Domů Racionální výživa Graviola, annona ostnitá: Využití a pěstování

Graviola, annona ostnitá: Využití a pěstování

od jezzina

Annona ostnitá je rostlina, jejíž plody se v současné době dostávají do popředí zájmu i českých konzumentů. Annona ostnitá patří do botanického rodu láhevníkovitých. Proto se jí ve starší literatuře také láhevník říká. Plody annony ostnité jsou velmi chutné a obsahují množství látek lidskému zdraví prospívajících. Annona ostnitá, (další názvy: Annona muricata, graviola, guanabana, thajsky thu-rian-khaek) je tropický strom nebo keř. Podle odborníků pochází nejspíš z oblasti Antil (karibská oblast), v současné době je rostlina rozšířena v tropických zemích jižní Ameriky a Asie.

Využití gravioly

Annona ostnitá je využívána v potravinářském průmyslu. Její plody – lahodně sladkokyselé  a aromatické – se jednak konzumují čerstvé (samotné nebo v dezertech), ale ještě víc se jich využívá k výrobě džusů, želé, zmrzlin. Nezralé plody využívá zejména asijská pro přípravu zeleninových (a tedy slaných) jídel. Protože jsou některé části annony ostnité jedovaté, slouží k výrobě přírodních prostředků na hubení hmyzu (insekticidů).

Léčebné účinky annony ostnité

Annona ostnitá (graviola) se v zemích, kde je pěstována, využívá i jako přírodního léčebného prostředku. Snižuje teplotu, v lidovém léčitelství bývá odvar z kořene používán k vypuzení střevních parazitů. Látkám obsaženým v graviole (annoně) se přisuzují protinádorové účinky. Schopnost hubit některé typy rakovinových buněk (bez současného poškození zdravých buněk) potvrdily i vědecké výzkumy. Zájem o annonu ostnitou (graviolu) tím vzrostl i v zemích, kde nebyla příliš známa.

Plody annony (vypadají jako různě velká zelená šiška s dužnatými ostny) rychle podléhají zkáze a nelze je ve velkém dovážet do krajin, kde přirozeně neroste (a když, náročnost přepravy se odrazí v ceně plodů). Proto se v posledních letech vyrábějí doplňky stravy, které výtažky z plodů gravioly obsahují. Jsou k mání i na českém trhu, a to i v internetových obchodech.

Pěstování v našich podmínkách

Graviolu, annonu ostnitou, můžeme za určitých podmínek pěstovat i u nás. Protože annona potřebuje stálou teplotu, bude se jí dařit jen ve vytápěném skleníku (kde bude mít zajištěnu i dpovídající vlhkost vzduch). Annonu ostnitou někteří lidé pěstují v květináčích jako pokojovou rostlinu. Semena lze koupit i v Čechách.

  • Zahradníci doporučují koupená semena nejprve „zklidnit“dvěma týdny v ledničce a pak na dva dny namočit do vody.
  • Semena se ukládají pod menší vrstvu rašelinového substrátu, který musí zůstat vlhký.
  • Klíčení napomáhá umístění misky se substrátem na teplé (kolem 27 stupňů Celsia), ale přímo osluněném místě.
  • Je třeba mít trpělivost, protože semena graviloly vzcházejí dva, ale i šest týdnů.
  • Po vyklíčení někdy odpadnou děložní lístky (strhne je rostlinou zvednutý semenný obal).
  • Rostlinka ale brzy znovu obroste.
  • Annona je zvyklá na teplo, proto ji musíme zajistit přes léto teplé stanoviště a na zimu ji odnést do domu nebo vytápěného skleníku.
  • Aby rostlina plodila, je třeba pěstovat alespoň dva kusy, aby bylo možno navzájem je opylovat (musíme uměle).
  • Když začne annona plodit, zpočátku se její plody protrhávají, aby jejich váha nelámala rostlinu.

Foto: sxc.hu

Související

Váš názor