Domů Zahrada Pěstování bambusu

Pěstování bambusu

od jezzina

Bambus, typicky asijská rostlina, se i ve středoevropských podmínkách může uplatnit jako okrasná rostlina na mnoha různých místech – ať už v kompozicích parků, zahrad, nebo v interiérech. V našich klimatických podmínkách se bambus nerozmnožuje semeny a také výběžkaté odrůdy u nás zplaňují jen těžko. Proto ani laici, kteří se rozhodnou vyzkoušet pěstování bambusu, se nemusí obávat, že si nasadí na pozemek invazní rostlinu, která se jim posléze rozroste po celém pozemku. Bambusy jsou vhodné pro použití do zahrad, veřejné zeleně, bytů, hal a atrií.

Bambusy: Pěstování v našich podmínkách

Bambus je původní rostlinou zejména v Japonsku, Číně, Indonésii, na Filipínách, v Indii i jinde tam, kde je potřebná vlhkost i teplo. Z celkového počtu asi 700 druhů bambusů odborníci doporučují pro praktické pěstování u nás asi třicet druhů. Snesou zimní teploty kolem minus 20 stupňů Celsia. Bambusy jsou vhodné pro použití do zahrad, veřejné zeleně, bytů, hal a atrií. Odborníci nedoporučují pěstovat bambus v našich podhorských a horských oblastech.

Chránit před větrem

  • Bambusy potřebují k životu propustnou půdu, doporučuje se se směs kvalitní zeminy, písku a kompostu.
  • Bambus je třeba chránit před větrem, to je v našich podmínkách jejich největší nepřítel. Vítr vysušuje půdu a vyschlá zem je příčinou  úhynu rostliny v zimě (nikoliv mráz, jak se třeba pěstitel domnívá).
  • Zkušení zahradníci doporučují – kromě před větrem chráněného stanoviště – bambus zalévat i v zimě. Bambus potřebuje v zimě vláhu i proto, že se jedná o rostlinu stálezelenou.
  • Listy, které rostlina přirozeně shazuje, je doporučováno neshrabovat – tvoří mulčovací vrstvu.
  • Když jich je málo, doporučuje se na zimu přihrnout bambus štěpkou.
  • bambusy je třeba zastínit a pečovat o ně.
  • Po dvou letech se bambus stává odolný a postará se o sebe.

Bambus: Je prý slyšet, jak roste

V oblasti tropů a subtropů patří bambus k nejrychleji rostoucím rostlinám. Jestliže raší z podzemních puků, vyrůstá stéblo rychlostí 70 až 100 centimetrů za 24 hodin (vietnamské bambusy až dva metry). Přitom je údajně tento růst slyšitelný jako šustot, někdy i praskot. V první fázi růstu, kdy rostlina prorůstá z půdy na povrch, se prodlouží za minutu o jeden milimetr, to je šest centimetrů za hodinu. Růst bambusů je ovšem omezený. Většina z nich roste 30 až 45 dní, zato nepřetržitě ve dne i v noci. Pro srovnání – výhonky stromů u nás obvykle vyrůstají přibližně pouze jeden měsíc, a to rychlostí asi 0,6 mm za den. Na bambusových plantážích se stébla, která dosahují u některých druhů průměru 25 až 30 centimetrů a výšky více než 30 metrů, seřezávají již koncem třetího roku po vyrašení a ponechávají se jen mladé výhonky. Z jednoho hektaru pěstovaného bambusového „lesa“ lze získat 9000 až 45 000 kusů zdřevnatělých stébel (záleží na druhu a průměru) o hmotnosti 10 až 38 tun.

Ratanový nábytek není z bambusu

Název bambus u výrobků obvykle splývá s pojmem ratan (někdy též španělský rákos), používaný na výrobu nábytku, různých výpletů, košíků aj. Stručně řečeno – bambus není ratan. Zásadní rozdíl mezi nimi je v tom, že ratan pochází ze dřeva popínavé palmy – liany s českým názvem rotang rákosovitý z čeledi rostlin arekovitých a jeho dřevo je plné, zatímco bambus (rostlina patřící do čeledi lipnicovitých) je zdřevnatělá tráva a jeho stébla jsou u většiny druhů dutá.

Bambus: Pěstování nejen pro stavební a bytové účely

  • Mladé bambusové výhonky jsou asijskou delikatesou. Je možno koupit je i u nás.
  • U asijských kuchařů jsou v oblibě bambusové stoly i nádobí – bambusová slupka totiž obsahuje antioxidanty, které brání bakteriím v rozmnožování i růstu.
  • Po staletí stavějí Číňané z bambusu rybářské čluny.
  • V současné době se v Austrálii vyrábějí surfovací prkna z bambusu a epoxidu.
  • Vyrábí se z něj pálením i kvalitní dřevěné uhlí, které se používá jako výborný filtrační materiál při výrobě místních alkoholických nápojů.
  • Z jeho odpadu z domácké výroby na venkově se například v Thajsku vyrábí průmyslově dřevěné uhlí vhodné ke grilování.
  • Výzkum se dnes zaměřil i na využívání jeho mízy buď pro přípravu léků, nebo pro hydratační prostředky na pleť.
  • Z jemných bambusových proužků pletou vesničané jemné a krásné dámské kabelky (také patřičně drah, a toto řemeslo se prý učí až deset let.

Související

Váš názor