Domů Recepty Moravský vrabec se zelím

Moravský vrabec se zelím

od jezzina

Moravský vrabec je populární způsob přípravy tradičního česko-moravského „vepřo-knedla-zela“. Moravský vrabec, někdy také zvaný brabec, se skoro podobá tak zvaným vepřovým výpečkům, ale trochu se liší v kořenění. Moravský vrabec se nejčastěji podává se zelím a knedlíkem (různého druhu).

Moravský vrabec se zelím: Recepty

Moravský vrabec s chlupatými knedlíky a červeným zelím

  • 350 g vepřového bůčku, 300 g vepřové plece, 2 cibule, 4 stroužky česneku, kmín, 10 g hladké mouky, 2 dl vody, sůl.
    Knedlíky: 800 g očištěných brambor,  250 g polohrubé mouky, 4 lžíce bramborového škrobu, 1 vejce, sůl, sádlo.
    Zelí: 400 g červeného zelí, 1 cibule, ocet, cukr, sádlo, sůl.
    Příprava: Vepřové maso nakrájíme na větší kostky a dáme do pekáče spolu s nahrubo nakrájenou cibulí a česnekem. Osolíme, okmínujeme, promícháme a vložíme do trouby vyhřáté na 250 °C. Necháme dobře opéct a za občasného podlévání vodou dále pečeme. Když je maso měkké, vyjmeme je, šťávu zaprášíme moukou, orestujeme, zalijeme vodou a provaříme. Pak vložíme zpět maso a necháme prohřát.
    Na chlupaté knedlíky nastrouháme brambory na jemném struhadle, přidáme mouku, 2 lžíce škrobu, vejce a osolíme. Lžící tvarujeme šišky, které vaříme v osolené vodě se 2 lžícemi škrobu (aby se nerozvařily) asi 10 minut. Hotové knedlíky promastíme sádlem. Na pánvi opečeme na sádle nakrájenou cibulku dozlatova, přidáme nakrájené zelí, podusíme a dochutíme solí, octem a cukrem.
    Na talíře dáme maso, obložíme je knedlíky a zelím, které ještě můžeme posypat smaženou cibulkou.

Moravský vrabec I.

  • 500 g vepřového vykostěného bůčku 1 velká cibule 2 stroužky česneku 1 čajová lžička hladké mouky 1 čajová lžička drceného kmínu 1 čajová lžička soli.
    Příprava: Očištěné maso nakrájíme na větší kostky o hraně asi 3 až 4 cm a vložíme je do kastrolu. Osolíme, přidáme najemno pokrájenou cibuli, utřený česnek a okmínujeme. Podlijeme 1 dl studeného vývaru nebo vody a dáme péci do vyhřáté trouby. Během pečení poléváme maso vypečenou šťávou a podle potřeby doléváme vysmahlou šťávu teplým vývarem nebo vodou, aby se maso nepřipalovalo. Upečené maso (asi za 1,5 hodiny) z kastrolu vyjmeme, šťávu zaprášíme moukou a restujeme za stálého míchání asi 3 minuty. Pak maso vrátíme zpět do šťávy a po prohřátí podáváme.
    Příloha: Bramborové, rohlíkové nebo houskové knedlíky a kyselé zelí.

Moravský vrabec II.

  • 300 g vepřového ramínka nebo plecka, 300 vepřového bůčku, sůl, 2 stroužky česneku, kmín, 1 velká cibule.
    Příprava: Plecko nebo ramínko vykostíme a nakrájíme na kousky velké asi pět krát osm centimentrů. Na stejné kousky nakrájíme i bůček. Maso osolíme, potřeme utřeným česnekem, dáme do pekáčku, okmínujeme, přidáme cibuli nakrájenou na kolečka, podlijeme a v troubě upečeme ze všech stran dozlazova a dochřupava. Během pečení odebíráme přebytečný tuk, maso přeléváme vypečenou šťávou a podléváme horkou vodou. Měkké maso dáme na mísu, z okrajů pekáčku seškrábneme připečenou šťávu, trochu podlijeme a povaříme.
    Podáváme s bramborovými nebo s houskovými či chlupatými knedlíky a s dušeným kysaným zelím.

Související

Váš názor