Domů Rodina Jak otěhotnět co nejdříve

Jak otěhotnět co nejdříve

od jezzina

S nadsázkou se říká, že žena nejsnadněji otěhotní, když se jí to hodí nejméně: nastoupí na nové pracoviště, koupí si novou sportovní výbavu, zamluví leteckou dovolenou v exotických krajích. Ale to jsou samozřejmě jen nashromážděné úsměvné situace. Asi jen v pohádkách platí, že čáp přiletí devět měsíců po svatbě. Lze početí nějak urychlit? Jak otěhotnět co nejdříve?

Kdy žena otěhotní?

Pravděpodobnost na otěhotnění je u zdravé nejvyšší v době její ovulace, a to asi dvacetiprocentní. Vrchol ovulace trvá asi čtyři dny. Jestliže z nějakých důvodů nemá žena úplný a dokonaný pohlavní styk (soulož prováděná mužovým penisem do její vagíny a ukončená mužovou ejakulací) v době dnů ovulace, procento pravděpodobnosti otěhotnění klesá.

Jsem neplodná?

Lékaře začne plodnost páru zajímat až tehdy, jestliže žena neotěhotní po roce pravidelných sexuálnch styků minimálně dvakrát týdně. Ale ani po roce ještě nehovoří o neplodnosti páru. Lékař většinou navrhne běžná vyšetření (spíše jen pro klid páru),  a jsou-li muž i žena bez nálezu, navrhne ještě několik měsíců počkat. Pak teprve lékaři přecházejí ke složitějším vyšetřením a případné následné léčbě.

Jiná situace je u žen, které trpí nějakou chorobou, a to zejména dlouhodobou.

Překážky jinak zcela zdravých žen

Jsou některé faktory, které i u jinak zcela zdravých žen snižují možnost početí. Některé lze eliminovat, s jinými žena ani žádný odborník nic nenadělá.

  1. Velkým hendikepem pro otěhotnění je ženin věk. Lékaři neustále připomínají, že fertilita – období plodnosti – začne mít klesající křivku po 25. roce věku ženy. Prvních pět šest let klesá pomalu, pak je pokles rychlý. Proto odbornéíci připomínají, že v minulém (minulých) století nebyly problémy s početím takové jako v současné mimo jiné i proto, že prvorodičkou se v drtivé většině stávala mladá žena ve věku do 25 let.
  2. Mladší ženy také za sebou před plánovaným početím nemají deset či dokonce patnáct let užívání hormonální antikoncepce, jako ženy po třicítce (a starší). I když gynekolog sdělí ženě, za jak dlouho po vysazení hormonální antikoncepce je vhodná doba k početí, každý organismus reaguje jinak, a obnova přirozeného chodu ženského těla někdy může nějaký ten čas trvat.
  3. Brzdícím faktorem početí je také ženin stres, zejména „nervuje-li se“ právě z důvodu, že chce otěhotnět co nejdřív. Stres může vyvolat vylučování prolaktinu, což je hormon, který mívá antikoncepční účinky.

Jak otěhotnět co nejdříve?

  • Jídelníček sestavovat podle léty prověřených zásad – pestrá strava, hodně ovoce, zeleniny.
  • Vystříhat se polotovarů, chemicky chuťově a vzhledově upravovaných potravin a potravinových náhražek.
  • Nepromořovat tělo cizorodými látkamiy: kouření, alkohol, drogy (i lehké), kofein, uklidňující a povzbující léky, syntetické vitaminy místo čerstvé stravy.
  • Svévolně si „neordinovat“ různé komerční chemické prostředky „k posílení imunitního systému“ a podobně.
  • Klidná mysl.
  • Jemné těšení se na to, že by děťátko už mohlo přijít.
  • Žádná křeč při pohlavním styku.
  • Dobrá nálada s perspektívním výhledem.
  • Související

    Váš názor