatům, naopak, i se společenskými kalhotami mohou vypadat velmi dobře.

A postupem času se staly oblíbeným doplňkem i pro každodenní nošení, třeba i v kombinaci s džínsy nebo koženými kalhotami, které jsou ovšem vždy doplněny elegantními botami.