Domů Společnost Hárání feny

Hárání feny

od jezzina

Pokud si pořídíme fenu, je nutno počítat s určitými problémy v době, kdy bude hárat. Feny začínají hárat obvykle v šesti měsících a hárají dvakrát ročně v podstatě po celý život. Nepříjemnosti z toho vyplývající: nutnost odhánění psích nápadníků při procházkách, nebezpečí znečištění bytu a často nechtěná březost a potom i nechtěná štěňata. Rozumný majitel, pokud fenku nemá vysloveně na chov, ji nechá vykastrovat (již po prvním hárání). Názor, že každá fenka by měla mít alespoň jednou za život štěňata, je v současné době odborníky považován za překonaný.

První hárání feny

Pořídíme-li si štěně – fenku, musíme počítat s tím, že dvakrát ročně hárá. První hárání se dostaví přibližně ve stáří devíti měsíců. Odchylka plus minus tři měsíce však nemusí zneklidňovat. Některé feny také hárají jen jednou ročně. Hárání feny trvá zhruba tři týdny, u velmi mladých a velmi starých fen může docházet jak ke zkrácení, tak i prodloužení cyklu. Chceme-li fenu připustit, je ideální desátý až dvanáctý den od počátku krvácení. Jinak je nutné v těchto kritických dnech střežit každý krok „potenciální matky“.

Falešná březost feny

A když ji uchráníme od dotěrných nápadníků, může nás zaskočit po dvou měsících takzvanou falešnou březostí. Tato poměrně častá hormonální porucha se projevuje tím, že se fenka domnívá, že bude mít nebo dokonce má štěňata. Připravuje jim proto pelíšek, snáší do něj hračky a odmítá vycházky – nechce opustit svoji rodinu. Většinou dochází i k sekreci mléka. Zvěrolékaři doporučují studené obklady, více pohybu, méně potravy i tekutin a zabavení hraček, jež považuje za svá štěňata. Někdy je nutná i léčba antibiotiky. Opakované záněty mléčných žláz mohou být později jednou z příčin nádorovitých onemocnění.

Kastrace je i zdravotní prevence

Nechceme-li tedy svoji fenku připustit, je sterilizace nejvhodnějším řešením. Kromě likvidace problémů s falešnou březostí a záněty a nádory mléčných žláz je kastrace prevencí před chronickým hnisavým zánětem dělohy u starších fen, které většinou beztak končí chirurgickým zákrokem. Léčba antibiotiky totiž nebývá úspěšná a navíc operace u starších fen přináší zvýšené riziko.

Štěňata alespoň jednou za život, ano nebo ne?

Traduje se, že by se měla fena nechat alespoň jednou za život připustit, aby měla štěňata. Odborníci s tím ne zcela souhlasí. Je třeba se na situaci podívat z více hledisek.

  • Každý chovatel zvířete je za něho zodpovědný.
  • Tím, že fenku necháme nakrýt, přebíráme zodpovědnost za narozená štěňata.
  • Samotný porod může být pro zdraví vaší fenky značně riskantní.
  • Také se může stát, že některé štěně nám zůstane doma, a hned jsou starosti navíc.

Celá filozofie „rčení“, že fena má mít jednou za život štěňata, vychází z toho, že zkušení chovatelé vypozorovali, že feny, které rodily alespoň jednou v životě, nemají na stáří takové potíže jako feny, které nikdy štěňata neměly. U každé feny, která rodila normální cestou, ne císařským řezem, dojde k určitému trvalému zvětšení děložního krčku, který se při každém pohlavním cyklu – hárání, poněkud lépe otvírá, a umožňuje dokonalejší odtok sekretu děložní sliznice než u fen, které nebyly nikdy kryty. Tento stav ale může zapříčinit ve stáří feny řadu nebezpečných onemocnění, která bez chirurgického řešení končí většinou sepsí a uhynutím.

Nejen lidé, i psi žijí jinak

Je to jako s lidovými pranostikami o počasí – to co pozorovaly generace jako pravidelné úkazy, dnes neplatí. Je to tím, že jsme pod vlivem jiného světa než před padesáti lety a samozřejmě jsou pod tímto vlivem i naši čtyřnozí přátelé. Takže je třeba se na to dívat z daleko pragmatičtějšího hlediska. Aby fena mohla porodit zdravá štěňata, musí být především sama zdravá, fyzicky vyspělá a její pohlavní cyklus musí být fyziologický. Než fenu necháme připustit, je dobré se poradit se zkušeným chovatelem či s veterinářem, který sdělí to nejdůležitější o porodu a přípravě feny.

Hárání feny

  • Fena poprvé hárá zpravidla ve stáří sedmi až devíti měsíců, někdy však již v šesti měsících.
  • Při hárání vytéká z pochvy krvavý výtok, říkáme, že fena barví, což trvá sedm až devět dní.
  • V této době se fenky chovají ke psům odmítavě.
  • Po jejím skončení je výtok čirý a fena psy někdy sama vyhledává, což je období vhodné pro připuštění.
  • Připuštění se doporučuje devátý až třináctý den od počátku krvácení, proto je velmi důležité zjistit první den.
  • Nejlépe je připouštět fenu poprvé při druhém či třetím hárání, v některých případech dvakrát až třikrát v této době.
  • Březost feny trvá 63 dní, rozpětí je 58 až 67 dní.

Související

Váš názor