Domů Racionální výživa Léčivé rostliny a jejich použití

Léčivé rostliny a jejich použití

od jezzina

Botanici odhadují, že se na světě vyskytuje skoro půl milionu druhů rostlin. Jenom přibližně tři sta z nich lidé používají pro svou obživu. Asi tisícovku člověk zpracovává průmyslově. Ovšem přibližně třináct tisíc druhů rostlin je využíváno coby užitečné. Mezi ně patří i léčivé rostliny. Sáčky s většinou voňavým kořením asi nechybí v domácnosti, která chce napomáhat zdraví jinak, než chemicky připravovanými léky. Musíme si být ovšem vědomi toho, že ani fytoterapie není vše spasitelná. Některé nemoci prostě lékařský zákrok a hrst tablet k úspěšnému zdolání potřebují. Zanícené slepé střevo či zlomenou ruku bylinkami nevykurýrujeme. Odborníci doporučují amatérsky používat jen ty léčivky, u nichž nehrozí žádné vedlejší účinky nebo předávkování.

Léčivky už jsou vědecky popsané

Jak lidé v minulosti zjišťovali, na co je která bylinka dobrá, to se dnes s jistotou nedozvíme – náhoda, pozorování, instinkt, chování zvířat? Historie fytoterapie má na svém kontě bezpočet obětí, něžně se tvářící bylinky dovedou velmi často zabíjet, a to buď hned nebo při dlouhodobém nesprávném užívání. Cestou pokusů a omylů se ve 21. století vydávat nemusíme. Způsoby užití léčivých rostlin pro domácí bylinné kúry jsou dostatečně popsány ve snadno dostupných herbářích (tištěných i virtuálních). Takže už asi nikoho nenapadne zkoušet jejich účinky „na zdař bůh.“

Léčivé rostliny a jejich použití v domácnosti

Nejlepší je, když si bylinky nasbíráme sami. Jednak víme, kde jsme je natrhali, že to například nebylo v těsné blízkosti dálnice nebo za tovární zdí chemičky. Zároveň nás takový samosběr nutí k přirozenému pohybu ve volné přírodě. Když budeme trhat bylinky s dětmi, bude se zároveň jednat o společně a užitečně trávený volný čas, jehož výsledkem jsou i nové poznatky dětí. Můžeme je přitom naučit poznávat rostliny podle klíče, porovnávat je pomocí herbáře a sbírat je tak šetrným způsobem, abychom je v příštích letech našli na stejné lokalitě.

Bylinkové čaje v osvědčených kombinacích

Je velmi užitečné nahradit občas běžné nápoj bylinnými čaji. Směsi střídáme (v  závorce je uveden objemový poměr, což může být třeba i malá kuchyňská odměrka). Uvedené „drogy“ jsou rostlin běžně se vyskytujících na celém území republiky nebo se pěstují na zahrádkách.

  • Květ heřmánku a květ lípy smícháme ve stejném poměru (1:1).
  • Listy maliníku, ostružiníku a borůvky (1:1:1).
  • Květ řebříčku, list máty perné, nať mařinky vonné, list jahodníku (1:1:2:50).
  • List ostružiníku, maliníku, jahodníku, šípky (1:1:1:0,7).
  • List meduňky, máty peprné, květ heřmánku, divizny, slézu (1:1:1:1:1).
  • Květ lípy, heřmánku, list jahodníku, nať mařinky vonné (1:1:4:4).
  • List jahodníku, maliníku, ostružiníku, máty peprné, jitrocele kopinatého, květ heřmánku, lípy, třezalky, nať mařinky vonné ( 10:10:10:5:7:1:1:1:5).

Související

Váš názor