Domů ZahradaKvětiny Kala: Pěstování

Kala: Pěstování

od jezzina

Po několik generací byla kornoutnice kala chápána jako svatební květina. A nebo naopak květina pohřební. Svatební kytice z bílých kal byla vnímána jako velmi elegantní. Funerální květinové aranže z kal odrážely dobrý vkus dárce. Kornoutnice kala nemusí sloužit jen k účelům vznešeným. Je možno pěstovat ji doma v květináči. Vyžaduje ovšem speciální zacházení a čas pěstitele.

Kala nemusí být jenom bílá

Kala (kornoutnice) patří do rostlinné čeledi áronovitých (Araceae). Je příbuzná červeným anturiím nebo zmijovcům. Kala pochází z Afriky, ale už se rozšířila po celém světě. Například i v Panamě lze v příhodných lokalitách vidět celé lány divoce rostoucích kal.

Jejich bělavé kornouty nejsou květem. Jsou to toulce přeměněných listů, které chrání drobné žluté květy sdružené do palice. Kornoutnice nemá jen bílé toulce. Mohou být i žluté, růžové, oranžové až červené.

Pěstování kaly

Kornoutnice kala je ten typ rostliny, který k nasazení květu potřebuje pravidelný režim vegetace a vegetačního klidu. A protože se kala pěstuje především pro krásu květů, potřebuje zvláštní péči.

Jakmile začnou v květnu či v červnu listy usychat a opadávat, je to signál ke změně režimu.  Je třeba uložit ji do chladnějšího prostředí a snížit  zálivku. Zahradníci radí přesadit (přitom lze trsy rozdělit) a přenést ji do chladnější místnosti. Do prosince je pro ni ideální chladnější, ale dostatečně světlé místo. Což může být třeba v paneláku někdy problém.

  • Když kale začnou vyrážet stonky, je třeba umístit ji na stanoviště s pokojovou teplotou. Až dva měsíce by měla zůstat bez závlahy. Nemá-li kala odpočinek, nepokvete.
  • Na jaře, dokud má zelené listy, kala potřebuje hojnost vláhy.
  • Jednou týdně jí prospěje přídavek hnojiva. Domovinou kaly jsou bažinaté oblasti kde se pravidelně střídají období dešťů a sucha. Vláha a přihnojování tak „imituje“ přírodní podmínky.
  • Na chráněném místě ji můžeme letnit.
  • Kala potřebuje dost světla, nevadí jí ani občasné přímé slunce.
  • Prospívá jí vyšší vzdušná vlhkost a rosení.

Bíla kala, vznešenost sama

Nejznámější, a také nejoblíbenější odrůdou je kala bílá (Zantedeschia aethiopica). Je většího vzrůstu, listy s řapíky mohou být až metr vysoké, květy mívají deset až dvacet centimetrů.

Tato kala zachovává životní cyklus z domoviny, takže kvete v době naší zimy a přes léto se zatahuje (přežívají podzemní dužnaté oddenky). Vyšlechtěno však bylo víc druhů a jejich kultivarů.

Foto: Divoce rostoucí kaly v Panamě (jez), kytice z kal (pixabay.com)

Související

Váš názor