Domů ZahradaZelenina K pěstování rajčat nepotřebujeme zahradu

K pěstování rajčat nepotřebujeme zahradu

od jezzina

Jestliže nejsme majiteli zahrady, skleníku nebo fóliovníku, může nám přinést radost pěstování zeleniny v květináčích. Vhodnou rostlinou, nesoucí užitek, jsou například rajčata, jejichž pěstování nevyžaduje mnoho práce. Rajčata se v květináči vyjímají docela pěkně a dají nám plody ještě v době, kdy jsou rajská jablíčka na trhu drahá.

K domácímu pěstování rajčat si vybereme rané odrůdy. Před zasazením necháme semena trochu nabobtnat, a to tak, že je dáme asi na dvanáct hodin do vlažné vody. K pěstování rajčat v pokoji budeme potřebovat jenom květináče různých velikostí, protože rajčata vyžadují neustálé přesazování do větších nádob, a dále dobrou zeminu.

Pěstování rajčat vyžaduje trpělivost

  • Nabobtnalé semeno rajčete zasadíme do malého květináče (stačí horní průměr pět centimetrů). Do tohoto květináčku nasypeme zem až po okraj, pak ji stlačíme, semeno položíme doprostřed, nasypeme na ně zase zem, asi půl centimetru vysoko, přitlačíme ji a dobře opatrně zalijeme.
  • Takto upravený květináč postavíme k vyklíčení v teplé místnosti, nejlépe někam nahoru, například na skříň. Čím výše bude umístěn, tím více bude mít tepla.
  • Jakmile semeno vyklíčí, přesuneme květináč co nejblíže ke světlu. Při pravidelném zavlažování se rajčatům daří dobře, rostou rychle a bujně.
  • Když rostlinky rajčat dokonale zakoření, přesadíme je do květináče v průměru širšího asi o tři cm. Na dno dáme střepiny, aby se v květináči voda příliš nedržela a prostor vyplníme směsicí polní zeminy, zahradnického substrátu a starého hnoje (každé asi třetinu) a přimísíme trochu rohoviny a kostní moučky.
  • Jakmile rajčata utvoří tři vyvinuté listy, seštípneme jim vrcholek. Nebojme se a nelitujme rostlin, neboť po tomto zásahu se brzy vyvinou tři silné větve, které při pokojové teplotě vykvetou.
  • Protože v pokoji není hmyz, který by květy opyloval, nahradíme práci přírody sami. Chomáčkem vaty foukáme zlehka z květu na květ, čímž přeneseme na pestík prášek nejen z vlastních prášníků, ale i z cizích, což je nejdůležitější.

Zaštipovat, hnojit, zalévat

  • Když se nám vytvoří na každém výhonu čtyři až pět plodů rajčat, zaštípneme opět vršky, a to tak, aby pouze dvěma listy přečnívaly poslední plody. Z úžlabí těchto listů vyrostou výhonky nové, ale ani ty nenecháme dále vyvíjet, nýbrž je seštípneme rovněž za druhým listem, jakmile se řádně vyvine list třetí, protože by ubíraly sílu dorůstajícím rajčatům.
  • Rajčata postupně přesazujeme stále do větších květináčů a do téže zeminové směsi. Teprve květináče o průměru přibližně 25 centimetrů můžeme považovat za konečné, z nichž už dále nepřesazujeme.
  • Místo přesazování rostlinu hnojíme, a to špetkou umělého květinového hnojiva rozpuštěného ve vlažné vodě, kterou zaléváme.

Pěstujeme-li takto rajčata od května, mají už po třech měsících zralé plody. Silně obtížené větvičky přivážeme ke kolíčkům, aby se keřík nepolámal.

Pohled na rostlinu obsypanou krásně barevnými rajskými jablíčky vám přinese kromě užitku i velkou radost.

Podívejte se také na článek o pěstování paprik.

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

Váš názor