Domů Zahrada Mučenka: Pěstování

Mučenka: Pěstování

od jezzina

Mučenka, pokojová rostlina se záhadnými květy, bývala kdysi v domácnostech velmi oblíbená. Své jméno si mučenka vysloužila tvarem nápadného květu, který připomíná symboly Kristova umučení. Dlouhé popínavé výhonky mučenky jsou pokryty buď jednoduchými, nebo laločnatě vykrojenými listy. Její popularita se navrátila, a to mimo jiné i proto, že v současné době toho o mučence a jejích „příbuzných“ víme víc, než naše prababičky. Například, že za aromatickou přísadou nápojů s názvem maracuja se skrývá mučenka. A že se mučenka používá jako přírodní analgetikum. Jak mučenky pěstovat?

Záhadný květ mučenky

Jednotlivé druhy mučenek se liší barvou a velikostí květů, vyrůstajících jednotlivě nebo v hroznech. Barvy květů jsou v paletě od bílé, namodralé, modré po fialovou i sytě červenou. U nás mučenka vykvétá koncem léta, a to vždy na nových výhonech. Proto je dobré výhonky při přesazování pokaždé zkrátit na pár oček, zpravidla na pět, nejvýše pak tři.

Plody mučenky asi nevypěstujeme

V našich podmínkách sice mučenka kvete, ale plody zpravidla nevytváří. Ve své pravlasti je však pro šťavnaté bobule pěstována. Její plody jsou považovány oprávněně za rostlinné léčivo. Jedná se především o druh Passiflora edulis. U nás opět přichází do módy dříve pěstovaná Passiflora coerulea, oblíbenkyně našich babiček, s pěti až sedmičetnými listy a bělavými květy s namodralým nádechem.

Mučenka potřebuje oporu a hodně světla

  1. Tradičně se mučenka upevňovala na obloukovou podpěru, ale může růst i na jiných oporách, případně jen volně splývat.
  2. Mučenka vyžaduje světlé stanoviště nejlépe na sluncem osvětleném okně. Jen tak nám vykvete. Lze ji pěstovat na slunném balkoně.
  3. Během léta potřebuje hojnou zálivku a pravidelné týdenní přihnojování roztokem plného hnojiva.
  4. Je vhodné ji přesazovat každoročně do výživné půdy. V lehčích půdách by nemusela vykvést.
  5. Mučenka přezimuje na světlém místě při teplotě od 8 do 10 o C. V té době se také zálivka výrazně snižuje, ale kořenový bal nesmí přeschnout.
  6. Protože kvetou jen starší rostliny, je vhodnější množit mučenku řízkováním. Řízky se dvěma listy dobře zakořeňují pod ochranným sklem.
  7. V podmínkách našich domácností nemusíme mučenku množit vždy s úspěchem.

Indiánské analgetikum

Tato liána pochází z vlhkých pralesů tropických a subtropických oblastí jižní Ameriky. Jako přírodní analgetikum a lék proti bolesti hlavy ji používali Aztékové a první zmínky o ní máme od španělských objevitelů. Již dlouho se využívá jako uklidňující tonikum při stresu a úzkosti. Je bohatá na vitaminy minerály a enzymy.

Nedáte si mučenku?

Někoho možná nenapadne spojovat poměrně běžnou pokojovou liánu mučenku, která se za péči odvděčuje složitými a překrásnými květy, s velmi oblíbenoou příchutí ovocných čajů, sirupů či jogurtů – marakujou. Mučenka je významným zdrojem ovoce bohatého především na vitaminy A a C. Z ovocných druhů se pěstuje především mučenka purpurová. Plod je oválná, hnědavě fialová bobule. Uvnitř jsou tmavofialová semínka obalená granulemi žlutavé šťávy. Šťáva tvoří až 40 % plodu, je velice aromatická a sladká s příjemně nakyslým chuťovým akcentem. Plody se konzumují čerstvé, kdy se z nich vysává šťáva, nebo se zpracovávají na šťávu, která je obvyklou složkou, aromatizující saláty z tropického ovoce. Až dvoukilogramové hmotnosti dosahují plody jiného ovocného druhu – mučenky obrovské. Šťáva z tohoto druhu nedosahuje kvality mučenky purpurové. Plody se konzumují tak, že se rozkrojí a obsah zamíchá lžičkou a jí se. Mučenka se ve své domovině využívá ddodnes jako léčivka s výraznými sedativními a uspávacími účinky. K tomuto účelu se používají především květy a listy.

Foto: sxc.hu

Související

Váš názor