Domů Nemoci Hormony a nemoci štítné žlázy

Hormony a nemoci štítné žlázy

od jezzina

Štítná žláza patří do systému žláz s vnitřní sekrecí a vyrábí hormony, které se vyplavují do krve a ovlivňují touto cestou vývoj a činnost všech součástí lidského těla. Jednou z nejčastějších příčin správné tvorby hormonů jsou poruchy na základě zánětů štítné žlázy, které jsou v současné době většinou následkem poruch vnitřní obranyschopnosti (autoimunity). Nemocný, který trpěl poruchou štítné žlázy, musí být celý život sledován lékařem, a to i když nemá žádné potíže.

Pro správný vývoj plodu

Hormony štítné žlázy jsou nezbytné pro vývoj plodu v děloze matky, zejména pro správný rozvoj mozku. Když plod nemá dostatek těchto látek, rodí se těžce postižený jedinec (kreten), který není schopen běžného života a pracovních aktivit.

Tím však její funkce nekončí. Normální tělesný, duševní a pohlavní vývoj dětí i dospívajících je nemyslitelný bez jejich dostatečné produkce.

Štítná žláza potřebuje jod

Štítná žláza je schopna vytvářet své hormony jen tehdy, když má dostatečný přívod jodu. V současné době existují na světě rozsáhlé oblasti, kde je ho v životním prostředí (ve vodě a potravě) nedostatek. Podle údajů Světové zdravotnické organizace je nedostatkem jodu ohroženo 1,5 až 1,6 miliardy obyvatel zeměkoule. České země leží v zeměpisné oblasti již historicky postižené jeho nedostatkem. Pro zvlášť rizikové skupiny (těhotné, kojící ženy a dospívající dívky) doporučují odborníci podávání tabletek. Pacient ale musí být pod lékařským dohledem.

Hormony štítné zlázy musí být v rovnováze

Hormony štítné žlázy urychlují růst a vývoj tkání i jejich látkovou přeměnu.

  • Při jejich nedostatku (hypotyreóza) jsou pochody v lidském těle zpomaleny. Nemocný je unavený, spavý, zimomřivý, stěžuje si na zácpu, zhrubne mu hlas i vlasy, má suchou hrubou kůži a tuhé otoky v podkoží, zejména obličeje a na rukou, vadí mu ztuhlost a bolesti svalů, bolesti kloubů. Přibírá na váze, stěžuje si na sníženou duševní i tělesnou výkonnost (toho si někdy všimne dříve okolí než sám nemocný). Je to často tím, že jeho duševní pochody jsou natolik zpomaleny, že dokonce přestává o sebe dbát. V dětském věku je hypotyreóza také jednou z příčin poruchy růstu.
  • Rovněž diagnóza (hypertyreóza, tyreotoxikóza) je pro člověka nevýhodná až nebezpečná. Vede k urychlení látkové přeměny a většiny dějů v těle. Nemocný je překotný, nesoustředěný, trpí nespavostí, stěžuje si na pocity horka a nadměrné pocení, na bušení a rychlý běh srdce, který může být i nepravidelný (pocity přeskakování, vynechání). Objevuje se dušnost, někdy otoky dolních končetin. Těmto příznakům se lidově říká, že „štítná žláza roste (přirostla) k srdci“. Kůže je jemná, teplá, opocená, řídne ochlupení i vypadávají vlasy. Objevuje se svalová slabost. Častý je třes prstů. Pacient obvykle hubne při nadměrné chuti k jídlu a má průjmy. Někdy se objevují otoky víček, pálení očí, slzení a poruchy vidění. Může i dojít k vylézání očí z důlků, které může ohrozit zrak.

Pomůže lékař

Na základě těchto příznaků je nutné se poradit s odborníkem (endokrinologem), který má k dispozici celou řadu moderních vyšetření, které pacienta nezatěžují. Jejich výběr závisí na příčině a závažnosti onemocnění a může o nich rozhodnout pouze odborník. Léčba těchto onemocnění vyžaduje úzkou spolupráci a vzájemnou důvěru lékaře a nemocného.

Související

Váš názor