Domů Péče o tělo Noční pocení

Noční pocení

od jezzina

Noční pocení může mít mnoho příčin. Některé z nich jsou banální, některé vysvětlitelné. Jiné důvody nočního pocení však mohou být příznakem chorobného stavu nebo i onemocnění. Co může způsobovat noční pocení?

Noční pocení: Možné příčiny

Noční pocení dětí

  • Dítě je polovině noci potem docela mokré.
    Příčina bývá obvykle stejná: příliš teplé pyžamko, silná deka, nevyvětraná místnost, dokonale utěsněná oka, a také mateřská ruka, která dítě neustále přikrývá dekou, kterou ono ve snaze ochladit se ve spánku „odkopalo“.
    Dítě je třeba ukládat do chladné a dobře vyvětrané místnosti, jestliže se v noci potí, dát tenčí přikrývku (v létě třeba jen prostěradlo), oblékat do lehké noční košilky. Pro dětský spánek se doporučuje teplota v pokoji 16 až 18 stupňů Celsia.
  • Dospělí se se sice také za podobných podmínek ve spánku přehřívají, ale protože je nikdo po odrytí stále znovu nepřikrývá, dokážou se zchladit, aniž by se probudili.

Stres

  • Noční pocení někdy provází člověka při velkém stresu, před zkouškou, blížícím se termínem. Znají to studenti, lidé pracující v termínovaných zakázkách, ale také trpící prokrastinací. Jakmile je po zkoušce (termínu), vrací se klidný spánek.

Nedostatek hořčíku

  • Hořčík je jedním z nejdůležitějších minerálů pro stavbu kostí, pro měkké tkáně, svaly a tělní tekutiny. Nedostatek hořčíku vede k nervovým poruchám (strach, úzkostné stavy, o porucha srdečního rytmu); svalovým křečím, kornatění cév, ke zvýšenému výskytu mozkových mrtvic a srdečních infarktů.
    Nedostatek hořčíku poznáme podle rychle nastupující únavy, neosvěžujícího spánku, závratí, nočního pocení, pocitu mrtvění končetin, křečí v lýtkách, citlivosti na počasí, padání vlasů, třesu víček, lámavých nehtů. Nedostatkem hořčíku trpí i lidé užívající analgetika, konzumující příliš živočišných tuků, alkoholu.
    Zvýšeně dávky hořčíku (450 mg denně) potřebují těhotné a kojící ženy.

Klimakterium, menopauza

  • Akutních příznaků menopauzy je víc. Vedle změn v chování ve smyslu psychické lability se mohou objevit deprese, pocity strachu, poruchy spánku, návaly horka, pocení, noční pocení, bušení srdce, zažívací potíže, podrážděnost, pocit časté únavy, pocit nedostatečné výkonosti.
    Tyto změny a poruchy jsou individuální a projevují se u žen s nestejnou intenzitou a stejně tak, jak jsou tyto potíže různé, různý je i věk žen, kdy k nim dochází.

Noční pocení: Závažné choroby

Tuberkulóza (TBC)

Kašel vedoucí po několika týdnech ke krvavému chrchlání, bolesti na prsou, ubývání na váze, horečky, noční pocení – právě tyto příznaky mohou signalizovat jednu z nejstarších infekčních smrtelných onemocnění na světě – tuberkulózu (TBC). Začátky onemocnění nemusí být vůbec nápadné, krev se objevuje až v pokročilejším stádiu. Tuberkulózu způsobuje infekční bakterie, která vyvolá zánět a následně rozpad tkáně. Vzniknou tak dutiny, tak zvané. kaverny. TBC zasahuje nejčastěji plíce, ovšem z pěti až deseti procent ostatní orgány, jako kůži, gynekologickou oblast, ledviny, páteř, kyčle, mízní uzliny. Bakterie TBC se šíří kapénkovou infekcí, tedy vykašláváním se dostávají do vzduchu. Mimo organismus jsou schopné přežít i několik hodin.

Hodgkinova choroba

Onemocnění se projeví obvykle zvětšením mízních uzlin, nejčastěji na krku, dále v podpaží a v tříslech. Zvětšené uzliny jsou většinou nebolestivé, jako z tuhé gumy, což pacienta donutí vyhledat lékaře. Stává se, že nemocný pociťuje v postižených uzlinách po požití alkoholu tak zvanou alkoholovou bolest. Třetina pacientů si stěžuje na nevysvětlitelné teploty, vrcholící pozdě odpoledne, které zase mizí, nejasný váhový úbytek, pokles výkonnosti a pocit slabosti, silné noční pocení a svědění těla.

Syndrom spánkové apnoe

Příznaky bývají: omezená výkonnost, porucha soustředění, ranní bolesti hlavy, deprese, usínání přes den, noční pocení a nepravidelné chrápání v noci. Zhoršení stavu způsobuje alkohol, cigarety a sedativa.

AIDS

Postižení si stěžují na střídavé nebo trvalé horečky, na noční pocení, hubnutí, únavu, vyrážky a průjmy, často mají v ústech plísně, různým způsobem bývá zachvácen nervový systém.

Víte, že…

…. šalvěj lékařská (Salvia offinalis L.) pomáhá proti nočnímu pocení? Častější pití šalvějového čaje přispívá k posílení celého těla, zabraňuje záchvatům mrtvice a velmi příznivě působí při obrně. S levandulí je jedinou rostlinou, která pomáhá při nočním pocení.

Související

Váš názor