Domů Společnost Halleyova kometa

Halleyova kometa

od jezzina

Halleyovu kometu může za svůj život vidět každý, kdo se dožije sedmdesáti pěti až šesti let. Jsou ovšem jedinci, kterým se to za život může poštěsit dvakrát. Byla Halleyova kometa ta, která zvěstovala narození  Spasitele? Na Halleyovu kometu není potřeba dalekohled. Kdy jsme Halleyovu kometu viděli naposled, a kdy nejdřív zase přiletí?

Halleyova kometa očima budoucího básníka

Halleyova kometa

Támhle je! Už ji vidíš?

Ano, vidím!

V chomáčcích jisker, které nehasly,

hvězda se nenávratně ztrácela.

Byla sladká jarní noc

po půli května,

vlahý vzduch se vzedmul vůněmi

a já ho vdechoval

i s prachem hvězd.

(Jaroslav Seifert, sbírka Halleyova kometa, titulní báseň)

Stačilo pár měsíců a básník Jaroslav Seifert, lauerát Nobelovy ceny,  mohl vidět Hallyovu kometu dvakrát v životě. První setkání v roce 1910 prožil jako devítiletý chlapec tak intenzivně, že své dojmy popsal v básní Hallyeyova kometa, kteroužto pak zařadil do stejnojmenné sbírky (1967). Jaroslav Seifert zemřel 10. ledna 1986, kometa se objevila sice v témže roce, ale v pozdějších měsících.

„Užívejte světa, blíží se kometa! Blíží se Halleyova kometa!“

Halleyova kometa je ze Země viditelná vždy po 75 až 76 letech. Třebaže existují komety, které lze spatřit častěji, tu Halleyovu lze vidět pouhám okem. Asi proto je nejznámější i mezi naprostými laiky. Její odkaz se objevuje i v literárních dílech či v lidové slovesnosti.

Další její „návštěva“ poblíž zeměkoule je „plánována“ a rok 2061. Pravděpodobnost možného setkání si tedy může každý lehce spočítat. Ideální k pozorování bude 28. červenec roku 2061.

Stále stejná kometa

Dobře viditelná kometa ovšem zajímala především astronomy. Uvádí se, že v historických análech je k dohledání na třicet záznamů o jejím průletu. Objevení komety na obloze bylo zaznamenáno už v letech 467, 240 před naším letopočtem.

  • Někteří historikové se mylně domnívali, že návrat komety v roce 12 před naším letopočtem by mohl znamenat onu betlémskou hvězdu, která zvěstovala narození Ježíše Krista. Ovšem „neseděly“ jiné souvislost, takže ne, Halleyova kometa to nebyla, kterou pastýři viděli.

Edmund Halley  na to přišel

Po staletí se nevědělo, že se jedná o stále to samé vesmírné těleso. Teprve královský astronom Edmund Halley v roce 1696 vypočítal a vědeckou společnost informoval, že komety pozorované v letech 1531, 1607 a 1682 mají velmi podobné dráhy a že se tedy jedná o návraty jedné a té samé komety, které se konají každých zhruba 75 až 76 let. Přesně předpověděl další návrat komety na rok 1758. O správnosti předpovědi se však už nedočkal, protože zemřel 14. ledna 1742.

Tváří v tvář kometě

Velmi blízko Země byly průlety komety v letech 837 nebo 1456. Blízko se Halleyova kometa ocitla i v roce 1910, kdy její vzdálenost činila pouze 0,15 astronomických jednotek a kdy tak okouzlila chlapce Jaroslava Seiferta. Tehdy (18. 5. 1910) také byla poprvé vyfotografována při svém návratu do sluneční soustavy.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Související

Váš názor