Domů Recepty Fazolky na smetaně

Fazolky na smetaně

od jezzina

S fazolovými lusky to je asi tak: někdo je rád, a někdo je nerad. Mezi těmito skupinami existuje čára, která se jen velmi nesnadno překonává. Fazolky na smetaně jsou jednou z oblíbených úprav. Výhodou je, že i když je pokrm nejchutnější (a nejhodnotnější) z fazolových lusků čerstvých, fazolky na smetaně můžeme uvařit i z fazolek zmrazených nebo naložených.

Fazolky na smetaně nejlépe chutnají s vařenými nebo opékanými bramborami či s knedlíkem. Jedí se buď samotné nebo se k omáčce přidává vejce vařené natvrdo nebo ztracené vejce.

Fazolové lusky pro zdraví

Fazolky, to není zdrobnělina od fazolí, ale synonymum pro fazolové lusky. Fazolové lusky jsou mladé, zelené nebo žlutavé plody fazolu. Sklízí se tehdy, když semena (fazole) ještě nejsou vyzrálá, ale už jsou v lusku patrna.

Fazolové lusky jsou z nutričního hlediska velmi přínosné, protože kromě vápníku, železa a karotenu znamenají pro tělo i přísun žádoucí vlákniny, proto jsou vhodné při problémech s vyprazdňováním, nemocech tlustého střeva a podobně.

Fazolové lusky jsou za syrova nepoživatelné (či spíše nejsou dobré, sníst by se daly bez úhony). Jejich tepelná úprava musí být rychlá, aby lusk sice změkl, ale přesto zůstal křehký.

Čerstvé fazolové lusky mají energetickou hodnotu asi 130 kilojoulů (31 kilokalorií) ve sto gramech, což je dobrá zpráva pro lidi hlídající si energetických příjem. Pro nízký obsah sacharidů jsou zelené fazolky vhodné i pro diabetiky.

Nákup čerstvých fazolek

Při nákupu zelených fazolek dáváme pozor, aby byly lusky křehké – poznáme to podle zlomení lusku (měl by se zlomit snadno a křehce). Dále prohlížíme celkový stav nabízené zeleniny – především aby mezi fazolovými lusky nebyly lusky nahnilé.

Pro vaření omáčky počítáme asi deset deka lusků na osobu, ale musíme počítat s nějakým odpadem. Na čtyři porce proto obvykle kupujeme půl kilogramu zelených fazolových lusků.

Fazolky na smetaně: Pracovní postup

Fazolové lusky důkladně propereme ve studené vodě a pak propláchneme tekoucí vodou. Necháme vykapat. Pak ostrým nožem odřízneme část od stopky, a to tak, abychom v závěru řezu neporušili vlákno, které tvoří „šev“ lusku. Vlákno musíme odstranit, ale když je nepřeřízneme, snadno ho sloupneme.

  • Odstraníme poškozené části lusku. Lusky si na prkénku srovnáme do snopečků a širokým ostrým nožem nařežeme na menší dílky (jak máme rádi).
  • Jestliže používáme fazolové lusky zmražené, nerozmrazujeme je.
  • Máme-li k dispozici sterilizované fazolky, slijeme je, necháme okapat, ale nálev uchováme.
  • Oloupeme dvě větší cibule, nakrájíme na drobno a zpěníme je na dvou lžicích oleje nebo másla.
  • Když je cibulka zlatavá, přisypeme nakrájené lusky, osolíme půl lžičkou soli, přidáme dva bobkové listy, pět kuliček nového koření, na špičku nože mletého černého pepře a promícháme.
  • Chvíli společně restujeme.
  • Pak přilijeme tolik vody, aby byly fazolky ponořené, přivedeme k varu, stáhneme plamen, přikryjeme poklicí a necháme asi deset minut mírně „táhnout“.
  • Ve dvou decilitrech mléka rozkvedláme dvě vrchovaté lžíce hladké (případně polohrubé) mouky a jeden kelímek zakysané smetany.
  • Z fazolek se pokusíme vytáhnout koření (alespoň bobek).
  • Zalijeme zátřepkou a provaříme.
  • Ochutnáme a dochutíme solí a cukrem. Kyselost obvykle stačí ze smetany.
  • Někde je zvykem fazolové lusky na smetaně dochutit i koprem.
  • Podle zvyklosti zkorigujeme hustotu (přidáním mléka nebo rozmíchané mouky).
  • V případě sterilizovaných fazolových lusků zalijeme orestované fazolky lákem, ale už nepřidáváme koření (bylo v nálevu). Omáčku z nálevu je obvykle třeba více přisladit, případně lák celkově zředit vodou.

Foto: (jez)

Související

Váš názor