Domů Svět Letový provoz nad Evropou

Letový provoz nad Evropou

od jezzina

„Žijeme v budoucnosti,“ dalo by se říct.  I Jules Verne by zřejmě žasl: nejen, že nám nebe brázdí v různých výškách létající stroje všemožných konstrukcí, ale to by bylo málo. Když nás to bude zajímat, snadno zjistíme, odkud a kam letí letadlo, které máme právě nad hlavou. Nebo v kterém místě se právě nachází letadlo s našimi blízkými, kteří jsou právě na cestě do vzdálených zemí. A když budeme chtít, můžeme se podívat, jaký je právě v tuto chvíli letecký provoz nad celou Evropu i jinde.

Stačí k tomu jen „chytrý“ telefon nebo osobní počítač v síti internetu.

Prožíváme „budoucnost“

Prohlášení, že „žijeme v budoucnosti“ není nijak nadsazené. Není to tak dávno, a pro lidi středního a vyššího věku docela nedávno, kdy se autoři sci-fi (literatura i film) ve své fantazii spokojili s jakýmisi „samočinnými“ počítači s hlasovými výstupy, televizními obrazovkami přes celou stěnu a s videotelefony (viz například jeden z „kultovních“ sci-fi filmů Total Recall natočený v roce 1990).

Že je v dohlednu doba, kdy budou velkoplošné televize v každé hospodě a většině domácností, že se budeme moci zadarmo bavit a hledět na kamaráda z druhé poloviny zeměkoule a že při pouhém zahlédnutí letadla na obloze budeme vědět, odkud a kam letí, jakou rychlostí a co je to typ, tak tomu by asi ani nejodvážnější scénárista nevěřil.

Pro potřeby odborníků i laiků

Pozorovat letecký provoz nad hlavou, nad naší republikou, ale i letový provoz nad Evropou se v krátké době stalo zábavou mnoha lidí. Stačí jen otevřít stránky specializovaného serveru, a máme letecký provoz „pod kontrolou“, i když jen pasivní. Letí někdo z rodiny na dovolenou a my za něj prožíváme „cestovní horečku“?  Nic tak neuklidní, jako dívat se na mapu s pohybující se ikonku jeho letadla.

Živá mapa letového provozu s technickými údaji o letounech samozřejmě nebyla uvedena do provozu pro zábavu. Nicméně když už projekt přijímající údaje ze vzdušného prostoru funguje, proč je neposkytnout i těm, které to zajímá? Letecký provoz lze sledovat prostřednictvím webových stránek projektu Flightradar24. Stačí připojení k internetu. Základní informace získáme zdarma, přikoupení rozšiřujících služeb je velmi levné.

Stačí tak málo

Sledování leteckého provozu dělá radost lidem, kteří mají v oblibě „technické vychytávky“.  K těm nejprostším patří například určení čísla letu letadla, které máme právě nad hlavou.

  • Buď na mapě pozorujeme, jak se blíží k našemu stanovišti.
  • Jsme-li v terénu, stačí na letadlo zaměřit fotoaparát aplikací vybaveného telefonu a dostane se nám okamžité identifikace letadla.

Sledování letového provozu a letadel

Na mapě, kterou lze přiblížit na konkrétní lokalitu, vidíme ikonky letadel, které se právě nacházejí nad sledovaným územím. Když klikneme na konkrétní letadlo, v levé části monitoru se otevře okno, kde jsou patrny základní údaje o letu.

Na titulní fotce článku (kliknutím se zvětší) pro názornost vidíme letový provoz nad Evropu v jednu okamžitou dobu (sejmuto z monitoru).

  • Bylo sledováno letadlo Boeing 777.
  • Letělo z Dubaje do Frankfurtu.
  • Číslo letu UAE47.
  • Vodorovný graf znázorňuje, v které fázi trasy se nachází.
  • Dále vidíme, že z Dubaje letadlo startovalo ve 14.40, přistane v 19.20 hodin.
  • Jeho okamžitá rychlost v době snímání byla 474 kilometry za hodinu.
  • Kliknutím na ikonky dostaneme další informace.

Když budeme mít staženu aplikaci Google Earth, „dostaneme“ se až do kokpitu letadla, což je skutečně málem za hranicí uvěřitelného.

Další služby

Kdy si přikoupíme další služby, bude aplikace sloužit jako příletová a odletová tabule letiště, které si zvolíme.  Je možno filtrovat letadla podle letecké společnosti, typu, nadmořské výšky, rychlosti a dalších parametrů. Zobrazí se informace o meteorologické situaci, upozorní na lety podle zvolených nebo vybraných kritérií a další informace.

Aplikaci ocení lidé na cestách, fandové letecké dopravy, či „lovci letadel“ – spotteři, jejichž koníčkem je fotit letouny při vzletu nebo přistání.

Foto: Print screen stránky serveru flightradar24.com

Související

Váš názor