Krvácení z nosu může pěkně otrávit život. Trápí vás často? Jaké jsou příčiny krvácení z nosu? A jak se mu bránit?

Asi si pamatujete, že ve školce nebo ve škole občas někomu tekla krev z nosu. Bylo to nepříjemné a vše se řešilo mokrým obkladem a zakloněním hlavy.

Krvácení z nosu (odborně epistaxe) nás může postihnout v každém věku. Někdy bývá krvácení z nosu průvodním jevem dalšího onemocnění. Příčiny krvácení z nosu se liší mezi jednotlivými věkovými skupinami.

Krvácení z nosu: Příčiny podle věku

U dětí a mladých lidí se někdy krvácení z nosu objevuje tak říkajíc bez příčiny. Odborně se nazývá idiopatické krvácení. Někdy má ale krvácení z nosu příčinu v úrazu.

Příčiny krvácení z nosu u starších lidí jsou zpravidla jiné. Někdy jsou průvodním jevem při nachlazení. Jindy můžou poukazovat i na nádorové onemocnění.

Krvácení z nosu: Příčina místní a celková

Jak jsme již zmínili, především u dětí může být krvácení z nosu způsobeno úrazem – pak jde o krvácení z místních příčin.

Celkovými příčinami krvácení z nosu pak rozumíme různé infekční onemocnění, jako je chřipka. Příčinou krvácení z nosu může být i vysoký krevní tlak, nedostatek vitamínu C a K nebo porucha srážlivosti krve.

Jak krvácení z nosu zastavit

Krvácení z nosu je velmi nepříjemné. Krev vytéká z nosu a může zatékat do hltanu. U dětí, kdy je příčinou krvácení úraz nebo se krev z nosu spustí bez příčiny, většinou postačí zaklonit hlavu, lehnout si a položit na nos a čelo studený obklad. Krvácení by mělo za chvilku samo ustat.

Krvácení z nosu je možné zastavit i odborným zákrokem pomocí laseru nebo elektrokauteru. Ve výjimečných případech je někdy nutné podvázat zevní krční tepnu.

Časté krvácení z nosu bychom určitě neměli podceňovat, zvláště pak, pokud jsme již v dospělém věku. Určitě se vyplatí navštívit odborníka a zjistit, jaká je příčina krvácení z nosu.