Domů Zahrada Fíkovník: Pěstování

Fíkovník: Pěstování

od jezzina

Natrhat si čerstvé fíky ke svačině, nasušit si na zimu vlastní fíky, uvařit fíkovou marmeládu – a co víc, mít tolik vlastních fíků, že by se s nich mohla nechat vypálit kořalka… Ne, to nemusí být utopie pod vlivem vzrůstajících letních teplot u nás. Jsou lidé, kteří už fíky pěstují, a to mnoho let. Jaké má fíkovník nároky na pěstování? Jak fíkovník pěstovat, aby plodil i v našem zeměpisném pásmu?

Fíkovník doma i na zahrádce

Fíkovníky (Ficus carica) se dají ve středoevropských podmínkách úspěšně pěstovat, aby přinášely chutné plody. Pěstovat fíkovník ve skleníkových nebo bytových podmínkách, to se úspěšně daří nejednomu “citrusáři“. Fíkovník samozřejmě není citrus, ale citrusáři mají pro pěstování teplomilných užitkových rostlin cit a dokážou zúročit zkušenosti nabyté prostřednictví svého „koníčka“.  Sehnat mladý fíkovník není v současné době nic nemožného. Zahradnictví i hobby markety nabízejí dokonce dostatečné množství odrůd.

Domácí pěstování fíkovníku

Fíkovník potřebuje  hodně sluníčka a čerstvý vzduch. Dobře se mu bude dařit na zasklené lodžii. Na zimu pěstitelé radí fíkovník uložit do chladna. Shodí listy, odpočine si a nabere sílu pro další úrodu.

  • V zimě by měly doma pěstované fíkovníky odpočívat v chladné místnosti, při teplotě kolem 10 °Celsia.
  • V teplém bytě sice přežijí, ale kvést ani plodit nebudou.
  • Odpočinek v chladu by měl trvat nejméně dva měsíce.
  • Při zimování nevyžadují světlo, takže fíkovník lze uložit do tmavého sklepa.

Venkovní pěstování fíkovníku

Pro úspěch venkovního pěstování odborníky doporučují pořizovat jen nejodolnější odrůdy. Jako subtropická rostlina potřebuje fíkovník především hodně slunce. Pro venkovní výsadbu je třeba vybrat slunné a chráněné místo – třeba u zdi orientované na jih. Bude mít zajištěno maximum slunečních paprsků a současně bude dostatečně chráněn. 

Na složení půdy není fíkovník nijak zvlášť náročný, vyhovuje mi i nekyselá jílovitá půda. Půdu není třeba před výsadbou nijak upravovat.  Při výsadbě mu prospěje přídavek zahradnického substrátu, a to bezprostřední blízkosti vysazovaného kořenového balu.

Péče o venkovní fíkovník

Po vysazení fíkovníku se doporučuje zalévat opatrně, střídmě, a to i tehdy, když už fíkovník zakoření a má se čile k světu. Při vydatné zálivce má sice fíkovník obrovské roční přírůstky, obvykle kolem jeden a půl až dvou metrů, jenže na dlouhých větvích pak hůř vyzrává dřevo. A nevyzrálé dřevo nedokáže bojovat s mrazem, který rostlina musí v Česku v zimě přestát.

  • Keř fíkovníku se tvaruje až na podzim, když opadají listy. Poté jej pěstitelé stříhají tak, aby se dal co nejlépe zabalit na zimu.
  • Slabší větve postačí ohnout k zemi a kolem nich naskládat balíky slámy, nebo silnou vrstvou listí a chvojí.
  • Větším keřům nebo stromům pěstitelé po opadu listí vyřežou silné neohebné větve, a rovněž větve nepříliš vyzrálé a slabé.
  • Ostatní větve zkrátí asi tak na dva a půl metru a větve opatrně stáhnou drátem nebo provazy, aby zabraly co nejméně místa.

Fíkovník může plodit již druhým nebo třetím rokem, záleží však na různých okolnostech – i neovlivnitelných. Do pěti let se však pěstitel své úrody dočká. A pak se může přiřadit k těm úspěšným, kteří ročně sklízí k metráku fíků a co rodina a známí nesnědí, nasuší či dokonce naloží na pálenku.

Foto: pixabay.com

Související

Váš názor