Domů Nemoci Neuropatie dolních končetin: Příznaky a léčba

Neuropatie dolních končetin: Příznaky a léčba

od jezzina

Neuropatie dolních končetin patří mezi časté komplikace cukrovky. Jde o poruchu a poškození nervových vláken. Tento chorobný stav může vést k narušení tkáně a zdlouhavé léčení musí být někdy ukončeno dokonce amputací zasažené části dolní končetiny. Proto je v celkové péči o zdraví diabetika nutné věnovat značnou pozornost i jeho nohám.

Vznik neuropatie dolních končetin

Při diabetu dochází mimo jiné k odchylnému zpracování cukrů. Zplodiny této látkové výměny hromadí v pochvách nervových vláken. Navíc se na vzniku poškození nervů podílí i změny postihující při cukrovce cévy, zejména drobné. Při neuropatii dolních končetin dochází k odumírání senzitivních obvodových nervů.

Nejčastějším projevem neuropatie při cukrovce jsou poruchy cítění, a to na nervech dolních končetin. Objevuje se mravenčení až úporné palčivé bolesti v klidu, zejména v noci. Vzácnější je postižení horních končetin, později dochází i ke ztrátě hlubokého čití.

Základem léčení neuropatie dolních končetin je intenzivní a správná léčba základního onemocnění, tjedy cukrovky, což oddálí její komplikace a zmenší jejich obtíže. I když většinou se lze jen obtížně vyhnout těmto komplikacím, je možné je mírnit, aby pacienta co nejméně obtěžovaly.

Lékaři pacienty poučí o možném riziku

Někteří z diabetiků však mají sklon připisovat počáteční potíže, které mají s dolními končetinami (například pocit únavy, trnutí, bolesti nebo i vnější projevy místního onemocnění nohy, jakým bývá poranění, zánět, otok, plíseň mezi prsty, změněný vzhled nehtu) za běžné problémy, které řeší i jiní lidé, kteří netrpí cukrovkou. Naštěstí dnes již lékaři s tímto nebezpečím počítají a pacienta o něm náležitě poučí.

První příznaky nemusejí být rozpoznány

Trvale vysoké hodnoty krevního cukru nebo metabolické výkyvy mohou být u dolních končetin příčinou ischemie, nedostatečného prokrvení jejich tkání. Nedodržením všech složek léčby si však nemocný může zavinit i postižení nervových vláken, které v nich probíhají, a tím si v noze přivodit neuropatii – poruchy nervů a čití.

Včasný záchyt neuropatie

Neuropatická noha, která má postižená nervová vlákna, nemusí mít porušený krevní oběh. Při vyšetření na ní lze nahmatat tepání periferních cév. Bývá necitlivá, na pohmat teplá a suchá. Porucha nervů a čití se neprojevuje výraznými příznaky, je pro ni charakteristická právě částečná nebo úplná ztráta schopnosti vnímání různých podnětů. Přitom je ze všeho nejvýznamnější rozpoznat varovné signály a známky, které umožňují vývoj diabetické nohy podchytit poměrně včas.

Pomůže sebekontrola

Nejen objektivním vyšetřením, ale také opatrnou sebekontrolou lze na noze, zejména na prstech, zjistit sníženou citlivost až necitlivost určitých partií.

  • Delším působením rizikových faktorů se ztrácí cit pro termické podněty a schopnost vnímat tlak.
  • Postižený s takto narušenou citlivostí proto někdy není s to posoudit, že se zcela nevhodně obul do vlhkého, chladného či mrazivého počasí
  • nebo že vkročil do příliš horké lázně.
  • Nevnímá ani nepříjemnost
  • či bolest, kterou pociťují jiné lidé, když chodí v úzké obuvi,
  • případně jim nohu zraňuje cizí předmět v botě.
  • Přestože pro diabetickou nohu je ztráta vnímavosti takřka typická, může se porucha čití projevovat například pocity tuposti, brnění, mravenčení nebo svrbení, ale také pálení nebo bodavé bolesti.

K životnímu řádu diabetika patří hygienická péče o nohy spojená s jejich svědomitým prohlížením. Při kontrole nohy je třeba zhodnotit zrakem i pohmatem její celkový vzhled, stav kůže a nehtů, prokrvenost, citlivost na opatrný dotyk špendlíkem. Zejména při zjištění deformit, otlaků, poranění nohy je nutno posoudit také obuv a zkontrolovat její vnitřek.

Související

Váš názor