Na patní kosti se někdy vytváří různě veliký kostěný výrůstek, a to na spodní straně v místě úponu krátkých svalů chodidla a vazů chodidla. Označuje se jako ostruha patní kosti. Bolesti se projevují v okamžiku, kdy klenba nohy poklesne, uvedené svaly se napínají stejně jako vazy a dotyková část chodidla v oblasti patní kosti se tak přetíží.

Příčiny a příznaky

Bolestivý, různě veliký kostěnný výrůstek na spodní ploše patní kosti, zvaný ostruha nebo odborně calcar calcanei, se tvoří v místě úponu krátkých svalů plosky nohy a úponu širokého vazu, které zajišťují klenbu a pružnost nožní konstrukce.

Ostruha patní kosti se vytváří několik měsíců a přitom je bolestivá. Jakmile je výrůstek již vytvořen v určité definitivní podobě, organismus si na tyto poměry zvykne, přizpůsobí se a bolest vymizí. Objeví se jen při mimořádném zatížení, například v nevhodné obuvi při dálkovém pochodu. Je rovněž mnoho sportů, které významně přispívají k takovému přetěžování, a tak sportovci trpí většinou intenzívnějšími obtížemi při růstu a vývoji patní ostruhy.

Ostruha patní kosti: Léčba

  • V prvotní fázi vytváření ostruhy patní kosti volí lékaři většinou ozařování rentgenem. Tím povolí akutní bolesti.
  • V další prevenci pomáhá magnetoterapie pulzním magnetickým polem.
  • Dále postižený užívá léky jako je kalcium, mesokain, prokain a podobně.
  • Zároveň je vhodné začít cvičit cviky ke zlepšení stavu nožní klenby, nosit pevnou, ale pohodlnou obuv s ortopedickou vložkou.
  • Rovněž je třeba upravit případnou nadváhu.
  • Stav vaziva a kloubů může příznivě ovlivnit užívání želatiny (ať už ve formě nápoje nebo v kapslích).
  • A to nejhorší nakonec – v některých případech se ostruha musí odoperovat. Je to většinou proto, že stará ostruha působí na tlakové změny na měkkých tkáních, včetně kůže. Rovněž je nutné operovat, pokud v této oblasti například vznikne z opakovaných drobných krevních výronů po námaze zánětlivé nebo dokonce hnisavé ložisko. Pak je operace jediným řešením.

Víte, že…

… velmi často se na bolestivé patě mohou podílet zcela jiné poruchy? Ostruha nemusí hrát vždy hlavní úlohu. Jsou to například záněty úponů Achillovy šlachy, retoachilárního prostoru a vaziva a úpony dalších svalů a vazů v této oblasti. Bolesti pak zvládne jejich léčba.