Domů Nemoci Hemoroidy: Babské rady

Hemoroidy: Babské rady

od jezzina

Zdravotní problém, kterému si dříve říkalo “zlatá žíla”, nese správné označení hemoroidy. Nikoliv hemeroidy. Pojem hemoroidy pochází z řeckého slova haimorrhoidos, což znamená krvácející. Hemoroidy jsou chorobné rozšíření žil v řitním otvoru či jeho okolí, projevující se nejen bolestí, ale i občasným krvácením. Jedná se o problém provázející lidstvo asi v celé jeho historii. Proto existují i “babské rady”, jak hemoroidy léčit. Na začátku každé domácí léčby by ovšem mělo být odborné vyšetření lékařem, protože podobné příznaky jako hemoroidy může mít i nemoc jiná, a třeba mnohem vážnější.

“Hemo-“, protože “krvácející”

Nefyziologické rozšíření pletení žil v oblasti konečníku, které se projevuje bolestí, svěděním a občasným krvácením, se nazývá hemoroidy. Někdy se říká „hemeroidy“, ale to je nesprávné.

Abychom nechybovali, můžeme si vždy připomenout, že ve slově hemoroidy je použito stejného základu jako i v jiných termínech týkajících se krve a krvácení: hemoglobin, hemofílie, hemokultura. Tak i hemoroidy. Název hemoroidy pochází z řeckého slova haimorrhoidos, což znamená krvácející.

  • Případný argument, že se na internetu objevuje i výraz hemeroidy, nemá žádnou váhu – internetem kolují mnohem závažnější nepravdy.

Hemoroidy: Problém starý jako lidstvo

Zlatá žíla, hemoroidy, zřejmě provází lidstvo od nepaměti. Už jen ten řecký název napovídá, že se problémem zabývali už antičtí zakladatelé klasické medicíny. Kdo si však v té době, ale i o mnoho století později mohl dopřát lékaře? Hemoroidy byly proto léčeny všelijak.

  • Například mnich Fiakr (Fiacre) v sedmém století po Kristovi, našel „zázračný kámen“, který stačilo přiložit na inkriminované místo a hemoroidy zmizely. Fiakr sám tímto neduhem trpěl a prý to měl vyzkoušeno.
  • Když byl Fiakř svatořečen, stal se patronem hemoroidů. Nadále tedy měla být účinná i modlitba k němu. Kdyby to chtěl někdo zkoušet, tak v českém kalendáři je sv. Fiakra 30. srpna.
  • Jestliže modlitba  nezabrala, a to asi bylo častý jev, doporučovalo se uzlíky z těla vytrhat. Kdo měl na lékaře, nechal si zákrok provést od něj. Lékař jako nástroj používal rozžhavené kleště. Ostatním bylo doporučeno vyštípnout si je vlastními nehty.
  • Asi od dvanáctého století došlo k obratu. Začala se používat metoda sedacích koupelí. Uvádí se, že s nimi přišel jako první židovský lékař Moses Mamonides. Sedací lázeň byla dostupná každému, a tak se stala nejrozšířenějším lidovým prostředkem při léčbě hemoroidů.

Jak na sedací koupel?

Nejpředávanější babskou radou, proti níž nemají nic ani lékaři, je sedací koupel.

  • Sedací koupel znamená, že si postižený sedne nahou částí těla do léčivého roztoku, kterým je obvykle odvar z nějaké léčivé byliny, a nebo zředěná jiná účinná látka (například hypermangan).
  • Roztok v tělní teplotě se nalije do mobilního umývadla (lavoru), nebo do misky přenosného umělohmotného bidetu.
    Má to ale háček. Hemoroidy trpí i lidé, jejichž hybnost je omezena – například starší lidé, těžce obézní nebo ženy, ve vyšším stupni těhotenství (u nich třeba samozřejmě doporučení této kúry ošetřujícím gynekologem). Proto je dobré nejprve “nasucho” vyzkoušet, kam nádobu s odvarem umístit, aby si do ní mohl postižený pohodlně sednout, ale pak se z ní také zvednout – bez rizika, že nádobu převrhne. Někdy je řešením umístit umývadlo do vany, a nebo roztok přímo do vany nalít.
  • Je důležité, aby koupel nebyla příliš studená ani příliš teplá a také, aby koncentrace odpovídala doporučenému dávkování. Z toho důvodu je nejlepší poradit se buď v ordinaci lékaře (lékař sám nebo zdravotní sestra) nebo v lékárně.

Sedací koupel se aplikuje alespoň jedenkrát denně (nejlépe večer) po dobu 15 – 20 minut. Po jejím ukončení je třeba konečník dobře osušit a ošetřit mastí – například měsíčkovou (a nebo podle rady lékaře či lékárníka). Tuto mast se doporučuje používat i po každé stolici, kdy se nejprve odstraní nečistoty studenou sprchou nebo opláchnou na bidetu.

Byliny doporučované do sedací koupele

  • Dubová kůra
  • Zlatobýl obecný
  • Maří list balšámový
  • Třezalka tečkovaná
  • Kopr vonný
  • Kombucha (ve formě nápoje)
  • Směs bylin: lnice, květ kaštanu, květ měsíčku zahradního, květ černého bezu, nať šalvěje a řepík lékařský. Bylinky smícháme ve stejném poměru. Na koupel použijeme hrst směsi, Koupel by měla být přiměřeně teplá a měla by trvat asi 20 minut. Je vhodné aplikovat ji podle možnosti dvakrát denně.
    Tuto směs lze zároveň použít na odvar k pití, čímž se domácí léčba hemoroidů podpoří. Používá se jedna čajová lžička na šálek. Čaj se pije třikrát denně šálek.

Související

Váš názor