Hysterie

od jezzina

Hysterie. Označení má původ v řeckém slově hysteraděloha. Možná i proto se hysterie přisuzovala hlavně ženám. Tato dnes spíš nadávka než diagnóza se však netýká pouze žen. Ve své podstatě hysterie je vlastně nemoc. Ženy, které jsou hysterií postiženy, se projevují nápadněji než muži.

Hysterie: Projevy a příznaky

Nejčastější příčinou hysterického stavu je vnitřně prožívaná úzkost patřičné osoby. Tato úzkost se vytvořila při opakovaně prožívaných konfliktech, a to táhnoucích se již od dětství. U náchylných osobností se může hysterie rozvinout zejména pod tíhou pociťovaného stresu, pokud se ocitnou v pro ně obtížné situaci nebo také proto, aby odvrátily pozornost od něčeho, v čem spatřují svůj nedostatek.

I když nám u hystericky reagující osoby připadá chování teatrální, musíme si uvědomit, že prožívané příznaky skutečně pociťuje (například knedlík v krku, silné tlaky v konečníku, chuť se smát, i když je situace k pláči apod.), vlastně nic nepředstírá, skutečně to tak cítí.

Existuje celá řada různých i fyzických příznaků jako je:

  • nekontrolovatelný křik,
  • tlučení kolem sebe,
  • házení talířů po určité osobě,
  • může se dostavit i přechodná ztráta zraku či paměti,
  • dokonce i ochrnutí dolních končetin
  • a celá řada ještě dalších možných příznaků

Příznaky mají původ v hysterickém chování patřičného jedince. Hysterička si ku příkladu vynucuje věrnost svého partnera, je vlastně na něm citově velmi závislá, neumí odpouštět. Jediný klad hysterického chování je ten, že se takto dává možnost vyklouznout ze situace, s kterou se velmi těžce vyrovnává. Trvá to delší čas, než-li se s patřičnou situací vnitřně skutečně v sobě vyrovná.

Léčba hysterie

Při léčbě je velmi důležité rozpoznat skutečnou příčinu vzniklé úzkosti, tu u psychologa či psychiatra pak dopodrobna rozebrat.

  • Alopatické léky, tak zvané trankvilizéry, na hysterii moc nezabírají, maximálně osobu trochu omámí, ale samotnou hysterii neléčí.
  • Nejlépe je hysterickou osobu izolovat, kupříkladu se svíjí na podlaze, tak ji tam nechat, rozpustit diváky a ona za chvilku ve svém záchvatu přestane sama.
  • Jestliže její úzkost neodstraníme, pak je nebezpečí, že se opět objeví nová úzkost, tedy nový hysterický záchvat.
  • V hypnoterapii se velmi schůdně hledá pravá příčina prožívané úzkosti.
  • Při léčbě mají lékaři dobré zkušenosti s aplikací patřičných homeopatických léků, které donucují léčenou osobu se po psychické stránce vyrovnávat, takže úzkostné pocity vyjeví ze sebe, protože již nechce, aby se opět vracely, a tudíž se tato osoba uzdravuje.

V každém případě je zapotřebí při spolužití s hysterickou osobou velké trpělivosti. Hysterické nebývají jenom ženy, najdeme i celou řadu mužů hysteriků.

Víte, že…

hysterie jakožto porucha osobnosti se zároveň v průběhu staletí měnila? Původně bouřlivé tělesné stavy, které popisovali psychiatři – křeče, napnutí do oblouku – jsou už velmi vzácné. Některé ženy dokonce v náboženském zaujetí krvácely z dlaní – ze stejných míst, kde měl Kristus rány po hřebech.

Související

Váš názor