Domů Společnost Detektor lži

Detektor lži

od jezzina

Zařízení, kterému se obecně říká detektor lži, se odborně a správně nazývá polygraf. A nemá schopnost odhalit lež, ale zaznamenat změny v organismu zkoumané osoby, které mohl vyvolat stres organismu způsobený situací, v níž mu je kladena série různých otázek. Otázky jsou různého typu – od banalit po takové, které se týkají důvodu, pro něž člověk vyšetření na detektoru lži podstoupil.

Jak funguje detektor lži

Detektor lži, polygraf, snímá změny v organismu vyšetřované osoby a zaznamenává je. Jsou to například:

  • změna elektrické vodivosti kůže (kožně-galvanická reakce),
  • změny krevního tlaku,
  • další změny, jež jsou ukazateli vzrušení.

Princip: Případná lež vyšetřovaného znervóznila a třebaže se snažil nedat to na sobě znát, jeho tělo reagovalo prostřednictvím fyziologických procesů, které přístroj zaregistroval.

Výsledky vyšetření na detektoru lži pak musí vyhodnotit odborníci v rámci tak zvané forenzní analýzy. Odborníky jsou kriminalisté (vyšetřovatel) a psycholog. Ti také předem sestavují sérii otázek, které budou vyšetřovaného kladeny. Otázky klade odborník speciálně vzdělaný v oboru.

Detektor lži: Historie

První detektor lži byl sestaven v roce 1921 americkým policejním důstojníkem J. A. Larsonem. Aby se daly snímat a zaznamenávat fyziologické reakce periferií lidského těla, byly speciálním způsobem upraveny přístroje, které se v té době užívaly v lékařství. První detektor lži byl Larsenem úspěšně využíván při vyšetřování lidí pro podezření z podvodu.

V roce 1926 detektor lži zdokonalil L. Keeler z Kriminologické laboratoře northwesternské university v Chicagu. Tehdy byl pro přístroj poprvé použit název polygraph. Protože bylo při používání přístroje dosahováno dobrých výsledků, byl v krátkém čase zaveden do výslechové praxe americké policie. Z původního využití – pouze na objasňování závažné trestné činnosti – se využití rozšířilo o do občanskoprávní sféry.

Polygraf zaznamená reakce, nepozná lháře

Názvu lie-detector se přestalo používat, protože byl zavádějící. Dalo by se podle něj usuzovat, že přístroj sám jednoduše odhalí lháře. Zařízení nazývané stále polygraf nerozliší mluvenou pravdu od lži, ale zaznamenává tělesné změny, které mohou nastat ze stresu způsobeného lhaním a vymýšlením lživých odpovědí na různé otázky. Údaje zaznamenané polygrafem vyhodnotí expert v oboru.

Odmítnutí není přitěžující okolnost

V České republice je vyšetřování pomocí detektoru lži (polygrafu) dobrovolné. Jestliže vyšetřovaný člověk odmítne, není to přitěžující okolnost. Výsledky vyšetření na detektoru nejsou podle platných českých zákonů považovány za důkaz (neviny i viny).

Polygrafu je rovněž možno použít jako pomocného zařízení při lékařském hodnocení skutečného zdravotního stavu pacienta. Používá se při podezření na předstírané potíže za účelem získání nějaké výhody – třeba invalidního důchodu.

Související

Váš názor