Domů Nemoci Filcky, muňky: příznaky, jak se jich zbavit

Filcky, muňky: příznaky, jak se jich zbavit

od jezzina

V Evropě je pětatřicet druhů vší, na světě je dvě stě druhů. U nás lidi napadá jen dětská veš hlavová, veš šatní a veš muňka, která se drží  nejčastěji v pubickém ochlupení. Člověk se může vší muňkou nakazit používáním společného prádla nebo lůžkovin, ale nejčastěji to bývá při pohlavním styku s osobou, která vši muňky (lidově filcky) má.

Filcka „nepřeskočí“

Zatímco vši a blechy na vás můžou přeskočit pouze, když kolem člověka projdete, v případě nepříjemných muněk je nutný přímý kontakt. Ať už jde o kontakt pokožky s pokožkou nebo z oděvů nebo na toaletách.

Většinou známe pouze veš dětskou, která cizopasí ve vlasech. Často vyvolává ekzematické kožní projevy za ušima a v týle. Druhem vší jsou také muňky, žijící v chlupech na hrudi, v podpaží, na ohanbí, někdy v řasách očních víček a vousech. Také tyto krvežíznivé mršky často zanechávají ekzematickou vyrážku a malé modré skvrnky. Přenášejí se při pohlavním styku a prostřednictvím společně používaného ložního prádla, mycích potřeb a ručníků.

Nepříjemné svědění způsobuje látka, kterou veš při bodnutí do kůže vylučuje. Veš muňka přenáší nemoc zvanou pediculosis pubis.

Rychlé množení muněk

  • Samičky vši muňky mají životnost asi čtyři týdny.
  • Za tu dobu snesou asi třicet vajíček,
  • z nichž se po týdnu líhnou larvy (žravé) a za 14 dní dospělci – schopni dalšího množení.

Nepříjemný “suvenýr”

Veš muňka se může přenést i velmi příjemným způsobem, například tak, že obejmete člověka, který ji má. Pohlavní veš, zvaná muňka, lidově též filcka, se totiž nejčastěji šíří kontaktem při pohlavním styku. Svými klepítky se neudrží na normálním vlasu na hlavě, proto žije jen v ostatním ochlupení (nejčastěji pohlavních orgánů, také i v podpaží, v ochlupení na prsou či dokonce v obočí, v řasách očních víček a vousech).

Kromě sexuálního styku lze dostat vši muňky také z textilu: dek, půjčování oděvů, což mezi mladší populací je velkým zvykem (půjčují si trička, mikiny, ložní prádlo, stan, spací pytle…)

Řešení: Odhmyzit se musí všichni sexuální „aktéři“

Řešením nepříjemného problému je:

  1. použití dezinsekce
  2. a zbavení se ochlupení.

O výskytu vši muňky nejsou vedeny žádné statistiky. Lidé se dost často za takový problém stydí a nevyhledávají pomoc, která je navíc dostupná a není nijak složitá. Dnes máme k dispozici účinné prostředky na její hubení. Nejspolehlivějším lékem je dokonalé oholení postiženého ochlupení.

U každého preparátu je návod, který je nutno dodržet, aby byl úspěšný. Zároveň s hubením vší nebo jiných parazitů je ale potřeba také vydezinfikovat všechny textilie v bytě.

  • Pozor: Léčba se musí provádět se všemi sexuálními partnery. Výskyt vši muňky trochu snížil zvyk vyholování všech ochlupených částí těla.

Veš šatní

Veš šatní se zdržuje převážně na vnitřní straně spodního prádla, je odolnější vůči vnějším přírodním podmínkám, zejména chladu a hladovění. Může být nebezpečným přenašečem skvrnivky. Vyskytuje se jen u lidí, kteří si z různých důvodů pravidelně nemění a neperou spodní prádlo a po dlouhou dobu je ani na noc neodkládají. V oděvech lidí, kteří dodržují běžné hygienické návyky, veš šatní nemůže trvale přežívat.

Související

Váš názor