Domů Racionální výživa Kombucha: Má léčivé účinky? + Návod

Kombucha: Má léčivé účinky? + Návod

od jezzina

Kombucha se nazývá společenství kvasinek, které se pěstují v živném roztoku, jenž tvoří odvar čaje a cukr. Kombucha při svém růstu mění kvalitu okolního prostředí. Čaj, v němž kombucha rostla, se zejména ve východních oblastech Ruska používal k léčebným a preventívním účelům. Jako prvek lidového léčitelství se čaj z kombuchy dostal i do Česka. Nápoj z kombuchy není vhodný pro diabetiky.

Kombucha na vlně módního zájmu

V 90. letech minulého století zanamenala kombucha – jako ostatně asi veškerá „alternativní“ medicína“ – obrovský boom. Jako na „zázračný všelék“ na ni někteří lidé skoro přísahali. Po opadnutí módní vlny se kombucha zařadila prostředky, které bilogickou cestou zlepšují nutriční i chuťové hodnoty nápojů. Čajový roztok, v němž kombucha osm dní rostla, je svěží, perlivý, nepatrně alkoholický. Příjemně se pije a někteří lidé si na něj tak zvyknou, že kombucha stane pravidelnou součástí jejich piného režimu.

Kombucha není houba, ale společenství

Kombuchový čaj se od běžných čajů liší. Nejde o rostlinu, ale o společenství (syncytium) několika druhů kvasinek, zvláště tak zvaných saccharomyces, tedy kvasinek cukromilných, a mikrobů (Bakterium xylinum, Acetobacter, gluconicum a další.). Zcela odlišná je také jeho příprava, protože napřed se připraví čaj černý nebo zelený, osladí se (nejlépe hnědým cukrem), což však není cukr pro konzumenta, ale pro kvasinky kombuchy. Ty jej potřebují pro svůj metabolismus (látkovou výměnu) a pro růst svých buněk. V průběhu několika dnů (optimálně osmi) produkují kombuchové buňky do čaje pro člověka zdravotně velmi účinné látky.

Kombucha udržuje zdraví

Japonští odborníci, kteří před lety podrobili kombuchu zkoumání, našli v houbě několik zajímavých látek. Na základě zkušeností s léčbou kombuchovým čajem dospěli k následujícím závěrům, že pravidelným pitím tohoto čaje v množství asi 1/3 litru denně lze odstranit mnohé zdravotní potíže:

Dále bylo odborníky odpozorováno, že ti, kteří pijí tento čaj:

Ve všech případech je údajně po delší době užívání čaje z kombuchy pozorováno určité omlazení – obnovuje se pružnost pokožky, vyhlazují se vrásky, zpevňují se vlasy a nehty.

Jiný názor: Je to jen placebo

Na druhé straně názorového spektra jsou lékaři, kteří upozorňují, že konzumací nesprávně připraveného přípravou čaje s kombuchou si lidé mohou i ublížit.

Při domácí výrobě nápoje s kombuchou se musí přísně dodržovat čistota. Jsou známy případy, že se člověk přiotráví. To je možné, pokud dojde k nákaze – k čisté kultuře kombuchy se dostane jiný mikroorganismus.

Kombucha se v oficiálním lékařství nepoužívá, ale i někteří odpůrci léčivých účinků kombuchy připouštějí, že může působit jako placebo, tedy způsobem věř a víra tvá tě uzdraví.

Příprava nápoje

Do skleněné nádoby (lahve 2 až 5 litrů) se nalije vychladlý (asi 20 stupňů Celsia teplý) silně slazený odvar pravého čaje (na 5 litrů asi 20 gramů čaje a 800 gramů cukru). Do této kapaliny se vloží kousek kombuchy. Naplněná nádoba se svrchu ováže tmavým propíchaným papírem a nechá se při pokojové teplotě (nejvýše 250 C) stát osm až 10 dní na klidném stinném místě. Prorostlá „houba“ se odcedí přes plátno a nápoj se vlije do lahví, které se uzavřou zátkou a uchovávají v chladničce. Část houby se použije k další přípravě nápoje. Důležité je používání dřevěného náčiní (nebo alespoň z umělých hmot) – nikdy kovového.

Související

Váš názor