Domů Pokojové květiny Ibišek pokojový: Pěstování

Ibišek pokojový: Pěstování

od jezzina

Ibišek se v našem zeměpisném pásmu pěstuje nejčastěji  jako pokojová rostlina. Má nachově červené, slez připomínající květy, jež se rozvíjejí od května až do zimních měsíců. Květy, které nevoní, vyrůstají v paždí listů a vydrží přibližně 36 hodin. Délku života rostliny můžeme počítat na desetiletí. Ibišek je vhodný pro pěstitele, kteří v zimě nemohou rostlinám zajistit chladné a světlé stanoviště – ibišek celoročně snáší dobře pokojovou teplotu. V zimě nejlépe prospívají ve světlých a vzdušných místnostech, v létě se jim daří na balkónech, terasách nebo na zahradách.

Ibišek – čínská růže

Ibišek (Hibiscus rosa – sinensis) je atraktivní rostlina, které se také říká čínská růže. Původem je z Indie, Číny a z Afriky. Za normálních okolností roste ibišek jako keř, můžeme ho však tvarovat s různě vysokým kmínkem.

Listy ibišku jsou pěkně zelené, vejčité, zubaté a lesklé. Květy mají různý tvar a barvu. Jsou buď jednoduché nebo plné, jejich barva může být bílá, žlutá, oranžová, červená, růžová, ba mohou být i strakaté. Ibišek rozmnožujeme řízkováním, nejlépe na jaře. Přibližně každých deset dnů ibišek přihnojujeme.

Pěstování ibišku

  • Mladé ibišky chráníme před paprsky poledního slunce a nadměrnou teplotou, která starším exemplářům již nevadí. Kvetoucí rostliny rozdávají barevný půvab mnohem déle, nejsou-li vystaveny plnému slunci. Nejlépe roste ve světlé a vzdušné místnosti, od jara do konce léta ho můžeme umístit i na balkón nebo do zahrady, avšak pozor, mnohdy dobře nesnáší sluneční úpal.
  • Ibišky vyžadují pravidelnou zálivku, při níž nemá voda v květináči vyschnout. Vítané je častějští rosení listů. Zálivka je v létě vydatná, v zimě ji přizpůsobíme teplotě prostředí.
  • V létě přihnojujeme čínské růže až čtyřikrát měsíčně tekutým hnojivem.
  • Rostliny přesazujeme každoročně na jaře v březnu až květnu do výživného substrátu. Zároveň s přesazováním seřízneme větve, aby keře zkošatěly a na nových výhonech přinesly bohatství květů. Když je rostlina příliš vysoká a výhonky přerostlé, můžeme ji bez obav radikálně seříznout.
  • Mladým rostlinám na počátku léta nejméně dvakrát seřízneme vrcholy výhonků.
  • Ibišky přezimujeme při teplotě 12 až 15 °Celsia, u světlého okna a při omezené zálivce. Při vyšší teplotě kolem 18 až 20 °Celsia je nutné vydatné, ale opatrné větrání.
  • Pokojové ibišky rozmnožujeme v únoru až březnu, a také v srpnu až září. Předpokladem úspěšného rozmnožování je, aby řízky nebyly příliš zdřevnatělé. Řízky by měly být 10-15 cm dlouhé. Vysazujeme je po dvou až třech do květináče, přes který poté přetáhneme igelitový sáček. Zakoření za tři až čtyři týdny.

Choroby ibišku

  • Opadávání poupat způsobují většinou teplotní výkyvy, ale poupata a výhonky mohou být též napadeny mšicemi.
  • Na spodní straně listů se mohou vyskytovat svilušky.
  • Prevencí proti parazitům je sprchování rostlin.
  • Žloutnutí listů může být následkem sucha nebo nadměrného přihnojování.

Foto: (jez)

Související

Váš názor