Domů Retro Felix Holzmann

Felix Holzmann

od jezzina

Kulaté brýle s černými obroučkami, ošuntělý kabát, šátek a z módy vyšlý klobouk. To jsou typické rekvizity spojené s postavou legendárního komika Felixe Holzmanna. Originální humor doprovázený nesestřihanými salvami smíchu publika jsou pro změnu charakteristické znaky scének, kterými umělec báječně bavil posluchače mnoha generací. Felix Holzmann ke konci svého života střídavě pobýval v Litoměřicích a německém Chemnitzu, kde 13. září  2002 ve věku jednaosmdesáti let roku zemřel.

Felix Holzmann: Populární  u nás i v NDR

Felix Holzmann, českým národem oblíbený komik, který se svou figurkou roztomilého nechápavce sklízel úspěchy doma i v sousedním Německu (NDR), nestál ke konci svého života o žádnou slávu. Většinu dní trávil střídavě ve svém bytě v Litoměřicích nebo v německém Chemnitzu,odkud pocházela jebo žena Bärbel. Humor přelomu tisíciletí se mu – podle jeho slov v posledních novinových interview – nelíbil. S uznáním vzpomínal na Laurela a Hardyho, Chaplina a krále českých komiků Vlastu Buriana.

Felix Holzmann se narodil 8. července 1921 v Teplicích v Čechách, ale to je jen jeho rodiště. Od nejútlejšího věku žil v Litoměřicích. Jako obyvatel někdejších Sudet neměl k němčině daleko a k dokonalosti ji přivedl hlavně zásluhou své manželky, herečky a konferenciérky Bärbel Greifové. Sám ovšem začínal jako herec ochotník.

Humor se nedá vynutit

Se svým komickým číslem začínal Felix Holzmann vystupovat po různých estrádách a vystřídal několik partnerů, z nichž nejznámější byl František Budín. Brýle, klobouk, šátek a plášť prý jako typickou „garderóbu“ zvolil proto, aby toho nemusel sebou na zájezdech moc převážet. Zůstal u toho.  Felix Holzmann pro sebe napsal desítky scének, nebyl však se všemi svými dílky spokojen. Které byly podle jeho vlastního uvážení „slabé“, nikdy je nepoužil. Většinou to bylo v případech, kdy ho do psaní scénky někdo nutil. Ty nejlepší prý přišly samy.

Aluminiový klíček byl první

  • Docela první scénkou byl pověstný aluminiový klíček,
  • následoval dialog o ukulele,
  • štrúdl,
  • hřbitovní scénka
  • a další.

Slavný komik začínal na zájezdech se Standou Procházkou starším, v roce 1968 se dostal poprvé i do sousedního Německa (NDR), kde vystupoval se zpěvákem Jiřím Popperem a později i s několikanásobným Českým slavíkem Karlem Gottem. Několikrát se tam objevil i v televizním vysílání.

V Německu se také na společném vystoupení seznámil se svou o čtyřiadvacet let mladší manželkou. Ta pracovala jako zpěvačka a konferenciérka na zámořských lodích, na kterých se v posledních letech pracovně plavila i se svým manželem. Na lodi spolu dělali také jednu scénku v němčině.

Platinová deska těsně před smrtí

Felix Holzmann o sobě ke konci svého života médiím tvrdil, že není nijak bohatý. Prý on ani jeho žena neměli obchodního ducha vystupovali za honorář, který jim byl nabídnut. Nestěžoval si ovšem a připomínal, že byla „jiná doba“.

V roce 2002 obdržel Platinovou desku Supraphonu. A krátce nato, 13. září  2002, ve věku jednaosmdesáti let zemřel.

Související

Váš názor