Domů Recepty Jehněčí: Nejlepší recepty

Jehněčí: Nejlepší recepty

od jezzina

Jehněčí maso je na našich talířích velice vzácným „hostem“. Je to dáno několika faktory: vzhledem k charakteru „české kotliny“ nemá u nás ovčáctví velkou tradici. Tím pádem lidé nejsou na skopové maso moc zvyklí.

Spotřeba je poměrně nízká, proto je menší poptávka. Na trhu je zákonitě nízká nabídka, a tak nemají možnost skopové a jehněčí vyzkoušet ani lidé, kteří je neznají a třeba by je rádi jedli, jen kdyby bylo.

Když máme možnost nákupu jehněčího, můžeme ho připravit podle nabízených receptů.

Čerstvé jehněčí jedině na jaře

Když už se jehněčí maso objeví na trhu, je to jen kolem Velikonoc. Ne z rituálních důvodů, ale proto, že ovce se bahní brzy zjara. Zatímco berani jsou plodní celý rok, u pohlavně dospělé ovce určené k rozmnožování – bahnice – se pohlavní aktivita dostavuje po zkrácení světelného dne, tedy čtyři až šest týdnů po 21. červnu. Březost trvá v průměru 143 až 156 dnů (podle plemene). Jehněčí maso, které je nabízeno třeba v létě a na podzim, tedy není čerstvé, ale zmrazené. Může se také jednat o dovoz z některých tradičních chovatelských zemí.

Jehněčí maso není tak aromatické jako maso skopové, a proto je mohou jíst i lidé, kteří skopové z dospělých kusů nevyhledávají.

Jehněčí – nejlepší recepty

Jehněčí polévka s jogurtem

600 g jehněčího masa, 100 g kořenové zeleniny, 1 větší cibule, 50 g rýže, 1 vejce, 1 bílý jogurt, sůl, pepř, zelené natě.
Příprava: Maso nakrájíme na kousky a vaříme do poloměkka v malém množství vody. Cibuli a zeleninu osmažíme na tuku dorůžova, spolu s opranou rýží přidáme do polévky a vaříme do úplného změknutí. V hrnečku rozmícháme jogurt s vejcem a vlijeme do hotové polévky.
Před podáváním přidáme sekané zelené natě. Servírujeme jako samostatný pokrm s tmavým chlebem.

Jehněčí polévka zapražená

  • 300 g jehněčího masa, 150 g kořenové zeleniny, 1 malá cibule, 40 g másla, 40 g hladké mouky, sůl, pepř, bobkový list, zelená petrželka, citron.
    Příprava: Maso nakrájíme na menší kostky, podusíme na polovině tuku, zaprášíme moukou, opražíme a zalijeme vodou. Přidáme koření, sůl a v malém množství vody dusíme doměkka. Na zbylém tuku podusíme na nudličky nakrájenou zeleninu s cibulí, přidáme ji k masu a společně vaříme do změknutí zeleniny.
    Před podáváním ochutíme polévku sekanou petrželovou natí a citronovou šťávou.

Jehněčí závitky

  • 600 g jehněčí kýty, 2 střední cibule, 150 g drůbežích jater, 50 g slaniny, 50 g másla, 1 vejce, 2 dl smetany, 2 lžíce mouky, sůl.
    Příprava: Slaninu upravenou na kostičky mírně rozškvaříme a osmažíme na ní část nasekané cibule. Do základu vložíme kousky jater, orestujeme je, osolíme a vmícháme do nich vejce. Náplň dáme na připravené osolené řízky, které svineneme do závitků a zajistíme nití. Cibuli zpěníme na másle, závitky na ní opečeme po všech stranách, podlijeme je vodou a dusíme doměkka. Z hotových odstraníme nitě, šťávu zahustíme smetanou s moukou a povaříme.
    Podáváme s knedlíky.

Jarní řízky (ze starého receptáře)

  • 4 řízky z jehněčí kýty (ale i z králíka nebo kuřete), sůl, mletý pepř, hladká mouka, olej, 150 g vařeného uzeného masa, 1 cibule, 3 žloutky, 1-2 lžíce smetany, petrželka nebo pažitka, strouhaný sýr, máslo.
    Příprava: Řízky při okrajích nařízneme, osolíme, opepříme a po jedné straně lehce pomoučíme. Po obou stranách prudčeji opečeme v rozehřátém oleji, zmírníme příkon tepla a řízky zvolna opékáme do změknutí. V misce umícháme umleté uzené maso, nadrobno usekanou nebo ustrouhanou cibuli, žloutky a smetanu, ochutíme solí a jemně nakrájenou bylinkou a směsí potřeme měkké řízky. Na směs ještě nasypeme trochu strouhaného sýra, nakapeme máslo a v dobře předehřáté troubě nebo pod grilem zapečeme.
    Klademe na horké talíře, sypeme další nakrájenou bylinkou a podáváme s vařenými

Jehněčí maso na žampionech

  • 500 g zadního jehněčího masa, 1 cibule, 2 lžíce oleje, 1 lžíce rajského protlaku, 250 g žampionů, 1 lžička hladké mouky, pepř, sůl, petrželka.
    Příprava: Kostky masa osmažíme na oleji, doplníme nasekanou cibuli a dále smahneme dočervena. Přidáme kečup, sůl, podlijeme horkou vodou a zvolna dusíme téměř doměkka. Vložíme plátky očištěných žampionů, necháme je napůl změknout, pokrm zahustíme moukou rozkvedlanou ve vodě a povaříme.
    Okořeníme jemně nakrájenou petrželkou a podáváme s rýží nebo knedlíky.

Jehněčí na víně

  • 750 g jehněčí kýty, 1 velká cibule, 80 g slaniny, 30 g másla, 2 kyselé okurky, 8 zrnek pepře, 2 zrnka nového koření, 1 bobkový list, 1 dl červeného vína, špetka tymiánu, sůl, 1 lžíce mouky.
    Příprava: Odblaněné maso bez tuku prošpikujeme slaninou, nudličkami okurek a osolíme je. Na tuku zpěníme jemně nasekanou cibuli, přidáme k ní koření a maso, pokrm podlijeme vodou a dusíme pod pokličkou ve středně vyhřáté troubě téměř doměkka. Závěrem maso dopékáme bez pokličky za občasného přelévání šťávou. Měkké vyjmeme, šťávu zaprášíme moukou, zalijeme vínem a krátce povaříme. Nakrájené maso přelijeme omáčkou, kterou můžeme popřípadě přecedit.
    Podáváme s knedlíky nebo noky.

Šiš kebab

  • 1 kg jehněčí kýty, 120 g cibule, 2 lžíce oleje, lžičku oregana, pepř, sůl, 4 zelené papriky.
    Příprava: Maso z kýty (bez tuku a kosti) nakrájíme na kostky, smícháme s cibulí nakrájenou na plátky, s olejem a kořením a necháme několik hodin v chladu uležet. Pak maso napícháme na špízy nebo špejle střídavě s plátky cibule a na čtverečky nakrájenou paprikou.
    Pečeme na roštu nebo grilujeme.

Jehněčí plec na bazalce

  • 1 kg jehněčí plece, 200 g slaniny, bazalkový olej nebo bazalkové máslo, čerstvá nebo sušená bazalka, 50 g česneku, 1 dl oleje, 150 g cibule, 50 g hladké mouky, pepř, sůl.
    Příprava: Vykostěnou jehněčí plec mírně rozklepeme, potřeme česnekem, solí a bazalkovým olejem (nebo bazalkovým máslem). Poklademe na ní hranolky slaniny a vše pevně srolujeme v roládu, kterou ovážeme motouzem. Opečeme na části tuku a pak dáme na cibulový světle hnědý základ – podlijeme vodou a dopečeme v troubě. Po upečení vyjmeme maso, výpek zaprášíme moukou, zarestujeme, podlijeme vodou a provaříme. Podle potřeby dochutíme solí, pepřem, bazalkou a česnekem.
    Příloha: Vařené brambory a zeleninový salát.

Náš tip:

  • Jehněčí kotlety chutnají výtečně grilované, předem naložené v marinádě z oleje a česneku.

Ilustrační foto: freeimages.com

Související

Váš názor