Domů Zahrada Lipie sladká, aztécký cukr: Pěstování

Lipie sladká, aztécký cukr: Pěstování

od jezzina

Jíst sladké, ale nekonzumovat cukr v jakémkoliv složení. Tak to je v současné době častá filozofie. Někdo cukr skutečně nesmí (nemocní), někdo nemůže obézní), někdo je zastánce různých stravovacích alternativ, které cukry zavrhují. I proto se zájem spotřebitelů obrací na nekalorická rostlinní sladidla. Jedním takovým je lipie sladká, které se lidově říká aztécký cukr.

Lipie sladká, aztécký cukr: Pěstování

I kdyby někomu bylo docela jedno, jestli lze lipií sladkou opravdu sladit, není nijak na škodu rostlinu si pořídit. Je totiž poměrně vzhledná a okrasná.

Nejlepší je zasadit ji takovým způsobem, aby vynikly její převislé šlahouny:

  • do balkonových truhlíků,
  • na okraje teras,
  • do závěsných květináčů či košů.

Listy na převislých lodyhách mají temně zelenou barvu, takže dobře vyniknou šištičky našedlých, později bílých květů.

Lipie sladká (Lippia dulcis) je víceletá rostlina, ale českou zimu by nepřečkala. Proto se před prvními mrazíky musí umístit do obydlí. Výhodou je, že v růstu dál pokračuje jako rostlina pokojová. Po zimě je připravena na „letnění“ na slunném místě.

Důležitou pěstební podmínkou pro to, aby se jí dařilo co nejlépe, je udržovat jí stále vlhký substrát. Protože budou části rostliny konzumovány, je třeba lipii hnojit speciálními hnojivy na bylinky s potlačeným dusíkem.

Zkušenost: Někdy se lipii prostě nedaří

Ve všech obecně informativních článcích o lipii sladké je uváděno, že je její pěstování snadné a bezproblémové.

Zkušenosti „živých, skutečných“ pěstitelů jsou jiné. Někde se lipii daří, jinde zhyne pár měsíců po zasazení. Jestli například někomu balkonové květiny „nejdou“, nepodaří se vypěstovat ani lipii. Přes všechna magazínová ujišťování ve skutečnosti žádá pěstování lipien trpělivost.

Naštěstí sazenice nejsou drahé, lze je koupit v každém i jen trochu větším zahradnictví, nebo si je koupit on-line.

Lipie voní po mentolu či kafru

Lipie sladká není bez vůně jako například stévia sladká. Lipie sladká má výraznou vůni. Některé druhy voní mentolem, jiné kafrem, takže lze lipii – čerstvou nebo i sušenou – používat na zhotovování osvěžujících i horkých nápojů (třeba v kombinaci s citronovou šťávou). Lipie sladká, aztécký cukr, obsahuje přírodní sladidlo.

Fide, sed cui fidas, vide

„Věřale komu věříš, měř

  • Uvádí se, že je lipie několikrát sladší než stévia. To je ovšem tvrzení trochu vratké – neuvádí se, o jaké kontrolní množství se jedná a jakou metodou byla ona sladkost určována.
  • Lidí, kteří mají zkušenosti s pěstování a sušením léčivých bylin, asi poněkud skepticky přijímají stále opakovanou informaci, že jedna rostlina lipie sladké vydá na půl kilogramu sušených (!) listů. Protože půl kila sušené drogy, to už je notný balík.
  • Ona ostatně vůbec (2018) v Česku ještě chybí přesnější „metodika“, jak s lipií nakládat, jakým způsobem využívat sladivé vlastnosti aztéckého cukru. Takže se zatím stále dokola opakuje, že lipie je vhodná pro diabetiky a obézní, ale nikde se nepíše, jak například lipií osladit dezerty, krémy… (narozdíl od stévie, jejíž výtažek se prodává jako bílý prášek a na etiketě je převodník na množství cukru).

Třeba vše přijde časem, protože v zahraničí zkušenosti určitě mají. Vždyť se také uvádí, že „lipií již po staletí používají obyvatelé Střední Ameriky a Karibské oblasti.“

  • Vyzkoušeno je, že lze čerstvou lipiii přidávat do letních zeleninových i ovocných salátů a na sladké dezerty.
  • Odvar z lipie se v místě její domoviny používá k léčbě kašle, nachlazení a astmatu.

Foto: (jez)

Související

Váš názor