Domů Zdraví Noční můry

Noční můry

od jezzina

Lidé, kteří až do posledních chvil před ulehnutím namáhají svůj mozek duševní prací, citovými nebo existenčními problémy, mívají se spaním zpravidla velké problémy. Podaří-li se jim usnout, nedostaví se většinou úlevný spánek, ale přicházejí noční můry, časté přerušení odpočinku i jeho nedostatečná osvěžující síla.

Dobrý spánek je nad poklady světa, říká staré přísloví. Mnozí z nás znají ty okamžiky trýzně, kdy sen nepřichází a oči se nechtějí zavřít. Údajně třetina obyvatelstva naší planety trpí nespavostí, kterou léčí prášky na spaní nebo alespoň uklidnění.

Co je příčinou noční můry

Na dobré spaní neexistuje univerzální recept. Samozřejmě lze předepsat analgetika či jiné chemické preparáty nebo bylinky. Jenže taková odpověď by byla povrchní a naprosto neobjektivní. Nelze totiž léčit jenom tělo, ale je třeba si všímat i duše každého člověka. Proč nemůžeme usnout? Co nás trápí? Jsme-li plni stresu, měl by nás nejprve někdo uklidnit. Jedlík by se měl večer spokojit jen s poloviční porcí, protože lépe se usíná s polonaplněným žaludkem. Potřebujeme-li se dobře vyspat, musíme se vyvarovat těžké fyzické práce. Není pravda, že po vyčerpávající dřině přichází rychle tvrdý spánek. Opak může být pravdou.

Noční můry: svěřte se svému lékaři

Nespavost se stala strašákem moderní civilizace. Každodenní stres, psychické problémy, nemoci, chronická únava, nedostatek pohybu a špatná životospráva jsou příčinou ztíženého usínání, přerušovaného spánku a řady dalších spánkových poruch. I přes jejich prokázanou nebezpečnost se však stále mnoho lidí zdráhá o svých potížích promluvit s lékařem a cíleně se léčit. Přitom kvalita spánku je důležitá pro duševní pohodu.

Problémy, přepracovanost, nemoc

Noční můry, tento poměrně častý a vážný problém, mohou narušit život mnoha lidem. Nespavost jako izolovaná samostatná porucha v podstatě neexistuje, je vždy průvodním jevem určité choroby. Jako příklad se dá uvést stres nebo přepracování. Často také nespavostí trpí lidé s rodinnými problémy, mnohdy je tato porucha průvodním jevem nemocí srdce a cév, onkologických a psychických onemocnění. Forem nespavosti je několik počínaje mírnou, přes vážnější, až po těžké poruchy spánku doprovázející například depresi.

Příroda pomáhá

Pro lehčí formy nespavosti nebo ke zklidnění lze vyzkoušet čaj z meduňky a levandule. Jiným tipem může být uklidňující koupel ze směsi bylin:
Vezmeme 150 g lipového květu a 100 g heřmánku, obojí promícháme, zalijeme 2 litry vroucí vody a na mírném ohni vaříme 20 minut. Odvar přecedíme do lázně a zůstaneme v ní rovněž 20 minut. Spánek potom přijde sám, bez chemie.

Víte, že…

… známý léčitel Sebastian Kneipp už před dávnými lety doporučoval proti nespavosti studený zábal nohou? Nejjednodušší je navléknout si bavlněné ponožky namočené v ledové vodě a přes ně ještě tlusté vlněné. Jinak lze použít ručník a navrch osušku. Po chvíli se nohy prokrví, zahřejí a spánek je v důsledku celkového uvolnění na dosah. Tento způsob zabírá zejména tehdy, jsme-li duševně unavení a takzvaně přetažení.

Související

1 komentář

anicka4123 3.4.2014 - 13.20

vždycky si říkám že mám pěkné sny a hrozné sny zmyzeli, nebo říkám kamošce že nebude strašidelná noc ale večer se mi zdála opravdu velika noční mura.Další den taky tak zase si to říkám a zase noční mura. prosím vás porad te co mam dělat ?!

Reply

Váš názor