Domů Zdraví Jóga využívá cviky k vylepšení techniky správného dýchání

Jóga využívá cviky k vylepšení techniky správného dýchání

od jezzina

I když se dýchání zdá být naprosto přirozenou činností, neděláme to vždy správně. Někdy volíme nesprávnou techniku, jindy nedokážeme využít příhodného místa k tomu, abychom si okysličili krev. Ke správné technice dýchání mohou napomoci třeba cviky, kterých využívá jóga.

Jak, kdy a kde dýchat?

Vhodné je dýchat nosem a při zavřených ústech. Vzduch obsahuje prach a zárodky mikrobů, které se zachycují a jsou zneškodňovány již na sliznici nosní. Kromě toho se vzduch procházející dutinou nosní ohřeje, než přijde do plic. Lesní a mořský vzduch je nejčistší. Na to dobré pamatovat při plánování dovolené.

Pro správné dýchání je důležité pravidelné, v zimě krátké, ale důkladné vyvětrání místnosti, kde žijeme.

Jóga a cviky pro dýchání

Dalším důležitým faktorem je naučit se správnou techniku dýchání. K tomu napomůže cvik z jógy, nazývaný Uddijána bandha (břišní kontrakce). Je průpravou k jogínské technice dýchání, označované termínem pranajáma.

Uddijána“ prý doslova znamená vzlétnutí nebo vytažení vzhůru. Prakticky jde o stah břicha, který vytahuje vzhůru bránici a nadzvedává vnitřnosti. „Bandha“ znamená závoru.

Dýcháním proti zácpě

  • Uddijána bandhu nacvičujte ve stojí rozkročném s rukama opřenýma lehce o kolena, která jsou pokrčena. Provedeme několik klidných a hlubších vdechů a výdechů nosem. Po posledním hlubokém vdechu co nejrychleji vydechnete nosem i ústy (doslova „vyrazíte“ vzduch z plic).
  • Když takto co nejvíce vyprázdníte plíce, přestanete dýchat a dbáte, abyste vůbec nevdechli.
  • Po zadržení dýchání vyklenete nyní co nejvíce hrudník. Břišní krajinu vtáhneme co nejdále dozadu a nahoru. K většímu stažení břicha si dopomůžete tak, že zvětšíte tlak rukou na stehna, o která se opíráte.
  • V této poloze se snažíte bez dechu vydržet co nejdéle.
  • Pokud již to dále bez nadechnutí nemůžete vydržet, popustíte vtažení břicha tak, že prostým uvolněním vtažené břišní stěny a tlaku rukou na stehna umožníte břišní oblasti, aby se sama vrátila do původní polohy.
  • Provedete několik mocných vdechů a výdechů nosem, nikoli ústy. Kromě nácviku správného dýchání působí tento cvik i na zmenšení objemu břicha, léčí zácpu a povzbuzuje ochablou činnost střev.

Cviky je třeba opakovat

Uddijána bandhu zpočátku opakujte třikrát za sebou, postupně přidávejte. Úspěšný je cvik při počtu pěti bandh za sebou. Mezi jednotlivými cviky se vydýchejte natolik, aby se dechový rytmus normalizoval. Jóga vyžaduje soustavnost a klid.

Trpělivým denním cvičením prý můžeme dosáhnout doslova zázraku – vylepšíme svou tělesnou kondici a krásu, odstraníme obtíže a prospějeme svému zdraví. Další cviky můžete najít v článku jóga cviky.

Související

Váš názor