Domů Společnost Jak upravit hrob a volba nápisu na hrob

Jak upravit hrob a volba nápisu na hrob

od jezzina

Říká se tomu „posloužit i po smrti“. Smrtí člověka ještě vše neskončilo, a to zejména, když se pozůstalí rozhodli (nebo splnili jeho přání), uložit ostatky nebožtíka do hrobu. V případě pohřbu do hrobu je situace poměrně jasná. Na rozcestí pozůstalí stojí, když byl zesnulý pohřben žehem.

Není hrob jako hrob

Mrtví lidé u nás pohřbívají buď do země (respektive do hrobu) nebo zpopelněním. Popel je možno nechat rozptýlit nebo v urně uložit. Urny s popelem se ukládají:

  • do hrobu
  • nebo do hrobky,
  • do urnového hrobu (urnového háje)
  • nebo do komumbária.

Hrobové místo je třeba si pronajmout u správce pohřebiště. Tím je obvykle město. Hrobové místo může mít podobu hrobu, dvojhrobu, hrobky nebo urnového hrobu.

Nájemce hrobového místa je povinen před uložením zemřelého, nebo uložením urny, nebo provedením rozptylu informovat správce pohřebiště o místě, termínu a způsobu uložení zemřelého a předložit správci pohřebiště doklady o zemřelém (úmrtní list).

Hrob není nemovitost

Pronájem hrobového místa je upraven sepsáním smlouvy a zaplacením nájemného. Obvykle se platí nájemné na deset let. Nájemní smlouva se pak prodlužuje, a to zase obvykle na deset let.

Hrob, hrobka je opatřena tak zvaným hrobovým příslušenstvím: obrubník/rám, deska, pomník, hrobové stavby, skulptury. Ty jsou ve vlastnictví nájemce hrobového místa.

  • Hrob, hrobka tedy není v osobním vlastnictví,
  • ale hrobové příslušenství je majetkem nájemce.

Hrob není nemovitost, ale hrobové příslušenství se může stát předmětem dědictví v případě smrti nájemce hrobu.

Ke dni zániku smlouvy o nájmu hrobového místa je vlastník hrobového příslušenství povinen odstranit hrobové příslušenství na vlastní náklady, pokud sám neobnovil nájemní smlouvu nebo se s novým nájemcem nedohodl jinak. V případě, že tak neučiní, může správce pohřebiště odstranit a uložit hrobové příslušenství na vyhrazené místo v areálu pohřebiště na náklady vlastníka. Uvolněné hrobové místo může být pak pronajato jinému zájemci.

Pronajímá se prázdné hrobové místo

Ten, kdo zajišťuje ony „věci poslední“ buď zařizuje uložení ostatků do vícemístného rodinného hrobu, anebo musí pronajmout hrobové místo nové. To mu je pronajato bez všech hrobových náležitostí, a to i v případě, že se jedná o vykopaný starý hrob. Musí po určité době zajistit úpravu hrobu. A to je volba důležitá, protože ve hře není jen estetické cítění pozůstalých, ale rovněž finanční prostředky, která bude nutno na úpravu hrobu vynaložit.

 

Stavební úpravy hrobových příslušenství a nové stavby na pohřebišti podléhají ohlášení místně příslušnému stavebnímu úřadu, která případně vydává stavebního povolení.

K vybudování jakékoliv stavby na pohřebišti nebo k úpravě stavby již existující, zejména hrobky, náhrobku, rámu je třeba také souhlasu správce pohřebiště. Před zahájením stavby nebo její úpravy předloží nájemce hrobového místa správci pohřebiště písemný popis stavby. Správce pohřebiště má právo vymezit podmínky stavby, které je nutno dodržet (rozměry, tvar, použitý materiál, bezpečnost a hygiena práce na veřejném prostranství apod.).

Bez přesných informací to nepůjde

Nejlepším způsobem, jak začít, je zajít za správcem hřbitova, respektive na příslušný odbor města (podle místní situace) a nechat si poradit. Nájemci hrobových míst jsou povinni při stavbě nebo její úpravě dodržovat určité podmínky, a ty se mohou místo od místa lišit. Jedná se podmínky technického rázu. Například:

  • základy pod pomníky i rám musí být provedeny do nezámrzné hloubky, tj. minimálně 60 cm pod úrovní terénu a musí být přizpůsobeny únosnosti půdy.
  • Základové zdivo nesmí přesahovat do pohřbívací plochy.
  • Uličky mezi hrobovými místy a pohřbívací plocha musí být zachovány u všech druhů hrobů, hrobek a urnových míst podle dispozic správce pohřebiště. A další předpisy.

Jak upravit hrob

Důležitám bodem rozhodování bude konečná úprava hrobu.

Zda bude pokryt náhrobní deskou (v celé ploše nebo jen zčásti), z jakého materiálu a jestli bude zhotoven obrubník náhrobku v případě, že bude plocha hrobu pokryta trávou, květinovou výsadbou nebo kamennou drtí. A podobně.

Jestliže s údržbou hrobu nájemce nemá vůbec žádné zkušenosti (například se „správcem“ rodinné hrobky stal nečekaně nebo rodinný hrob „získal“ sňatkem a podobně), bez odborné porady se neobejde.

S nápisem na náhrobek raději nespěchat

Když nájemce hrobu neví přesně, jaký nápis si na náhrobní desku přeje zhotovit, zajde do kamenosochařství. Kameníci mají ukázkové vzory – textů i druhů písma, včetně cen.

Nápis na náhrobek je možno nechat udělat až dodatečně, až se nájemce rozhodne. V tomto případě je víc než vhodné „dvakrát měřit“.

Zdroj: S využitím ustanovení § 102 odst. 3 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpis a § 19 odst. 1 zákona č. 256/2001 Sb.

Ilustrační foto: (jez)

Související

Váš názor