Domů Společnost Kompletní seznamy spolupracovníků StB

Kompletní seznamy spolupracovníků StB

od jezzina

Seznamy spolupracovníku komunistické státní bezpečnosti (StB) se v různém rozsahu a v různém stupni důvěryhodnosti počaly objevovat okamžitě po pádu režimu na konci roku 1989. Obrovskou pozornost veřejnosti (kladný i odmítavý)  vzbudily za pár let poté seznamy StB, které sestavil někdejší disident Petr Cibulka – tak zvané Cibulkovy seznamy. V současné době je možno nahlédnout do seznamů spolupracovníků StB na různých serverech. V podstatě se ale bude jednat o seznamy převzaté z několika málo známých zdrojů.

Sbor národní bezpečnosti: Esenbáci a estébáci

Státní bezpečnost v poválečném Československu nevznikla až po únorovém puči v roce v roce 1948, ale hned po skončení války v roce 1945. Komunistická strana Československa měla těsně po válce velký politický mandát a resort státní bezpečnosti měla hned od samého počátku (od roku 1945) pod kontrolou.

  • Státní bezpečnost byla jednou složkou po válce vzniknuvšího Sboru národní bezpečnosti (SNB).
  • Druhou složkou byla Veřejná bezpečnost (VB).

Příslušníci VB nosili uniformu. Lidově – krom neslušných výrazů – se jim říkalo „esenbáci“. Byli obecně neoblíbení a lidová slovesnost na jejich konto vytvořila (nebo „přešila“) tisíce vtipů, kde esenbák vždy představoval hlupáka.

Příslušníci StB chodili v civilu. Lidově se jim říkal „tajní“ nebo ještě častěji „estébáci“. Na ně se vtipy nedělali, protože lidé z nich měli strach (kromě těch, kdo o existenci a moci StB vůbec nevěděli, a to po celou dobu její existence, a nebo do chvíle, kdy se dostali do středu jejího zájmu).

  • Kromě esenbáků a estébáku byly složkou SNB také kriminalisté. Těm se říkalo prostě „chlapi od kriminálky“ a veřejnost jejich činnost přijímala pozitivně, protože se jednalo o boj s kriminalitou ve všech typech společnosti odsouzeníhodnou.

StB, hlavní nástroj komunistického teroru

„Státní bezpečnost byla jedním z hlavních nástrojů komunistického teroru. Práva a povinnosti StB stanovil zákon č. 149/1947 Sb. K prosinci 1947 k ní byly přičleněny zpravodajské složky a novelizovaný zákon o národní bezpečnosti 286/1948 Sb. ještě rozšířil její pravomoci. V tomto údobí již bylo jejím úkolem identifikovat, vyšetřovat a zpracovávat (případně i likvidovat) oponenty KSČ a komunistického režimu,“ uvádí se na oficiálních stránkách Policie ČR v úvodu k seznamu spolupracovníků StB.

„STB představovala od počátku komunistický útvar, který již v letech 1945-1948 prokazatelně prováděl protizákonné operace ve prospěch KSČ, jako bylo sledování a odposlouchávání významných členů ostatních stran či vytváření falešných důkazů, které měly očernit a zlikvidovat odpůrce KSČ. Již v této době používala StB nezákonné metody jako bylo mučení, vynucování přiznání a používání drog.

Po únoru 1948 tyto praktiky staly naprosto běžnými a obecnými, notně podporovány sovětskými školiteli a pozorovateli. Byly hojně používány zejména při přípravě vykonstruovaných procesů proti politickým a ideovým odpůrcům komunismu či nespolehlivým občanům. Případy úmrtí nebo doživotního zmrzačení vyslýchaných byly tolerovány, nebo dokonce považovány přímo žádoucí. StB též z nejvyšší pravděpodobností prováděla vraždy nepohodlných osob. StB také odpovídala za zřizování pracovních a koncentračních táborů, vedla je a sledovala (či přímo řídila) zacházení s politickými vězni. Její příslušníci se v těchto pozicích dopouštěli mimořádně krutých zvěrstev a vražd.

Zdroj: Policie ČR

Spolupracovníci StB – konfidenti a kolaboranti

Orgán s tak obrovskou pravomocí musel mít své spolupracovníky v řadách civilního obyvatelstva. Není to, nicméně, nic nového pod sluncem. Konfidenty, kolaboranty a udavače známe i z jiných dob, u nás nejvíc asi z období tak zvaného Bachova absolutismus – od revolučního roku 1848 a dál. Tehdejší konfidenti donášeli buď ze zlého úmyslu nebo pro vlastní výhodu.

Komunistická Státní bezpečnost měla velmi vypracovaný systém získávání spolupracovníků. Když se pomine množina těch, kteří na své spoluobčany donášeli z pocitu sounáležitosti k režimu, byla to škála různého typu vydírání a strašení, kterému ledakterý člověk podlehl:

  • z osobní lability,
  • ze strachu o budoucnost své rodiny (ohroženo studium dětí),
  • z obavy ze ztráty dobrého místa,
  • zadržení kariérního růstu,
  • pozastavení žádosti o byt,
  • odmítnutí speciální zdravotní či sociální péče o někoho blízkého,
  • příděl na auto,
  • stavební povolení,
  • dovolenou nebo pracovní výjezd mimo země komunistického sektoru
  • a další jiné persekuce.

Naopak za podepsání spolupráce byly nabízeny eventuální výhody:

  • přijetí dětí na střední či vysokou školu,
  • povolení odborné stáže v zahraničí,
  • devizový příslib na dovolenou v zahraničí,
  • kariérní postup,
  • pozastavení kárného řízení,
  • posunutí žádosti o bydlení v pořadníku na přední místa,
  • přijetí člena rodiny do ústavní péče,
  • výměna nevyhovujícího bytu za vhodný,
  • ale třeba také prozrazení nevěry druhému z manželů,
  • zveřejnění nějaké ožehavé události v minulosti
  • a podobně.

Někteří lidé tlak nevydrželi – selhali, podepsali, spolupracovali.

Jestliže se člověk stal spolupracovníkem StB, dostal svou krycí přezdívku a v archivu StB měl svou složku – svazek, do nějž byly zakládány všechny údaje o jeho činnosti udavače – a to včetně jmen a nacionálií osob, které udal. Spolupráce s StB měla několik stupňů.

Seznamy příslušníků StB

Hned po listopadu 1989 začaly být svazky StB v hledáčku pozornosti. Jedni chtěli znát toho, kdo na ně donášel. Jiní zase měli zájem, aby jejich spolupráce s StB nepronikla na veřejnost.

  1. Jako první zveřejnil seznamy spolupracovníků StB Petr Cibulka, coby soukromá osoba. Tak zvané Cibulkovy seznamy ale nebyly úplné.
  2. V roce 2003 zveřejnilo seznamy spolupracovníků StB Ministerstvo vnitra ČR. Ale ani nebyly kompletní.
  3. V současné době kromě Petra Cibulky zprostředkovává seznamy spolupracovníků StB také server SVAZKY, jehož správě figuruje Stanislav Penc, rovněž v roli nevládního aktivisty.
  4. Za oficiální zdroj lze považovat stránky Archiv bezpečnostních složek.

Archiv bezpečnostních složek

„Pokud zvolíte tuto formu vyhledávání, můžete pracovat s evidenčními záznamy spolupracovníků bývalé Státní bezpečnosti, včetně Hlavní správy rozvědky, Vojenské kontrarozvědky a Odboru vnitřní ochrany Sboru nápravné výchovy Ministerstva spravedlnosti ČSR. Zveřejněním těchto evidenčních podkladů naplňuje Archiv zákon č. 181/2007 Sb., resp. zákon č. 107/2002 Sb. Podklady jsou zveřejňovány v aktualizované podobě.

Pod pojmem „spolupracovník“ tento zákon rozumí osobu, o které byl kdykoliv v období od 25. února 1948 do 15. února 1990 evidován bezpečnostní složkou svazek kategorie rezident, agent, informátor, držitel propůjčeného bytu nebo držitel konspiračního bytu a dále v případě Hlavní správy rozvědky ideový spolupracovník, důvěrník a důvěrný styk. Jako další podmínku zákon určuje, že takto mohou být zveřejňovány pouze osoby, nejedná-li se o cizince.

Zdroj: ABS

Související

2 komentáře

Igor 26.11.2022 - 18.51

Mám na to svoj názor, ale lidsky se mi to příčilo i příčí, ačkoli já jsem byl sám etebák

Reply
Tomash 3.2.2023 - 16.24

Při vzniku Československa v roce 1918 díky zejména TGM, který získal podporu USA, tak četnický a policejní personál zůstal neměnný a sloužil i nadále v rámci zákona. O tom, že byli zvěrstva KSČ jsem prožil, neboť je mi 90 let, takže jsem prožil kousek první republiky, protektorát Č+M, přechod fronty se 3mi granáty na náš dům, kdy jsem se ocitl před tankem TIGER, poválečné období, kdy byly jenom 4 strany, rok 1948 a léta nsledující, včetně zvěrstav KSČ, kdy mě nebylo umožněno denní studium, ale dostal jsem se na odpolední výuku (14 až 19 hod.) přerušenou zrušením odkladu prezenční služby na 2 roky a hurá na Šumavu, vzali nám i třídu, kdy měla za 4 měsíce maturovat a nebylo dovolání a na MNO se dostali jenom do recepce, kde to skončilo. Praha měla 60, Brno 40 a Bratislava 90 tisíc na osobu a rok, ale mi jsme je okrádali a navíc dostávali 33 miliard ročně navíc ze státního rozpočtu. Zdraví Tomash

Reply

Váš názor