Domů Oblečení a móda Jak roztáhnout boty

Jak roztáhnout boty

od jezzina

Někdy se stane, že koupíme boty, které nám jsou trochu těsné. A nebo objevíme v krabici krásné a nenošené boty, kterým chybí jen jediné – půl čísla navíc. Nebo nám vlivem věku, nemoci, přibytých kil, spadlé klenby začnou být těsné boty, které nám při nákupu padly. A nebo si objednáme boty z e-shopu přes internet – jsou skvělé, ale trochu úzké. Ostatně – „rozchodit“ potřebují i střevíčky správného čísla. Co s tím? Jestliže se jedná boty z pravé kůže, není nic ztraceno. Kůže má schopnost o maličko povolit.

Těsné boty, byť by byly sebekrásnější nebo sebedokonalejší, nám dokážou připravit dokonalé peklo. Obzvláště nemáme-li se kde přezout a v těsných botách musíme strávit zbytek dne, přemístit se z místa na místo, dodělat práci, dojít trek. Nejsou to jen puchýře kolem okrajů bot. Trpí celá noha a chodidlo.

Tipy, jak roztáhnout kožené boty

  • „Staří“ ševci doporučovali novou koženou botku vytřít mýdlem, vylít vodou, nasadit na nohu a doma nejprve několikrát „prošlápnout“ – chodit v botách jen po bytě.
  • Na podobném principu je založeno doporučení obléknout na domácí prošlapování namočenou punčochu nebo ponožku.
  • S jinou radou – vylévat nové kožené boty mlékem a pak je rozšlapovat – bychom asi už dnes nesouhlasili, představa kazícího se mléka nám dost děsí. Nicméně i tato zkušenost se tradovala.
  • Pro zvlhčování kůže před rozšlapováním boty se také doporučoval alkohol – pro boty stačí technický líh.
  • Na roztažení těsných kožených bot si můžeme koupit speciální sprej, kterým botu vystříkáme. Držíme se návodu na použití.

Rozklepat, ale ševcovským kladívkem

  • Trochu méně šetrné k botce je tak zvané rozklepání kůže boty kladívkem. Rada se často předává, ale bohužel už nikdo nedodává, že by to mělo být kladívkem ševcovským, které je jednou stranou přizpůsobeno k účinnému, nicméně maximálně šetrnému rozklepávání kůže. Při použití kladívka kutilského (a kdo má doma ševcovské?) hrozí reální nebezpečí, že kůži boty proskřípneme a botu zničíme.

Bota uschne na noze

  • Někdo doporučuje vycpat těsné boty mokrou utěrkou nebo ručníkem. To má několik úskalí – do boty naspaná utěrka nemá tvar nohy a může svršek nehezky zdeformovat (vyboulit). Nebo je snadné na mokrý hadřík v botě zapomenout – pak se v botě zapaří a bota nepříjemně páchne. Při použití mokré utěrky ne proto dobré počkat, až se bota provlhčí, pak ji nazout a nosit, dokud na noze neproschne. Po vyzutí do boty vkládáme napínák.

Používáme napínáky

  • Boty z pravé kůže – a ty bývají drahé – si zaslouží být ukládány na napínáky. Napínák nedovolí, aby se po vyzutí potem a venkovní vlhkostí roztažená bota při schnutí smrskla. Napínák drží botu ve správném tvaru a tím prodlužuje její pěkný vzhled.

Související

Váš názor