Domů Bydlení Jak vymalovat kuchyň

Jak vymalovat kuchyň

od jezzina

Žádná z místností v bytě obvykle není tak exponovaná jako kuchyň. A i když naše původní představa byla „nacpat“ všechno za dvířka skříněk, čas ukáže, že je dobré mít ledacos při ruce, takže se i naše původně strohá a technicistní kuchyně pozvolna plní, a to věcmi barevnými. Na to je třeba při volbě nátěru stěn myslet. Jak vymalovat kuchyň?

Kuchyň je epicentrem katastrof

Kuchyň má poměrně málo volných ploch k vymalovaní, ale ty jsou extrémně zatěžované. I když většinou máme kritická místa (sporák, dřez, pracovní plocha) jištěna keramickým obkladem, nastávají v kuchyni situace nečekané, jejichž dopad se – jak zákon schválnosti velí – většinou objeví na nechráněné stěně respektive na stropu: výbuch tlakového hrnce, výbuch kvůli zajímavé televizi zapomenutých zavařovaček s kečupem, pád sklenice sójové omáčky na podlahovou dlažbu, příliš teplé červené šumivé víno, historická psí konzerva, dětská spolupráce při polévání vánočního cukroví čokoládou – prostě kuchyně je místem katastrof.

Malý prostor pro kreativitu

Pro kuchyň obvykle volíme jen bílý nátěr stěn. Bílá jednak působí velmi čistě, jednak se nejlépe obnovuje. Barevný akcent poslouží jen k případnému rozveselení nebo ke sjednocení barevných kuchyňských doplňků. Barevný akcent, to je ovšem jen radost na závěr. Při malování kuchně nás obvykle nemine zbavit stěny mastného nánosy (z výparů a z plynových zplodin). A to není příjemná práce. Ono nejen fortelně, ale také skoro profesionálně vymalovat není vůbec žádná legrace.

Jak vymalovat kuchyň

  • Malování kuchyně začneme tím, že se před prací oblékneme do starých již nepotřebných šatů.
  • Pak přestavíme nábytek v místnosti do jejího středu, abychom mohli na stěnách i na stropě pohodlně pracovat.
  • Do kupy sestavený nábytek překryjeme igelitovou fólií, podlahu zakryjeme balicím papírem či starými novinami.
  • Do koutu místnosti postavíme nízký kovový skládací žebřík nebo dřevěné štafle.
  • Vezmeme smeták a fortelně očistíme povrch stropu i stěn.
  • Začneme odstraňovat několikeré nánosy staré barvy, to proto, že na stěnách, zvláště v kuchyních, se usazuje prach a mastnota, které zabraňují přilnutí nového nátěru.
  • Malou plochu staré malby štětkou, nebo lépe ruční rozprašovací stříkačkou, provlhčíme a potom ihned seškrabujeme starou malbu škrabkou až na omítku. To proto, aby se nová malba se stěn i stropu již druhý den neloupala.
  • Seškrábanou malbu uklidíme.
  • Dáme se do napouštění stěn i stropu mýdlovým roztokem, který uděláme asi z 10 litrů vlažné vody, 0,25 kg rozvařeného jádrového mýdla a trochy čpavku.
  • Po „namydlení“ stěn i stropu a dokonalém zaschnutí (nejlépe druhý den) můžeme začít natírat základním nátěrem.
  • Vyspravíme zdi. Na opravu malých prasklin a trhlin budeme potřebovat bílou sádru. Prodává se v četných druzích jako sádra štukatérská, zednická i jiné. Pozor! Sype se vždy do vody na hustotu smetany a nechá se zhousnout. Nikdy ne naopak. Sádra má však jednu nepěknou vlastnost. Při dlouhotrvající práci velmi rychle nevratně zkamení. Opravujeme-li tedy větší množství prasklin, trhlin včetně okopaných rohů, smícháme sádru s klihovým roztokem, nebo ještě lépe s obyčejným octem. Tak její snahu rychle ztuhnout alespoň zpomalíme.
  • Na takto připravený podklad teprve nanášímeprvní vrstvu malířské nátěrové hmoty podle svých zkušeností nebo podle doporučení přátel či odborníků.

Foto: Autorka článku

Související

Váš názor