Domů ZahradaOvoce Pěstování zahradních malin (Maliníku)

Pěstování zahradních malin (Maliníku)

od jezzina

Maliny jsou lahůdkovým ovocem k přímému konzumu i k dalšímu zpracování v domácnosti na sirupy, džemy, kompoty. Obsahují cenné minerální látky a velké množství vitamínu C. Maliník můžeme vysazovat na jaře i později na podzim. Maliníku se nejlépe daří v chladnějších a vlhčích oblastech. Lze ho však pěstovat kdekoli jinde, zajistímeli vydatné zálivky, bohatou, spíše neutrální či kyselou půdu. Suchá stanoviště a slunné zídky nesnášejí zejména odrůdy plodící v létě. Maliny lze vypěstovat také ze semene. Zahradníci však doporučují raději nákup sazenic známých odrůd.

Maliník potřebuje oporu

Letní odrůdy by v prvním roce neměly plodit, ale vytvořit silné výhony. Podzimní odrůdy můžeme nechat plodit již v prvním roce. Maliník můžeme pěstovat třemi způsoby.

  1. Běžná je výsadba mezi dvěma dráty.
  2. Méně časté je pěstování u kůlu, vhodné zejména pro málo odnožující odrůdy.
  3. Třetí, nejpracnější způsob, vyžaduje drátěnku a vyvazování výhonů k drátům. Zajišťuje však lepší přístup světla k listům a ulehčuje sklizeň.

Pěstování maliníku

Maliníky vyžadují půdu dostatečně vlhkou, protože jako původní lesní plodiny jsou náročné na vláhu. Zem má být propustná s dostatečnou zásobou humusu. Nevadí jim mírný polostín. Půdu pro maliníky hluboko zryjeme a pohnojíme kompostem. Maliníky můžeme sázet na jaře, dokud nejsou příliš narašené. Podzimní výsadba je lepší v tom, že maliník, jako ostatní drobné ovoce, velmi brzy raší. Sázíme do jamek v řadách, vzdálených jeden metr a vzdálenost jednotlivých sazenic je 40 až 60 cm. Před výsadbou zkracujeme výhony sazenic o dvě třetiny. Nejvíc dbáme, aby maliníky nezdivočely a nezaplevelily celou zahrádku, zvlášť v pozdějších letech, kdy velmi odnožují. Maliník množíme odnožemi, které vyrůstají z nahodilých pupenů na kořenovém krčku.

Malé nároky, vysoká plodivost

Vysazené rostliny přihrneme, aby půda a očka na kořenech nezmrzla. Jarní mrazíky jejich plodnost neohrožují, takže každým rokem spolehlivě plodí. Kvete začátkem června na jednoletých výhonech, asi za měsíc plody dozrávají. U stále plodících odrůd druhé květenství probíhá v červenci a u některých odrůd až v létě a plody dozrávají až do příchodu mrazů. Potřebuje humusní půdu s vyšším obsahem živin.

Každoroční řez maliníku

Maliny rodí na jednoletém dřevě. Proto za vegetace odstraňujeme všechny výhony, které nebudeme potřebovat k dalšímu pěstování. Ponecháme šest až osm letorostů. V předjaří dokončíme řez, při kterém odstraníme přebytečné výhony (které jsme za vegetace ponechali ve větším počtu) a ponechaným výhonkům zakrátíme vrcholky. Vybíráme největší a nejsilnější výhony podle stavu v počátečním úseku asi 12 cm od země. Podzimní odrůdy se ošetřují ještě snadněji: koncem zimy seřízněte vše až na úroveň půdy.

Sklizeň malin

Plody sbíráme opatrně a bez stopky. Pokud nejdou snadno oddělit, nezkoušejte to silou! Sklizené maliny dlouho nevydrží, a to zvláště ve vlhku a teple. Chceme-li je udržet čerstvé pro krátké skladování, odstřihneme nůžkami celý výhon s plody a nedotýkáme se jich. Maliny se ze všech druhů ovoce nejrychleji kazí, a proto je nutné včasné zpracování nebo konzumace v rozmezí několika hodin. Proto je třeba se „selským rozumem“ pohlížet na maliny nabízené v obchodech.  Jejich „trvanlivost a čerstvost“ může být zajištěna jedině chemicky.

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

3 komentáře

Vlasta 19.9.2013 - 6.35

maliny jsou to nejchutnější ovoce, co znám. Ale je to plevel. Jakmile je jednou vysadíte, začnou se množit a v dost velké hloubce mají svoje odnože. Není lehké je udržet v upraveném pravoúhlém záhonu. prostě si rostou jako klon. Já je nemám na žádné opoře. opírají se jedna o druhou, jenom každý rok vystříhám odplozené výhony a zkrátím ty nové. Ale protože se mi záhon každým rokem zvětšuje, budu je muset nějakým způsobem redukovat.
ještě k té trvanlivosti. Pravda je, že dlouho nevydrží. Ale ještě horší než maliny jsou ostružiny. ty dokáží v lednici zplesnivět ze dne na den.

Reply
Věra Mejzlíková 29.9.2013 - 15.42

Prosím o radu: Náš maliník je mnoho let na stejném místě a rodí již málo a málo kvalitní plody. Chceme jej zlikvidovat, ale nevíme, co po maliníku pěstovat. Mohou to být květiny i zelenina. Jde o místo v polostínu. Děkuji za radu.

Reply
Ota 9.9.2019 - 10.12

Dobrý den. Mám stejný problém , pěstuji již mnoho led maliny na jednom místě a maliny rodí málo a méně. Letos na podzim jje přesadim na jiné místo,ale nevím co mohu po maliniku zasadit.

Reply

Váš názor