Domů Historie Lajka: První pes ve vesmíru

Lajka: První pes ve vesmíru

od jezzina

Dobývání kosmu bylo předmětem zájmu odborné i laické veřejnosti především v 50. a 60. letech minulého století. Lety kosmických lodí byly něco tak převratného, že každé malé dítě v civilizovaném světě znalo vesmírných sond, ale také jména jejich posádek. Dobývání vesmíru bylo otázkou dvou světových velmocí – Sovětského svazu a USA. Sovětský svaz vyslal do vesmíru prvního člověka. Ale ještě předtím se v „raketě“ prolétl  jiný živý tvor – sovětský pes Lajka. S jejím návratem na Zemi se však nepočítalo, pes ve vesmírné lodi uhynul. Letu Lajky ovšem přecházely pokusy na jiných živých tvorech.

Lajka nebyla tak docela první

Účinky kosmického letu vědci ověřovali nejprve na zvířatech. V roce 1947 přežily banánové mušky let v hlavici ukořistěné rakety V 2 do výše 160 km a zpět. Počáteční pokusy amerického letectva s narkotizovanými opičkami a myškami však byly neúspěšné. První průzkumník – šimpanz Albert I, který startoval v červnu 1948 – se během letu udusil.

V SSSR se soustředili na psíky.

  • V červnu 1951 odstartovali v hlavici výškové rakety psi Dezik a Cigan, dosáhli výšky 110 km a v pořádku přistáli. Desítky psů a dokonce i králík se poté postupně vydali na hranici kosmu. Cigan absolvoval celkem dvě výpravy a pak po léta spokojeně žil u akademika A. Blagonravova.

 

K prvnímu skutečnému kosmickému letu se připravovaly tři fenky sibiřského loveckého psa lajky Albina, Mojka a Limončik (Citronek). Vybrána byla poslední z nich a od 3. listopadu 1957, kdy odstartovala, jí svět neřekl jinak než Lajka (Štěkačka).

Lajka měla na palubě Sputniku 2 k dispozici kašovitou stravu. Protože ještě nebyl technicky vyřešen návrat z oběžné dráhy, měla být po pěti dnech výzkumu (vědci sledovali například její krevní tlak a EKG) usmrcena přerušením dodávky kyslíku. Podle některých odborníků však zahynula již třetí den v důsledku zvýšené teploty v kabince (jiné prameny uvádějí, že se tak stalo už asi sedm hodin po startu, a to vlivem stresu a přehřátí).

V dubnu 1958 shořel Sputnik 2 v atmosféře. Řada Lajčiných následovníků zahynula při neúspěšných zkouškách kosmických lodí.

Teprve v srpnu 1960 se z orbity úspěšně vrátily mimo jiné fenky Strelka a Bělka.

V Americe se stal populárním šimpanz Ham, který byl v lednu 1961 předchůdcem Alana Sheparda. Na jedné karikatuře přednáší budoucím kosmonautům: „Zmáčknete toto tlačítko – a dostanete banán.“

Poslední opičky – makakové Lalik a Multik – se z vesmíru vrátily v lednu 1997. Tlak veřejného mínění pak vědce donutil, aby pokusy s primáty ukončili.

Nejdůležitější mezníky v dobývání kosmu

  • 3. listopadu 1957: První živý tvor ve vesmíru – pes Lajka ve Sputniku 2.
  • 2. ledna 1959: První automatická sonda pro průzkum Měsíce a první umělá planetka – sovětská Luna 1.
  • 1. dubna 1960: První meteorologickou družici – americký Tiros 1 – po měsíci následovala i první špionážní družice – Midas 2.
  • 12. duben 1961: První člověk ve vesmíru – Rus Jurij Gagarin. První Američan měl rok zpoždění.
  • 3. února 1966: První měkké přistání sondy na Měsíci – sovětská Luna 9.
  • 20. července 1969: První vylodění lidí na jiném nebeském tělese – Neil Armstrong a Edwin Aldrin vystoupili z Apolla 11 na povrch Měsíce.
  • 19. dubna 1971: Vypuštění prvního kosmického příbytku – sovětské orbitální stanice Saljut 1.
  • 3. března 1972: Start prvního automatu, který opouští naši sluneční soustavu s poselstvím k případným mimozemšťanům – americký Pioneer 10.
  • 17. července 1975: První spojení lodí dvou států ve vesmíru – sovětského Sojuzu a amerického Apolla.
  • 20. července 1976: První úspěšné měkké přistání automatu na Marsu – amerického Vikingu 1.
  • 2. března 1978: Start první mezinárodní posádky do vesmíru – na sovětské lodi Sojuz 28 letěl s Rusem Alexejem Gubarevem Čechoslovák Vladimír Remek.
  • 12. dubna 1981: První vypuštění mnohonásobně použitelného kosmického plavidla – amerického raketoplánu Columbia.
  • 29. června 1995: Začátek nové etapy ruskoamerické spolupráce – raketoplán Atlantis se spojil s Mirem.
  • 4. července 1997: První vylodění automatického průzkumníka na Marsu – americký Pathfinder a Sojourner.

Související

Váš názor