Domů Nemoci Hustý bílý výtok

Hustý bílý výtok

od jezzina

Hustý bílý výtok, který trápí ženy především v létě, má obvykle příčinu v přemnožení mikroorganismu ve vagíně. Někdy jsou ale příčiny výtoku jiné. Co hustý bílý výtok způsobuje a se jej zbavit?

Výtok způsobuje přemnožená kvasinka

Podle ženských lékařů je nejběžnějším a nejčastějším gynekologickým onemocněním vaginální mykóza. Způsobuje ho kvasinka Candida albicans, která je za normálních okolností v malém množství přítomna v našem těle, ale nijak nás neobtěžuje. Jiná situace nastane, pokud dojde k narušení normálního prostředí v pochvě.

Onemocnění může propuknout kdykoli, v kterémkoli věku a mají ho dokonce malá děvčátka.

Rizikové situace

Propuknutí choroby může také ovlivnit:

  • cukrovka,
  • těhotenství,
  • menstruace,
  • hormonální antikoncepce
  • a nevhodná hygiena i oblečení.

Množství kvasinek se zvyšuje ve vlhkém a teplém prostředí, proto je nezbytné se po sprchování či koupání pořádně osušit. Také oblečení se podílí na vzniku infekce. Těsné kalhoty (džíny), mokré plavky, kalhotky z umělé hmoty vytvoří pro nemoc přímo ideální podmínky.

Někdy je příčinou jeho vzniku užívání antibiotik, která sice léčí základní onemocnění, ale současně zlikvidují také mikroorganismy, které udržují zdravé prostředí v pochvě.

K rozvoji infekce přispívá i nadměrná konzumace sladkých jídel, proto se doporučuje je omezovat. Snížení množství sladkých jídel pomůže zabránit i opakování infekcí. To platí i o ženách s nadváhou, které těmito problémy často trpí. Tam se na vzniku onemocnění podílí i zapaření kůže a mykóza se snadno přenese i z jiných partií těla.

Pomoc z lékárny

Onemocnění častokrát přepadne ženu v plném zdraví a vybere si ten nejnevhodnější den – sobotu či neděli. Pokud již žena ví, jak organismus reaguje, může si sama v lékarně zakoupit přípravek, který byl pro toto onemocnění speciálně vyvinut. Je však nezbytné přečíst si pečlivě příbalový letak a dodržovat všechny pokyny odborníků. K těm nejzákladnějším patří, že pokud se zlepšení stavu nedostaví během tří dnů, je třeba navštívit gynekologa a léčebná dávka se musí použít celá. Jinak by mohlo dojít k tomu, že mykóza přejde do chronické formy. Jako účinný je doporučován i olej z tea-tree, ale správnou aplikaci by měl doporučit lékař nebo lékárník.

Přílišná hygiena může škodit

Ačkoli se zdá, že si mytím nemůžeme uškodit, není to tak úplně pravda. Dokazují to i zkušenosti gynekologů. Některé ženy jsou nadměrně čistotné a myjí se mýdlem i několikrát denně. To intimním partiím těla příliš nesvědčí. Tím si změní pH kůže, a to samozřejmě může podráždit sliznice. Úplně postačí použít mýdlo či gel pouze jednou denně a jinak se omývat pouze vodou. Ideální je používat mýdla s pH 5,5.

Ženy, které mají problém s kvasinkami, by neměly používat parfémovaná mýdla, a to platí i pro koupelové pěny, intimní spreje, vložky a tampóny. Zcela nevhodná jsou dětská mýdla a je dobré vyhýbat se mýdlům s heřmánkem.

Kdy výtok znamená radost

Hustý bílý výtok zaznamenávají i ženy v těhotenství. V tomto případě není důvodem žádný chorobný stav, ale obvykle jen nastalé změny v organismu. Ale i tak by nastávající maminka měla o výtoku informovat svého gynekologa.

Související

Váš názor