Domů Zdraví Jak rychle usnout

Jak rychle usnout

od jezzina

Můžeme být sebevíc “zralí na spánek”. Ale stačí mít větší starost a v posteli najednou ospalost mizí, myšlenky začnou vířit hlavou a nastává malý noční horor. Čím usilovněji se člověk snaží spánek přivolat, tím je to horší. Když konečně usne, ozve se budík.

Taková situace však není tou nejhorší. Nežádoucí stav se většinou upraví, když pominou rušivé příčiny. Je však mnoho lidí, kteří mají se spánkem trvalejší problémy a zdánlivě bez důvodu. Polykají stále větší množství uspávacích prostředků, což jejich potíže ještě zhoršuje.

Když spánek nepřichází

Uvádí se, že poruchami spánku trpí až 45 % lidí. Za každou z poruch se může skrývat mnoho nejrůznějších příčin a jejich kombinací. Rušivé účinky mohou mít například:

  • nezvyklé prostředí,
  • nejrůznější zvuky,
  • nadbytek stravy nebo konzumace těžce stravitelných pokrmů před ulehnutím,
  • šálek kávy,
  • televizní film
  • nebo příliš měkká postel.

Tady je pomoc docela snadná – zkusíme vyloučit všechno, co nám brání ve spánku.

Nic z toho nepomohlo?

Horší to může být u těžkých a dlouhodobých poruch usínání. .Jejich příčinou bývají choroby, především duševní, ale také bolesti a trvající konflikty. Také zde je nutno příčinu odstranit. Jenže v tomto případě se samozřejmě musíme obrátit na odborníky.

Častým problémem je tzv. zdánlivá nespavost. Při pečlivém pozorování se u zdánlivých nespavců většinou zjistí, že se během noci často probouzejí, ale ráno mají pocit vyčerpanosti; jako kdyby nespali vůbec. Tento stav lze většinou upravit zlepšením životosprávy. 

S chemií opatrně

Mnozí lidé řeší své tělesné i duševní problémy zásadně pomocí „prášků“. Pod jejich vlivem usínají, aby ráno vzali drogu s opačným účinkem. Uspávací prostředek může v některých případech předepsat lékař, avšak jeho nekontrolované užívání je nebezpečné. Časem se na něj vypěstuje návyk a dávky je třeba zvyšovat, což může vést až k rozpadu osobnosti. Daleko moudřejší je problémy s nespavostí řešit některou z přirozených metod.

 

Jak rychle usnout

  1. Poslední kávu si dopřejte nejpozději v pět hodin odpoledne.
  2. Stejně tak omezte přísun černého čaje a coca-coly.
  3. Pijte až do večera ovocné čaje, minerální vody.
  4.  Ráno vstaňte hned, jak procitnete. A to i přes obrovskou nechuť. Mozek si v ranním polospánku vyrábí nedobré chemické látky, které vedou k tomu, že budete celý den otrávení.
  5.  Na spánek se pomalu připravujte od sedmé hodiny večer.
  6. Dejte si lehkou večeři, jděte na malou procházku.
  7. Věnujte se činnosti, která vás uklidní (ale ne uklízení nebo aerobiku).
  8. Jestliže na vás přijde únava u televize, seberte se a běžte si lehnout. Nepospávejte v obývacím pokoji.
  9.  Večer nečtěte příliš dlouho, přestože máte zajímavou knihu.
  10. Do postele chodíme spát, ne pracovat, hádat se, připravovat se do práce nebo řešit politickou situaci.
  11. Lehněte si do nejpohodlnější polohy, zavřete oči a za zavřenými víčky se dívejte nahoru, jakoby na své čelo.
  12. Představte si temně modrou barvu klidného moře. Pokud se do ní začne vkrádat žlutá nebo červená, vzpomínejte na zelenou nebo hnědou. I tyto dvě barvy uklidňují.
  13.  Uvolněte svaly, jeden po druhém od čela až po paty.
  14.  Jestliže přesto neusnete do patnácti minut, vstaňte z postele, převlékněte se do domácího oděvu a věnujte se činnosti, kterou jste dlouho odkládali. Čím protivnější práce vás čeká, tím snáze se unavíte. V tu chvíli skočte znovu do pyžama a postele a celou proceduru opakujte.

Ilustrační foto: pixabay.com

Související

Váš názor